Mikrodermabrazja a aparat ortodontyczny - Wpływ na zdrowie i wygląd Twoich zębów
Innowacyjne technologie w ortodoncji - jakie aparaty masz do wyboru?
W dzisiejszych czasach pacjenci mają do wyboru szeroką gamę aparatów ortodontycznych, które wykorzystują innowacyjne technologie, aby poprawić komfort leczenia i efektywność wyników. Wśród nich znajdują się tradycyjne aparaty ortodontyczne, aparaty samoligaturujące, aparaty lingwalne oraz przezroczyste nakładki Clear Aligner. Każdy z tych typów aparatów ma swoje unikalne cechy i korzyści.
Ruchome aparaty ortodontyczne
Są to modele, które nosi się od kilku do kilkunastu godzin na dobę (zwłaszcza w nocy) i które pacjent może zdejmować samodzielnie. Z ich pomocą zniwelujemy mniejsze wady zgryzu, aparaty te zalecane są także dla dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne (czyli średnio dla od pięcio- do jedenastolatków). Aparaty ortodontyczne ruchome najczęściej zbudowane są z płytek akrylowych oraz pętli drucianych, które połączone są sprężynami i śrubami. Konstrukcja tych urządzeń jest zawsze indywidualnie dopasowywana do pacjenta i poprzedzona pobraniem wycisku zębowego.
Uwaga: Ruchome aparaty ortodontyczne nosi się od kilku do kilkunastu godzin dziennie, głównie w nocy, i pacjent może je samodzielnie zdejmować. Są one skuteczne w korygowaniu mniejszych wad zgryzu i polecane dla dzieci z zębami mlecznymi, czyli w wieku od pięciu do jedenastu lat.
Aparaty ortodontyczne typu Clear Aligner
To najnowszy z rodzajów aparatów ortodontycznych. Leczenie wad zgryzu opiera się w nich na dopasowywanych do pacjenta przezroczystych nakładkach wyposażonych w sekwencje szyn (twardych, średnich oraz miękkich), które zmienia się średnio co trzydzieści dni. Są to urządzenia zdejmowane, a dodatkowo (dzięki swojej przezroczystości) mało widoczne. Zdejmuje się je przede wszystkim do posiłków i mycia zębów, ale można je także zdemontować, gdy mamy ważną rozmowę czy uroczystość. Co więcej, aparaty ortodontyczne Clear Aligner nie są wyposażane w żadne elementy mogące ranić jamę ustną, a główna konstrukcja wykonana jest z hypoalergicznego bioplastu. Co miesiąc modyfikuje się proces leczenia, zakładając nowy, bardziej dopasowany do aktualnych potrzeb model.
Jak przygotować się do zabiegu mikrodermabrazji?
Na pięć dni przed zabiegiem należy dopilnować, aby nie doszło do podrażnienia skóry w miejscu, które chcemy poddać mikrodermabrazji − powinno się odstawić wszelkiego rodzaju peelingi, kremy do depilacji, a także nie używać szorstkich gąbek czy szczotek do oczyszczania twarzy. W okresie poprzedzającym zabieg nie wolno także wykonywać depilacji woskiem. W dzień zabiegu należy zrezygnować z nakładania makijażu.
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?
Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Na czym polega zabieg mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych . Nazywany jest również mikropeelingiem, co doskonale opisuje jego właściwości. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju narzędzi przeprowadza się precyzyjny peeling, czyli złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Mikrodermabrazja należy do grupy peelingów mechanicznych .
Jakie są efekty mikrodermabrazji? Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu zabiegowi peelingującemu możliwa jest skuteczna poprawa stanu skóry i niwelowanie jej niedoskonałości. Zabieg stosuje się m.in. w przypadku zmarszczek, przebarwień, blizn czy trądziku. Pozwala też pozbyć się zaskórników i nieestetycznych rozszerzonych porów. Sprawdza się w walce z rozstępami.
Mikropeeling najczęściej przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym. Jednak dzięki nowoczesnym urządzeniom i specjalistycznym kosmetykom możliwe jest także wykonanie mikrodermabrazji w domu . W celu oczyszczenia skóry wykorzystuje się np. odkurzacz próżniowy do zaskórników .
Czy są jakieś skutki uboczne mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja rzadko wywołuje skutki uboczne , szczególnie przy wyborze delikatniejszych metod np. oksydermabrazji. Zdarzają się łagodne podrażnienia, na skutek których skóra jest zaczerwieniona, piecze lub swędzi. Może też pojawić się rumień lub uczucie mrowienia, jednak wszystkie te symptomy są przejściowe.
Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań – nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg!
Mikrodermabrazja to bezpieczny i popularny zabieg kosmetyczny, polegający na złuszczaniu martwego naskórka. Dzięki dostępności różnych metod możemy dopasować jej rodzaj do indywidualnych potrzeb i wrażliwości skóry.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
