Maść sterydowa na alergię - Skuteczne leczenie i łagodzenie objawów
Alergia skórna – czym jest?
Alergia skórna to zespół objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia, obrzęku, pęcherzy i innych zmian skórnych, pojawiających się w następstwie kontaktu z alergenem. Za powstawanie schorzenia odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego. Przejawia się ona tendencją do nadreaktywnej odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, które w normalnych warunkach nie wywołują żadnej reakcji u zdrowych ludzi. Schorzenia skórne powstające na tle alergicznym można podzielić na:
Zmiany skórne to częsty przejaw reakcji alergicznej organizmu, ale mogą pojawić się także w przebiegu różnych innych schorzeń. Oprócz podłoża alergicznego powodem wystąpienia objawów skórnych może być np. podrażnienie substancjami chemicznymi, działanie czynników fizycznych, uszkodzenie mechaniczne lub długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV.
Maść sterydowa na alergię
1. Czym jest alergia skórna?
2. Wyprysk kontaktowy – alergia skórna czy podrażnienie?
3. Jak wygląda alergia skórna?
3.1. Wysypka alergiczna pokrzywka
4. Alergia skórna u dziecka
5. Maść na alergie skórne
6. Pielęgnacja skóry alergika – kremy, emolienty
- Jak wygląda alergia skórna? Objawia się różnymi dolegliwościami – począwszy od rumienia po uporczywy świąd, a nawet pokrzywkę.
- Wyprysk kontaktowy może być alergiczny lub wynikać z podrażnienia, które predysponuje do rozwoju alergii.
- Objawy alergii skórnej u dzieci mogą różnić się od dorosłych, ale nadal wywołują duży dyskomfort, wymagają troski i odpowiedniej opieki.
- Więcej o alergii skórnej i innych jej rodzajach możesz przeczytać na Zdrowych Rozwiązaniach >>>
Łagodzi i redukuje dyskomfort powodowany przez podrażnioną i uszkodzoną skórę, zmniejszając reakcje zapalne oraz wspierając regenerację.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
Rozważania dotyczące leczenia
Odpowiednia moc sterydów lub siła działania zależy od wielu czynników.
Na przykład niemowlęta wchłaniają sterydy do stosowania miejscowego znacznie szybciej niż dorośli, więc mogą wymagać sterydu o niskiej sile działania.
Obszary ciała, w których skóra dotyka skóry, takie jak pachy lub pod biustem, lub wrażliwe obszary skóry, takie jak powieki, również szybko wchłaniają steroidy do stosowania miejscowego i mogą wymagać jedynie preparatu o niskiej mocy.
Jednak gruba, szorstka skóra na dłoniach i podeszwach stóp zwykle wchłania miejscowe steroidy wolniej niż inne części ciała, więc te obszary zazwyczaj wymagają silniejszego steroidu.
Im większa moc miejscowego sterydu, tym większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Częste działania niepożądane miejscowych sterydów obejmują:
Twój lekarz może pomóc Ci zważyć ryzyko i korzyści wynikające ze stosowania miejscowego steroidu i znaleźć siłę, która najlepiej pasuje do Twojego stanu skóry.
Jak długo lek powinien być używany, będzie się również różnić w zależności od twojego stanu.
Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dotyczącymi prawidłowego stosowania leku i skontaktuj się z dostawcą, jeśli nie pomaga to w łagodzeniu objawów lub prowadzi do większego podrażnienia. Możesz potrzebować zmiany siły działania lub formuły lub może być konieczne zaprzestanie stosowania leku.
Co to znaczy „GKS” i co charakteryzuje tę grupę leków?
GKS to skrótowa nazwa leków z grupy glikokortykosteroidów. Można przyjmować je w różnych postaciach, jako leki wziewne, doustne albo aplikowane na skórę, czyli miejscowe (kremy, maści). Wówczas używamy skrótu mGKS. Potocznie mówi się o nich także sterydy.
Glikokortykosteroidy są naturalnymi hormonami, produkowanymi przez korę nadnerczy. W 1950 roku dwóch naukowców: Edward Kendal i Philip Hench za odkrycie GKS, opisanie ich struktury oraz działania otrzymało Nagrodę Nobla. Rok później dokonano syntezy hydrokortyzonu, czyli głównego syntetycznego hormonu kory nadnerczy. Szerokie zastosowanie GKS w dermatologii wynika głównie z ich silnego i szybkiego działania, zwalczającego stan zapalny. Oprócz terapii AZS stosuje się je do łagodzenia objawów łuszczycy, wyprysku kontaktowego i potnicowego, łysienia, bielactwa i wielu innych dermatoz.(1,2)