"Moc Maści Tribiotic w Walce z Pryszczami"

Zapalenie napletka u dorosłego

Zapalenie napletka u dorosłego występuje stosunkowo często. Przeważnie pojawia się u starszych mężczyzn, co związane jest z utrudnioną higieną, a także z pojawieniem się innych chorób, takich jak cukrzyca czy obniżenie odporności. We wspomnianych wcześniej schorzeniach zapalenie napletka nierzadko nawraca i wymaga stałej opieki oraz prawidłowej pielęgnacji. Nawracająca lub trwająca długo przypadłość u dorosłego wymaga w wielu przypadkach też wykonania odpowiedniego posiewu oraz testowania w kierunku wirusa HIV.

Pacjenci nierzadko pytają o zaczerwienienie napletka. Czym leczyć więc ten objaw? Podstawową metodą terapii zapalenia napletka jest zastosowanie odpowiedniej higieny polegającej na regularnym obmywaniu tych okolic ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie specjalnych mydeł, które mają z jednej strony odpowiednie właściwości myjące, a z drugiej strony nie podrażniają skóry napletka.

Warto wiedzieć, że nieleczone zapalenie napletka niesie za sobą szereg konsekwencji. Stan ten bowiem może przerodzić się w przewlekłą postać i w efekcie spowodować m.in.:

  • ostre paciorkowcowe zapalenie skóry i tkanki podskórnej,
  • blizny,
  • stulejkę,
  • zwężenie ujścia cewki moczowej,
  • zniekształcenie żołędzi,
  • zrośnięcie się napletka i żołędzi.

Zapalenie napletka – domowe sposoby

Domowe sposoby to metody, o które szczególnie często pytają mężczyźni, którzy wstydzą się zgłosić do lekarza. O ile sama higiena napletka i żołędzi jest wykonywana za pomocą mycia ciepłą wodą oraz specjalnymi preparatami, o tyle należy pamiętać, że nie wszystkie domowe techniki są zalecane. Niewskazane jest obecnie stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu. Mogą one podrażniać skórę oraz pogarszać stan zapalny.

Zapalenie żołędzi prącia jest przypadłością dotyczącą najczęściej nieobrzezanych mężczyzn. Wynika to z faktu zbierania się smegmy oraz nieprawidłowo prowadzonej higieny okolicy żołędzi i członka pod napletkiem. Podrażnienie wynika z akumulacji zanieczyszczeń oraz nadmiernej aktywności bakterii. Zapalenie żołędzi może mieć jednak inne przyczyny, wśród których wymienić można między innymi choroby przenoszone drogą płciową takie jak chlamydioza. Warto zastanowić się, czy objawy nie zbiegają się w czasie z ryzykownymi kontaktami seksualnymi, gdyż należy wtedy wdrożyć terapię, która pozwoli na pełne wyleczenie. Inne patogeny, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego również mogą wywołać zapalenie żołędzi.

W rzadkich przypadkach to grzyby mogą być odpowiedzialne za tę jednostkę chorobową. Warto wtedy wykonać dodatkowe badania w celu ustalenia powodu ich rozwoju – może to być następstwo między innymi niezdiagnozowanej cukrzycy. Przyczyną zapalenia żołędzi mogą być też urazy, takie jak otarcia i uszkodzenia nabłonka. Zaczerwieniona żołądź z towarzyszącym świądem, bólem lub obrzękiem napletka powinna zawsze być wskazaniem do wizyty u urologa.

Zaczerwienienie napletka – kiedy konieczne będzie leczenie?

Samo zaczerwienienie napletka najczęściej nie wymaga leczenia, gdyż pozostaje najczęściej objawem innej choroby. Jednakże jeżeli nie ustępuje ono w ciągu kilku-kilkunastu godzin zalecany jest kontakt z lekarzem. Zaczerwieniony napletek może być bowiem związany z wcześniej wymienionymi chorobami. W przypadku zapalenia napletka i żołędzi podstawowym sposobem leczenia jest regularne i delikatne obmywanie prącia ciepłą wodą. Niezależnie od tego, czy jest czerwony napletek, czy też zaczerwienienie pod napletkiem, mamy wówczas do czynienia z zapaleniem omawianych okolic. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie farmakoterapii.

Swędzenie napletka to dość powszechna dolegliwość, która występuje u mężczyzn. Nie należy go ignorować. Może ona być bowiem objawem wielu chorób, zarówno urologicznych jak i dermatologicznych. Należy podkreślić, że swędzący napletek może być spowodowany stosowaniem nieprawidłowych środków higienicznych, które mają drażniące właściwości.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Upławy u kobiet, sącząca się wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn, uporczywe swędzenie i lub pieczenie okolic intymnych oraz podrażnienie skóry w tym miejscu, bolesne stosunki, a niekiedy także sprawiające ból oddawanie moczu zazwyczaj zwiastują infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Czytaj dalej...

wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...