Maść sterydowa na alergię - Skuteczne leczenie i łagodzenie objawów

Emolienty w terapii AZS

U chorych na atopowe zapalenie skóry występuje defekt bariery skórno-naskórkowej, który sprawia, że jest ona „nieszczelna”. Bardzo szybko traci wilgoć, co skutkuje przesuszeniem, szorstkością, pękaniem, ale też podatnością na działanie substancji drażniących, alergizujących oraz drobnoustrojów, również tych wywołujących poważne infekcje. Dlatego bardzo ważną rolę w terapii choroby odgrywa odbudowanie funkcji barierowych skóry, co jest możliwe dzięki uzupełnianiu w niej poziomu lipidów. Do tego służą emolienty, działające natłuszczający i nawilżająco. Kremy, balsamy czy emulsje do kąpieli, w których składzie znajdują się naturalne oleje, tworzą na powierzchni skóry cieniutki film, który zapobiega utracie wilgoci. Jest to więc skuteczny sposób na przywrócenie i wspieranie funkcji barierowych skóry. Pewnym utrudnieniem jest konieczność stosowania emolientów kilka razy dziennie, zwykle zaleca się 3-4-krotną aplikację w ciągu dnia, jednak dyscyplina w tym zakresie może przynieść dobre rezultaty i jest kluczowym punktem programu profilaktycznego.(2,3) Jeżeli bowiem skóra jest wzmocniona i odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, wówczas istnieje mniejsze ryzyko zaostrzeń i ciężkiego stanu, który wymaga sięgania po mocne preparaty sterydowe.

W linii Emotopic znajdziesz duży wybór preparatów emolientowych o wysokim stopniu tolerancji przez skórę nawet bardzo malutkich dzieci. Przykładem produktu, który warto wypróbować, jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała Emotopic, który można stosować wspomagająco w terapii AZS, różnego rodzaju egzem oraz łuszczycy, a także skóry zdrowej z tendencją do przesuszenia i podrażnień. Co wyróżnia ten preparat? Otóż można stosować go na 3 sposoby:

  • jako emulsję do kąpieli (od 1. dnia życia),
  • jako preparat do mycia ciała pod prysznicem (od 6. miesiąca życia),
  • jako preparat do natłuszczania ciała (od 6. miesiąca życia).

Jego unikalna formuła emolientowa intensywnie natłuszcza ciało, przyjemnie koi i łagodzi typowe dla AZS dolegliwości: suchość, uczucie napięcia, zaczerwienienia, podrażnienia. Dzięki niemu skóra jest lepiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą nasilać objawy choroby. Preparat 3 w 1 oraz inne wyroby medyczne Emotopic to doskonałe uzupełnienie farmakoterapii oraz środek profilaktyczny w okresach remisji.

Opcje leków

Istnieje wiele leków i preparatów w każdej klasie sterydów do stosowania miejscowego.

Miejscowe sterydy klasy I

Miejscowe sterydy o najwyższej sile działania obejmują:

  • Temovate (propionian klobetazolu) 0,05% maść
  • Ultravate (propionian halobetazolu) 0,05% krem, maść lub balsam
  • Psorcon (dioctan diflorazonu) 0,05% maść
  • Diprolen (dipropionian betametazonu) 0,25% maść lub żel

Miejscowe sterydy klasy II

Te miejscowe sterydy są uważane za bardzo silne:

  • Lidex (fluocinonid) 0,05% krem, żel, maść lub roztwór
  • Halog (halcynon) 0,1% krem, maść lub roztwór
  • Cyclocort (amcynonid) 0,1% maść
  • Topicort (dezoksymetazon) 0,25% krem ​​lub maść

Miejscowe sterydy klasy III

Te miejscowe sterydy są uważane za silne:

  • Elocon (furoinian mometazonu) 0,1% maść
  • Cutivate (propionian flutykazonu) 0,005% maść
  • Betanate (dipropionian betametazonu) 0,05% krem
  • Kenalog (acetonid triamcynolonu) 0,5% krem ​​lub maść

Miejscowe sterydy klasy IV

Te miejscowe sterydy są uważane za umiarkowanie silne:

  • Synalar (fluocynolonu acetonid) 0,025% krem ​​lub maść
  • Cordran (flurandrenolid) 0,05% krem, maść lub balsam
  • Triderm (acetonid triamcynolonu) 0,1% krem, maść lub balsam
  • Elocon (furoinian mometazonu) 0,1% krem, balsam lub roztwór
  • Cutivate (propionian flutykazonu) 0,05% krem

Miejscowe sterydy klasy V

Te miejscowe sterydy są uważane za dość silne:

  • Westcort (walerianian hydrokortyzonu) 0,2% krem ​​lub maść
  • Locoid (maślan hydrokortyzonu) 0,1% maść
  • Dermatop (prednikarbat) 0,1% krem ​​lub maść
  • Pandel (probutat hydrokortyzonu) 0,1% krem

Miejscowe sterydy klasy VI

Te miejscowe sterydy są uważane za łagodne:

Co stosować na alergię skórną?

Jeśli borykamy się z problemem alergii skórnej, leczenie objawowe doskonale uzupełnią:

  • emolienty – działają silnie nawilżająco poprzez zatrzymywanie wody w naskórku. Ponadto odbudowują barierę naskórkową, redukują świąd, działają regenerująco i przeciwzapalnie. Dzięki swoim właściwościom łagodzą przebieg alergii skórnych, a niekiedy nawet pomagają zapobiegać wystąpieniu zaostrzeń. Warto sprawdzać skład konkretnych preparatów, ponieważ niektóre mogą zawierać substancje potencjalnie alergizujące, zwłaszcza konserwanty (np. parabeny) i substancje zapachowe (np. limonen). W niskich dawkach nie są one szkodliwe dla zdrowych osób, ale w przypadku schorzeń skórnych przebiegających ze stanem zapalnym mogą okazać się problematyczne. Emolienty występują w postaci płynów i żeli do mycia, kremów, oliwek i szamponów.
  • środki antyseptyczne – ze względu na ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych w czasie zaostrzenia objawów skórnych można stosować delikatne środki odkażające, np. na bazie nanosrebra lub chlorowodorku oktenidyny.
  • okłady z chłodnej wody lub soli fizjologicznej – bywają pomocne w pierwszej, ostrej fazie wyprysku. Ulgę przyniesie przykładanie kompresów kilka razy dziennie na czas około 30 minut.
  • maść dziegciowa – dziegieć sosnowy wykazuje działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i odkażające, dzięki czemu dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry objętej procesem zapalnym.
  • maść rumiankowa – ma działanie przeciwzapalne i może być stosowana pomocniczo w łagodzeniu stanu zapalnego skóry. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na składnik czynny maści. Nie zaleca się stosowania jej u niemowląt i najmłodszych dzieci.

Wapno od dawna było stosowane pomocniczo w stanach alergicznych. Ostatnie badania naukowe poddają w wątpliwość skuteczność takiego leczenia, porównując jego efekty do działania placebo. Preparaty z wapniem nie są szkodliwe pod warunkiem, że od ich zastosowania do przyjęcia właściwego leku przeciwalergicznego zachowamy odpowiedni odstęp czasu. W przeciwnym wypadku może zaburzać wchłanianie substancji leczniczej.

Alergie kontaktowe

Reakcja nadwrażliwości typu IV, czyli tak zwana reakcja późna. Alergenem kontaktowym bardzo często jest chrom, ale może nim być także: cement, guma, formaldehyd, inne chemikalia, rodentycyty, pestycydy, a nawet niektóre rośliny, jak np. bluszcz, czy też leki, jak np. nadtlenek benzoilu. W wyniku wniknięcia alergenu przez skórę powstaje rumień i miejscowy odczyn zapalny. Alergia kontaktowa często pojawia się na dystalnych częściach łap lub na skórze brzucha w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenem, np. obecnym na podłożu.

Podobnie jak atopia, alergia pokarmowa może wystąpić u psa w każdym wieku, ale najczęściej diagnozujemy ją przed 4. rokiem życia. Alergię pokarmową nazywa się niesezonową alergiczną chorobą skóry. Trofoalergenem (alergenem pokarmowym) może być w zasadzie każdy składnik diety. Najczęściej jest nim jednak białko (o cząsteczkach wielkości powyżej 30 KdA).

Tłuszcze i węglowodany nie wywołują alergii, mogą jednak powodować nietolerancję pokarmową. W gabinecie nierzadko słyszę stwierdzenie: „Ale on zawsze jadł tę karmę i nic mu nie było”. Rozumiem to zdziwienie, ale niestety okazuje się, że teraz pies jest na karmę uczulony. Nie ma tu etapu przejściowego. Dobrze jest zatem zrozumieć mechanizm powstawania alergii, aby wiedzieć, co i jak należy robić i na co zwracać uwagę u cierpiącego na nią psa. Należy także pogodzić się z faktem, że diagnozowanie tego problemu nie jest proste, a kluczową rolę odgrywa dieta eliminacyjna.

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

olej z konopi źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów nasyconych, witaminy E i karotenu, które są znanymi antyoksydantami, witamin A, D, E oraz składników mineralnych, w tym cennego dla skóry cynku,.

Czytaj dalej...

Pozostałe składniki to wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, metylu parahydroksybenzoesan E218 , woda oczyszczona.

Czytaj dalej...