Skuteczne metody na pozbycie się pryszczy - Odkryj swoją drogę do pięknej skóry

Plastry na pryszcze – jak działają i czy pomagają? [4 TYPY]

Plastry na pryszcze to już nie taka nowinka kosmetyczna, jak jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy pojawiały się pierwsze plastry na pryszcze (naklejki na pryszcze). Niegdyś bardzo popularne często pojawiały się w kosmetyczkach nastolatków, dziś nadal są w ofercie marek kosmetycznych, szczególnie koreańskich, które wiodą prym w produkcji różnego rodzaju plasterków na wypryski.

Najczęściej sięgają po nie osoby z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową, które mają zwiększoną tendencję do wyprysków z racji nadmiernej produkcji sebum. Oczywiście niechciany gość w postaci czerwonego, bolącego pryszcza z białą kropką ropy na środku może pojawić się u każdego i prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz w życiu miał pryszczyka.

Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają plastry na pryszcze i czy warto je stosować? Czy faktycznie pomagają wyleczyć zmiany skórne? Jakie plastry na pryszcze wybrać? Poznaj 4 rodzaje plasterków na wypryski, które sprawdzą się w awaryjnej pielęgnacji.

Spis treści:

Polecane produkty:

Papaja na pryszcze – jak z niej skorzystać ?

  • Z właściwości antytrądzikowych znana jest też papaja. Zaletą tego owocu jest wysoka zawartość witaminy A, niezwykle cennego dla skóry antyoksydantu, oraz liczne enzymy wygładzające i kojące skórę.
  • Na pryszcza wystarczy położyć kawałek świeżej papai, innym sposobem jest wymieszanie rozdrobnionego owocu z miodem i smarowanie taką pastą całej twarzy.

Po stronie warzyw sprzymierzeńcem naszej cery jest ogórek, bogaty w potas i witaminy. Okłady z ogórka łagodzą skórę i usuwają stany zapalne – to nie przypadek, że wyciąg z ogórka jest częstym składnikiem kosmetyków do cery wrażliwej.

Zamiast jednak stosować przetworzone produkty, lepiej sięgnijmy po świeże warzywo i przygotujmy z niego maseczkę na trądzik. Ogórka kroimy na plasterki i układamy je na twarzy, zostawiając na około kwadrans. Można też pokrojonego ogórka moczyć przez godzinę w czystej wodzie i uzyskany wywar wypić albo użyć jako płynu do mycia twarzy.

Domowe sposoby na opryszczkę

Febra na ustach – z czego się bierze?

Opryszczka najczęściej wynika z nawet niewielkiego osłabienia organizmu i spadku jego odporności. Może być spowodowana wieloma czynnikami, jak:

  • niedospanie,
  • stres,
  • złe odżywianie się,
  • przeziębienie,
  • miesiączka.

Opryszczkę na ustach częściej można też zaobserwować u kobiet w ciąży. Na samym początku objawia się ona jako swędzące, uporczywie zaczerwienienie, natomiast po 2 dniach pęcherzyki zaczynają wypełniać się… płynem. Następnie pękają i powstają w tych miejscach trudno gojące się, bolesne rany. Na tę dolegliwość pomagają skutecznie tabletki (jak Aspiryna), ale też domowe sposoby na opryszczkę. Pamiętaj jednak, że żaden ze sposobów nie będzie w stanie całkowicie wyeliminować wirusa z organizmu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Opryszczka na wardze - sposób pierwszy: odpowiednia dieta

Ogrocha najczęściej wywoływana jest przez złą dietę – zatem warto rozpocząć walkę z opryszczką właśnie poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Ogranicz zatem spożycie:

  • czekolady,
  • kokosów,
  • orzechów,
  • żelatyny,
  • odżywek proteinowych,
  • innych suplementów diety.

Jeżeli jednak nie możesz z jakiegoś powodu wykluczyć ich z diety, śmiało spożywaj zamiast nich inne produkty pokarmowe, jakie zawierają… lizynę. Wśród nich można wyróżnić chociażby:

  • jajka,
  • kiełki zbóż,
  • warzywa i owoce,
  • drób,
  • nabiał,
  • produkty pełnoziarniste,
  • owoce morza.

Warto zadbać również o to, aby spożywać możliwie dużo warzyw w surowej postaci – to właśnie one najlepiej wchłaniają się do organizmu i sprawiają, że febra na ustach nie sprawia kłopotów. Mało tego, warzywa pozytywnie wpływają na wygląd cery, zatem naprawdę warto włączyć je do codziennej diety. Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na kaca.

Szybka pomoc-Pasta do zębów na pryszcze

​Jak długo trzymać pastę do zębów ?

Do najskuteczniejszych domowych metod na pryszcza zalicza się pastę do zębów. Ze względu na swój skład, działa ona na skórę wysuszająco. Stosuje się ją awaryjnie, gdy pryszcz już się pojawi i chcemy go szybko zlikwidować.

Na krostkę nakłada się po prostu niedużą ilość pasty i zostawia na kilka godzin. Pasta powinna wysuszyć pryszcza, tak że na drugi dzień nie będzie już po nim śladu. Pastę do zębów aplikuje się tylko miejscowo, przy rozległym trądziku ta metoda nie jest już polecana. I co ważne, do wysuszania krostek nadaje się tylko pasta biała, a nie kolorowe żele.

Jakie owoce i warzywa na pryszcze

W kuchni znajdziemy całkiem sporo produktów, dzięki którym walka z pryszczami zakończy się wreszcie sukcesem.

Opryszczka na wardze – co robić?

Sposób trzeci – olejek z drzewa herbacianego lub cynamonowego

Domowe sposoby na opryszczkę są świetnym wspomaganiem kuracji zaleconej przez lekarza. Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie wirusa jest używanie… olejku z drzewa herbacianego. Możesz go delikatnie nakładać na zmianę na wargach bądź dodać np. do kremu. Możesz także skorzystać z olejku cynamonowego. Pamiętaj jednak przy tym, że olejek z drzewa herbacianego jest mniej podrażniający, jak cynamonowy – więc dlatego zaleca się rozcieńczanie tego drugiego tuż przed bezpośrednim nałożeniem na skórę.

Nie masz pod ręką żadnego z wymienionych olejków? A może po prostu zwyczajnie nie zdążyłeś się w nie zaopatrzyć? Świetnie zadziała również dodanie do mazidła świeżo zmielonego… cynamonu.

Sposób czwarty – czosnek na opryszczkę

Czosnek posiada mnóstwo dobrych właściwości, będąc przy tym naturalny i całkowicie bezpieczny w zastosowaniu – zwłaszcza przy walce z wirusami. Leczenie opryszczki czosnkiem to znakomity pomysł, zwłaszcza że chyba każdy z nas posiada go w kuchni! Lepiej nie stosować go jednak bezpośrednio na skórę ust – jest dość ostry i może podrażnić zmianę. Jak więc sprawić, by wyleczył opryszczkę i nieco ją złagodził? Zrób własnoręczne, domowe mazidełko!

  1. Utrzyj w moździerzu rozdrobniony czosnek razem z miodem i sokiem z cebuli (kilka kropel).
  2. Dodaj trochę oliwy z oliwek do całości i… natrzyj miksturą zmianę!

Czosnek na opryszczkę powinien zadziałać jeszcze tego samego dnia. To również świetny sposób u kobiet w ciąży – głównie ze względu na naturalność produktu.

Zimno na wardze - sposób piąty: Aspiryna

Ból spowodowany opryszczką możesz zniwelować również poprzez użycie domowej maści na opryszczkę. Wystarczy zamoczyć Aspirynę w niewielkiej ilości ciepłej wody. Właściwości lecznicze Aspiryny znane są już od lat i na pewno pozwolą na uporanie się z problemem.

Inne, jak kuny, mogą być odławiane tylko w określonym czasie roku, albo jak nornice nie są objęte ochroną prawną, ale są podstawą łańcucha żywienia wielu większych zwierząt, więc nie jest to na pewno ekologiczna opcja.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy wybierzesz metodę keratynową, taśmową, na warkocze czy na mikroringi, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wybór doświadczonego fryzjera oraz odpowiednia pielęgnacja przedłużanych włosów.

Czytaj dalej...

Jeżeli szukasz metody przedłużania włosów, która zapewni piękną objętość, a jej instalacja trwa zdecydowanie krócej niż przedłużanie innymi metodami, a dodatkowo jest w 100 ekologiczna i bezpieczna dla włosów, warto abyś poważnie rozważyła przedłużenie lub zagęszczenie włosów metodą SEW-IN.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...