Skuteczne Maści Przeciwświądowe Bez Recepty - Najlepsze Opcje Dostępne na Rynku
Maść na hemoroidy bez recepty, skuteczna - którą wybrać? [LISTA]
Świąd i pieczenie odbytu oraz pojawienie się zgrubień na zewnątrz mogą wskazywać na zapalenie hemoroidów. Na szczęście jest wiele maści, które działają i są bez recepty.
fot. Adobe Stock
Mamy je wszyscy. Guzki krwawnicze zwane hemoroidami to sploty naczyń krwionośnych, które napełniając się krwią, uszczelniają kanał odbytu. Czasami dochodzi jednak do zapalenia. Guzki puchną, twardnieją i wysuwają się na zewnątrz. To znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów.
Najczęstsze objawy hemoroidów to:
- świąd, pieczenie lub ból odbytu i okolic,
- poczucie niepełnego wypróżnienia się,
- krwawienie i ból w trakcie oddawania stolca,
- wysuwanie guzków na zewnątrz.
Budowa skóry
Nasza skóra jest największym narządem, pokrywającym całe ciało. Oddziela i chroni narządy wewnętrzne przed środowiskiem zewnętrznym, dzięki swojej skomplikowanej budowie i funkcjach, jakie pełni. Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi nawet ok. 2 m², a grubość od 0,5 mm do 4 mm. Najcieńsza jest skóra na powiekach, natomiast najgrubsza warstwa skóry (rogowa) występuje na podeszwach stóp. Grubość skóry uzależniona jest od płci i cech indywidualnych. Mężczyźni zwykle mają grubszą skórę w porównaniu do kobiet. Skóra dorosłego człowieka może ważyć ok. 6% masy ciała, czyli od 4 do nawet 5,5 kg. Skóra składa się z trzech głównych warstw.
Naskórek (łac.epidermis) – to górna warstwa, która stanowi bezpośrednią granicę pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Głównym typem komórek w naskórku są keratynocyty, które produkują keratynę - białko nadające skórze jej wytrzymałości. Naskórek nie posiada naczyń krwionośnych, dlatego rogowacieje, czyli obumiera, i systematycznie się złuszcza. Posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze koloru i składa się z 5 warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej, podstawnej.
Skóra właściwa (łac. dermis) – to warstwa środkowa, zawierająca receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły łojowe i potowe, a także korzenie włosów. Jest zbudowana z tkanki łącznej, która nadaje skórze wytrzymałości, elastyczności i sprężystości. Głównym składnikiem tej części skóry jest kolagen. Włókna kolagenowe są powiązane elastycznymi włóknami zbudowanymi z elastyny. W skórze właściwej wyróżnia się warstwy:
Brodawkową, która jest silnie pofalowana i zawiera tkankę łączną, a także dostarcza skórze tlen i składniki odżywcze.
Siateczkowatą, zawierającą włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność, sprężystość i wytrzymałość skóry. W tej warstwie znajdują się również gruczoły, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz receptory czuciowe.
Łuszczyca - czym jest?
Łuszczyca to zapalna i przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się specyficznymi zmianami na skórze. Zmiany te są skutkiem nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Najczęstszą przyczyną występowania choroby są uwarunkowania genetyczne. Łuszczyca, mimo że jest przewlekła i nawracająca, nie jest chorobą zakaźną. Zazwyczaj atakuje określone miejsca:
- łokcie,
- kolana,
- owłosioną skórę głowy,
- większą powierzchnię skóry.
Początkowe zmiany skórne nie są rozległe - pojawiają się drobne grudki, które łuszcząc się, tworzą wykwity skórne o średnicy około 1-2 cm. Następnie przekształcają się w zmiany duże o średnicy nawet do kilku centymetrów. Srebrzyste łuski, pokrywające te zmiany z czasem tworzą zgrubienia o nierównej, chropowatej powierzchni. Łuszczyca jest bardzo uciążliwą chorobą ze względu na fakt, że zmianom skórnym towarzyszy pieczenie, świąd, pękanie skóry i jej krwawienie, a także ból.
Sposób leczenia łuszczycy uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku zmian lekkich, przy których powierzchnia uszkodzonego naskórka obejmuje nie więcej niż 25% ogólnej powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe najczęściej przy użyciu odpowiednich maści i kremów. W przypadkach, kiedy stopień uszkodzenia naskórka jest większy, wykorzystywane są metody leczenia skojarzonego, w ramach których stosuje się zarówno leczenie ogólnoustrojowe, jak i miejscowe.
Dla kogo są przeznaczone maści na łuszczycę?
Maści na łuszczycę są przeznaczone dla osób cierpiących na łuszczycę, chorobę skóry, która charakteryzuje się nadmiernym namnażaniem się komórek skóry, co prowadzi do powstania placków łuszczycowych. Przeznaczenie maści zależy od rodzaju i nasilenia objawów łuszczycy oraz od ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Po maści na łuszczycę bardzo często sięgają osoby, które z różnych względów nie chcą stosować innych metod leczenia takich jak np. leki doustne.
Warto jednak podkreślić, że wybór rodzaju maści powinien być skonsultowany z dermatologiem. Lekarz oceni nasilenie objawów, lokalizację zmian skórnych oraz ewentualne skutki uboczne stosowania konkretnego preparatu. Ponadto niektóre maści mogą mieć przeciwwskazania do stosowania lub wchodzić w interakcje z innymi lekami.

spis treści
- I Miejsce Emulsja do skóry głowy Psorisel
- II Miejsce Dr Michaels Maść Scalp & Body OINTEMNT
- III Miejsce Ducray Kertyol P.S.O. Koncentrat do stosowania miejscowego
- IV Miejsce Cutis Ł Maść konopna 20% + CBD
- V Miejsce La Biosthetique Lotion Ergines B
- VI Miejsce CerkoGel Żel mocznikowy do skóry głowy
Miejsce I | Emulsja do skóry głowy Psorisel | Nasza ocena 6/6 |
Lekka emulsja na łuszczycę Psorisel w formie kremu do stosowania na skórę głowy. Wcierana w skalp pobudza procesy regeneracji i odbudowy naskórka zniszczonego łuszczycą. Może być stosowana samodzielnie lub w zestawie z pozostałymi produktami z linii Psorisel – szamponem i płynem do skóry głowy. |
ZALETY PRODUKTU
- Bezpieczny i roślinny skład.
- Natychmiast koi podrażnienia i zaczerwienienia.
- Intensywnie nawilża i chroni przed przesuszeniem.
- Łagodzi objawy łuszczycy.
- Regeneruje skórę głowy.
- Zapobiega tworzeniu się łuski i przesuszaniu skóry skalpu.
- Nie wchodzi w reakcję z innymi środkami i lekami zaleconymi przez lekarza.
- Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Składniki aktywne zawarte w produkcie
- Ichtiol – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, oczyszczająco. Stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy.
- Mocznik – utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia naskórka, ma właściwości złuszczające i zmiękczające. Wspomaga odbudowę skóry.
- Skwalan – wygładza, zmiękcza, nawilża, zapobiega utracie wody z naskórka.
- Pirokton olaminy – hamuje problem łupieżu łojotoku. Działa antygrzybiczo, przeciwzapalnie, koi świąd i pieczenie skóry.
- Pantenol – łagodzi i koi podrażnienia, wspomaga wyciszanie zaczerwienień skóry, chroni przed przesuszeniem.
- Olejek lawendowy – działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i łagodząco. Poprawia mikrokrążenie skóry głowy i tonizuje.
