Maść z retinolem na receptę - Klucz do Promiennej Skóry i Młodzieńczego Wyglądu
Retinol – z czym można go łączyć, a z czym nie?
Z zasady nie łączy się retinolu z innymi potencjalnie drażniącymi składnikami, np. z kwasem azelainowym, z alfa- lub betahydroksykwasami (np. z kwasem salicylowym), z witaminą C (po okresie przyzwyczajania skóry witaminę C można włączyć do pielęgnacji, jednak nie równocześnie z retinolem, najlepiej retinol wciąż aplikować na noc, a witaminę C o poranku), z nadtlenkiem benzoilu.
Warto natomiast tworzyć połączenia z substancjami, które będą pielęgnować cerę i zapobiegać ewentualnym wysuszeniom i podrażnieniom: z humektantami (substancjami silnie nawilżającymi, np. z kwasem hialuronowym), peptydami, ceramidami, z niacynamidem, z olejami roślinnymi.
Kurację retinolem koniecznie należy łączyć z fotoprotekcją: filtry przeciwsłoneczne (SPF30 i wyżej) oraz unikanie ekspozycji na słońce są obowiązkowe!
Jak dobrać odpowiednie stężenie retinolu?
Retinol potrafi zdziałać cuda w pielęgnacji każdego rodzaju skóry – nie tylko dojrzałej, tłustej i trądzikowej, ale również wrażliwej, suchej i naczynkowej. Ważne jest jednak wybranie preparatu o odpowiednim stężeniu. Kosmetyki z retinolem to produkty o silnym działaniu, dlatego należy rozsądnie dobierać ich dawkowanie. Pielęgnację skóry retinoidami rozpocznij od niskich stężeń, rzędu 0,2-0,3%. Stosuj je raz na kilka dni i obserwuj reakcje swojej skóry. Jeśli Twoja cera dobrze reaguje na kurację, możesz sięgnąć po retinol w wyższym stężeniu i nieco zwiększyć częstotliwość jego stosowania. Skóra musi przyzwyczaić się do działania retinoidów, dlatego konieczne jest ich stopniowe wprowadzanie.
Retinol i retinoidy nie są wskazane w ciąży i podczas karmienia piersią. Wiadomo, że doustne przyjmowanie retinolu ma szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Chociaż w badaniach dotyczących stosowania kremów z retinoidami nie potwierdzono takiego działania, na wszelki wypadek lepiej odstawić tego rodzaju preparaty na czas ciąży i powrócić do nich po porodzie. Zwłaszcza że niewielkie ilości retinolu zastosowanego na skórę mogą przenikać do krwioobiegu. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na witaminę A.
Kuracja retinolem – kiedy widać efekty stosowania?
Retinol to substancja o udowodnionym korzystnym działaniu na skórę twarzy. Pierwsze efekty w postaci widocznej poprawy kondycji skóry można zauważyć już około miesiąca po pierwszym zastosowaniu. Jest to substancja, która daje spektakularne rezultaty, ale wymaga długotrwałej kuracji. Przeciwzmarszczkowe działanie retinolu intensyfikuje się dopiero po około 3-6 miesiącach stosowania.
Jak wybierać kosmetyki z retinolem?
Retinol stanowi najczęściej składnik kremów do twarzy. W drogeriach i aptekach można spotkać się z produktami, zawierającymi retinol w stężeniach od 0,05% do 2%. Warto zwrócić uwagę na pozostałe składniki dodane do kremu z retinolem. Korzystne działanie w połączeniu z retinoidami mają: ceramidy, kwas hialuronowy, witamina E. Retinolu nie należy łączyć z kosmetykami zawierającymi kwasy AHA, BHA i PHA, niacynamid czy witaminę C. Przy wyborze kosmetyku z retinolem istotne jest również opakowanie produktu. Powinno być ono szczelne – bez dostępu powietrza i promieni UV, które działają niekorzystnie na retinoidy.
Twoje sugestie
Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?
Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?
Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.
Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?
Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.