Maść z antybiotykiem na pryszcze - jak działa i kiedy stosować?
Bedicort G
Bedicort G to maść z antybiotykiem do stosowania na skóre. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Jedna tuba zawiera 15 g maści.
W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne: betametazon w postaci dipropionianu oraz gentamycyna w postaci siarczanu. Betametazon cechuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwświądowym oraz wpływa obkurczająco na naczynia krwionośne. Gentamycyna to natomiast antybiotyk aminoglikozydowy. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu zakażeń paciorkowcami, gronkowcami, a także bakteriami Gram-ujemnymi (Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Citrobacter, Salmonella, Shigella).
Maść Bedicort G łatwo i skutecznie przenika przez rogową warstwę skóry, gdzie jest gromadzona. Wchłanianie preparatu jest zwiększone w przypadku stosowania go w okolicy fałdów, na uszkodzony naskórek, na skórę uszkodzoną (np. przez proces zapalny), na duże powierzchnie skóry oraz u dzieci.
Pełny skład preparatu
1 g maści Bedicort zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu betametazonu) oraz 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu gentamycyny).
Pozostałe składniki: parafina ciekła, alkohole sterolowe z lanoliny, alkohol cetostearylowy, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol, wazelina biała.
Wskazania do stosowania
- sączące stany zapalne skóry (np. dermatoz, szczególnie o podłożu alergicznym), które reagują na leczenie kortykosteroidami i towarzyszą im nadmierne rogowacenie, intensywne swędzenie lub silny odczyn alergiczny,
- wtórne, powikłane zakażenia bakteriami wykazującymi wrażliwość na gentamycynę,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS),
- liszaj prosty przewlekły,
- wyprysk rogowaciejący,
- łuszczycę,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
- toczeń rumieniowaty w postaci skórnej,
- rumień wielopostaciowy.
Środki ostrożności
Substancje czynne preparatu mogą wchłaniać się przez skórę i wywoływać u niektórych pacjentów charakterystyczne dla kortykosteroidów ogólnoustrojowe objawy niepożądane. Obecność gentamycyny może powodować wystąpienie ototoksyczności oraz nefrotoksyczności, w szczególności u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Należy unikać wdrażania terapii u osób, u których zdiagnozowano zaburzenia czynności wątroby lub nerek oraz u dzieci.
Stosowanie siarczanu gentamycyny wiąże się z ryzykiem intensywnego wzrostu niewrażliwych drobnoustrojów, a także pojawieniem się bakterii, które będą odporne na działanie antybiotyku aminoglikozydowego. Podczas stosowania maści należy obserwować skórę, a jeśli wystąpi reakcja alergiczna objawiająca się świądem, pieczeniem lub zaczerwienieniem skóry, konieczne jest natychmiastowe odstawienie maści. Występowanie skórnych reakcji alergicznych może być spowodowane przez zawartość w preparacie alkoholu.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku aplikowania leku na skórę pach lub pachwin. W tych miejscach skóra jest szczególnie wrażliwa, więc lek powinien być stosowany tylko w przypadkach bezwzględnej konieczności.
U pacjentów w podeszłym wieku maść powinna być stosowana ostrożnie, zwłaszcza jeżeli występują stany zanikowe w tkance podskórnej. Ostrożność należy zachować również u pacjentów chorujących na łuszczycę, ponieważ pod wpływem maści może dojść do nawrotu choroby, a także wystąpienia łuszczycy uogólnionej krostkowej, jak też ogólnych działań toksycznych, związanych z zaburzeniem czynności skóry.
Wystąpienie zakażeń skóry o podłożu grzybiczym wymaga wdrożenia dodatkowego leczenia preparatami przeciwgrzybiczymi.
Najlepsza maść na pryszcze a styl życia
O czym świadczą wypryski na twarzy? Wypryski na twarzy mogą świadczyć o różnych czynnikach i problemach zdrowotnych. Najczęściej są one rezultatem nadmiernego wydzielania sebum, co sprzyja tworzeniu się zaskórników i stanowi podłoże dla infekcji bakteryjnych. Wypryski mogą być również efektem zmian hormonalnych, stresu, złej diety, alergii, a także nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli zastanawiamy się zatem, czy słodycze mają wpływ na cerę, warto mieć świadomość, że produkty bogate w węglowodany mogą sprzyjać zmianom trądzikowym. Okazuje się zatem, że nawet najlepsza maść punktowa na pryszcze nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy kompleksowo o skórę – również na poziomie diety.
W niektórych przypadkach pryszcze mogą być objawem schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik. Regularna higiena skóry, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc w zarządzaniu problemem wyprysków. Jednak w przypadku utrzymujących lub nasilających się objawów zawsze zaleca się konsultację z dermatologiem.
Czy maści na wypryski są odpowiednie dla wszystkich typów skóry? Owszem, ale ich skuteczność i tolerancja mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry. Niektóre maści zawierają składniki, które mogą być bardziej drażniące dla skóry wrażliwej, podczas gdy inne mogą być zbyt intensywne dla skóry suchej. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty dostosowane do konkretnej potrzeby skóry – maść punktowa na pryszcze przyniesie wtedy efekty.
Maść ichtiolowa na pryszcze
Maść ichtiolowa na pryszcze znana jest od pokoleń i nadal jest to preparat polecany osobom, które zmagają się ze sporadycznie pojawiającymi się pryszczami. Maść ichtiolowa ma charakterystyczny sposób działania. Po nałożeniu jej na zmianę umożliwia ona ewakuację treści ropnej z dużych i bolesnych pryszczy. Warto ją nakładać zwłaszcza na zamknięte pryszcze, najlepiej na noc. Wiąże się to z tym, że maść na brunatny kolor i dość mocny zapach. Pryszcz posmarowany maścią ichtiolową można następnie zakleić plasterkiem, aby nie pobrudzić pościeli.
Maść na pryszcze na receptę to produkt leczniczy, który jest konieczny, gdy mamy do czynienia z bardzo uciążliwym i przewlekłym trądzikiem. W zależności od zastosowanej substancji preparaty te mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i regenerujące, a także regulujące ilość wydzielanego sebum czy ujednolicające koloryt cery.
W zależności od naszych potrzeb maści na pryszcze mają konsystencję maści lub żelu. W ich składzie możemy znaleźć:
- antybiotyki, a więc erytromycynę, tetracyklinę,
- chemioterapeutyk, np. metronidazol.