Co należy unikać po zabiegu mikrodermabrazji?

Czego nie wolno po operacji tarczycy?

Po operacji usunięcia tarczycy istnieje szereg zaleceń, których należy rygorystycznie przestrzegać, aby rekonwalescencja po zabiegu przebiegała sprawnie, oraz aby uniknąć ewentualnych powikłań. Czego nie wolno po operacji tarczycy? Oto kilka podstawowych zaleceń:

  • Ograniczenie wysiłku fizycznego: przez ok. 2 tygodnie po zabiegu zaleca się znaczne ograniczenie aktywności fizycznej.
  • Unikanie gwałtownych ruchów głową przez ok. 1-miesiąc: mocne napinanie skóry szyi to coś, czego nie wolno po operacji tarczycy.
  • Specjalnadieta po usunięciu tarczycy: przynajmniej przez pierwszy tydzień po usunięciu tarczycy zalecana jest specjalna dieta oparta na płynnych lub półpłynnych posiłkach o letniej temperaturze. Czego nie wolno po operacji tarczycy — przez pierwsze 1-3 tygodnie warto unikać posiłków chrupkich np. sucharków, oraz dań bardzo gorących. Ważne jest także spożywanie większych ilości płynów w celu łagodzenia suchości w jamie ustnej.

Czego nie wolno po operacji tarczycy — warto pamiętać, że każdy pacjent może wymagać indywidualnego podejścia, dlatego istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia.

Zabieg usunięcia tarczycy — na czym polega i kiedy jest konieczny?

Zabieg operacyjnego usunięcia tarczycy (tyroidektomia, tyreoidektomia) to poważna procedura chirurgiczna, która polega na całkowitym bądź częściowym usunięciu tego ważnego gruczołu endokrynnego. Decyzja o usunięciu tarczycy zawsze opiera się na starannej diagnozie lekarskiej i analizie stanu zdrowia pacjenta, mającej na celu poprawę jego zdrowia i jakości życia.

Wskazania do zabiegu usunięcia tarczycy:

  • Obecność dużego wola uciskającego drogi oddechowe lub powodującego niekorzystny efekt kosmetyczny (nawet przy zachowaniu prawidłowej funkcji gruczołu),
  • Nowotwór złośliwy lub podejrzane guzki w tarczycy,
  • Powiększanie się wola mimo stosowania leków,
  • Znaczny stopień powikłanej nadczynności tarczycy.

Na czym polega zabieg usunięcia tarczycy?

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i pomyślnym przejściu kwalifikacji do zabiegu tyroidektomia może być przeprowadzana w formie:

  • Całkowitej: usuwany jest cały gruczoł tarczycowy. Chirurg wykonuje nacięcie skóry, tzw. cięcie kołnierzowe. Naczynia zaopatrujące tarczycę są podwiązane, przytarczyce i nerw krtaniowy wsteczny zabezpieczone. Płaty tarczycy zostają oddzielone od otaczających tkanek oraz tchawicy, a następnie usunięte. Skóra jest zszywana, a w miejscu cięcia pozostawia się dren, który w przypadku niepowikłanego zabiegu jest usuwany następnego dnia.
  • Częściowej: lekarz wykonuje niewielkie cięcie w dolnej części szyi (j.w.) umożliwiające dostęp do tarczycy, zaopatruje naczynia oraz nerwy, a następnie usuwa tylko część tarczycy, pozostawiając zdrowe fragmenty gruczołu.

O formie tyroidektomii decyduje lekarz. Tyroidektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkoza) i trwa ok. 60-120 min. W trakcie zabiegu najczęściej stosuje się neuromonitoring w formie elektronicznego monitorowania nerwów krtaniowych wstecznych w celu zminimalizowania ryzyka ich uszkodzenia.

Jak nie przytyć po usunięciu tarczycy? Czy można być szczupłym po usunięciu tarczycy?

Już wiemy, że długość życia bez tarczycy nie musi ulec skróceniu przy odpowiednio dobranym leczeniu i wprowadzeniu zmian w stylu życia. Jednak pacjenci bardzo często obawiają się nadmiernego przybierania na wadze — czy można być szczupłym po usunięciu tarczycy?

Tak, utrzymanie prawidłowej masy ciała jest możliwe. Co prawda brak tarczycy ma znaczący wpływ na spowolnienie procesów metabolicznych organizmu, jednak przy odpowiednim podejściu do leczenia i zmianie stylu życia odpowiedź na pytanie, czy można być szczupłym po usunięciu tarczycy, zdecydowanie jest twierdząca. Jak nie przytyć po usunięciu tarczycy?

  • Regularne kontrole lekarskie i badania hormonalne: Po usunięciu tarczycy pacjenci są zazwyczaj leczeni hormonami tarczycy, takimi jak lewotyroksyna. Regularne monitorowanie poziomu hormonów i dostosowywanie dawek leków zgodnie z potrzebami pacjenta jest kluczowe dla utrzymania równowagi hormonalnej i jest skuteczne, jak nie chcemy przytyć po usunięciu tarczycy.
  • Zrównoważona dieta: Skupienie się na zdrowej, zrównoważonej diecie oraz monitorowanie ilości spożywanych kalorii pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jeśli zastanawiasz się, czy można być szczupłym po usunięciu tarczycy, zachęcamy do przeczytania kolejnego akapitu na temat diety po usunięciu tarczycy.
  • Aktywność fizyczna: regularna aktywność fizyczna jest istotna, jak nie chcemy przytyć po usunięciu tarczycy. Ćwiczenia aerobowe i trening siłowy wspierają metabolizm, co może pomóc w kontrolowaniu masy ciała i znacząco poprawić ogólną jakość życia.
  • Zarządzanie stresem: stres może mieć wpływ na masę ciała. Techniki relaksacyjne, joga, medytacja i wsparcie psychologiczne mogą okazać się bardzo pomocne, jak nie chcemy przytyć po usunięciu tarczycy i żyć długo, w jak najlepszym zdrowiu.

Przykładowo opakowanie kosmetyku do skóry naczynkowej jest oznaczone na różowo, a do skóry z niedoskonałościami na zielono, podczas gdy produkt na przebarwienia ma kolor żółty, a preparat intensywnie nawilżający ma kolor niebieski itd.

Czytaj dalej...

Jeśli chcesz wykonać zabieg mikrodermabrazji samodzielnie, na początek istotnym elementem nieco mniej inwazyjnym i mniej kosztownym niż profesjonalne sprzęty są odpowiednie kosmetyki do mikrodermabrazji.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja korundowa , wykorzystująca mikronizowane kryształki korundu, które występują w postaci proszku i wyrzucane są pod ciśnieniem w kierunku skóry; tego typu mikrodermabrazja zapewnia silniejsze złuszczanie, stymulując jednocześnie głębsze warstwy skóry do syntezy kolagenu i elastyny,.

Czytaj dalej...

Do wyboru są między innymi sprzęty marki Beautifly, takie jak B-Derma PRO czy B-Derma ICE, urządzenie do usuwania wągrów i mikrodermabrazji Garett, sprzęt do mikrodermabrazji domowej HoMedics czy urządzenie marki Hoffen.

Czytaj dalej...