Skuteczność Mikrodermabrazji i Kwasów - Twoje Klucze do Pięknej Skóry1 / 2
Dla kogo zabieg mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja jest polecanym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z:
Mikrodermabrazja zyskała sobie rzesze fanów wśród osób z wrażliwą cerą, które nie mogą stosować peelingów chemicznych i kawitacyjnych. Zabieg jest odpowiedni również dla skóry alergicznej i naczynkowej. Mogą go bez obaw wykonać nawet kobiety w ciąży.
Ta metoda jest odpowiednia dla każdego typu cery z pewnymi ograniczeniami w zależności od wybranego rodzaju mikrodermabrazji. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby była stosowana u osób młodych. Najczęściej wykonuje się ją u kobiet po 25 roku życia, ale również mężczyźni dbający o swoją skórę odwiedzają w tym celu gabinety kosmetyczne.
Osoby chore na cukrzycę powinny ograniczać zabiegi do minimum i poddawać się im z należytą uwagą.
Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?
Wiele kobiet zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na mikrodermabrazję, czy peeling kawitacyjny. W podjęciu decyzji przydatne będą poniższe informacje:
- Mikrodermabrazja jest zabiegiem polegającym na mechanicznym złuszczaniu powierzchniowych warstw naskórka, a także z możliwością kontrolowania głębokości złuszczania. Podczas kilku zabiegów uzyskuje się wyraźny efekt elastycznej, gładkiej i zregenerowanej skóry – nie tylko powierzchniowo, ale i w głębszych warstwach skóry. Ponadto mikrodermabrazja pobudza produkcję kolagenu i elastyny, przez co zabieg może mieć także działanie przeciwstarzeniowe.
- Peeling kawitacyjny ma przede wszystkim oczyścić skórę z zanieczyszczeń, pobudzić ja do regeneracji i odblokować zatkane pory. Po peelingu możemy odczuć lepsze ukrwienie skóry, gdyż zabieg wykorzystuje mikromasaż w wyniku drgania fal ultradźwiękowych.
Oba te zabiegi różnią się od siebie nie tylko specyfiką i działaniem, ale również ceną. Tańszy jest peeling kawitacyjny – ceny zaczynają się już od 40 zł.
Anna Baranowska
Ukończyła Dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kilkuset artykułów o tematyce zdrowotnej i parentingowej. Należy do grona dziennikarzy medycznych jako członkini Stowarzyszenia "Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia".
Komu mikrodermabrazja nie przyniesie korzyści?
Chociaż mikrodermabrazja jest ogólnie bezpieczna dla większości z nas, są wyjątki.
– Osoby z trądzikiem różowatym, rozszerzonymi lub popękanymi naczyniami krwionośnymi lub osoby ze skłonnością do podrażnień skóry lub pokrzywki raczej nie zareagują dobrze na ten zabieg – mówi dr Palm. – Technologia próżniowa, a także ścierny charakter mikrodermabrazji mogą zaostrzyć zaczerwienienie twarzy lub trądzik różowaty.
Specjalistka dodaje, że osoby z cienką i delikatną skórą i te, które mają tendencję do powstawania blizn, powinny przed poddaniem się mikrodermabrazji wykonać badanie całej twarzy, gdyż zabieg może w niektórych przypadkach powodować problemy skórne lub przebarwienia. A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji – powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki – najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.
Ważne jest również, aby przed zaplanowaniem zabiegu zdać sobie sprawę z ograniczeń związanych z mikrodermabrazją.
– Mikrodermabrazja nie leczy głębokich zmarszczek, ciemnobrązowych plam, pękniętych naczyń krwionośnych, zaczerwienień skóry lub przedrakowych plam skórnych – mówi dr Palm. – W przypadku takich schorzeń prawdopodobnie konieczne będzie bardziej inwazyjne, specjalistyczne leczenie.
Reasumując, mikrodermabrazja jest wspaniałą i skuteczną metodą złuszczania, która nadaje skórze gładkości i świeżości. Jeśli zatem domowe peelingi nie sprawiają, że twoja skóra jest wystarczająco gładka i miękka, mikrodermabrazja z dużo większą pewnością ci pomoże.
Zalecenia przed zabiegiem
Do dermabrazji należy się odpowiednio przygotować. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy :
- zaprzestać palenia papierosów,
- nie opalać korygowanych miejsc ciała i chronić skórę kremami z filtrem UV,
- odstawić leki powodujące krzepnięcie krwi,
- przyjmować leki przeciwzapalne.
Z kolei przez dwa dni po dermabrazji nie wolno :
- pić alkoholu
- stosować leków zawierających ibuprofen.
Przez 4 miesiące po zabiegu należy chronić obszar zabiegowy kremami z filtrem UV .
Zmarszczki powstają w naturalny sposób. Czy można je zmniejszyć?
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach. Tuż po zabiegu nie można korzystać z basenu (chlorowana woda może podrażnić skórę) oraz nie można się opalać. Ponadto wychodząc na zewnątrz koniecznie trzeba nałożyć na poddany zabiegowi fragment skóry krem z filtrem SPF 50. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu lepiej też zrezygnować z ewentualnych innych zabiegów na skórę. Staraj się także pić duże ilości wody – wspomoże to regenerację.
Poniżej zamieszczamy kilka opinii z for internetowych na temat zabiegu mikrodermabrazji. Poznajcie odczucia osób, które zdecydowały się na taki zabieg.
„Zdecydowanie warto. co prawda teraz już za późno- mikrodermabrazji nie można wykonywać podczas słonecznej pogody, ale to świetny zabieg. poprawia koloryt cery, wygładza skore, wypryski pojawiają się zdecydowanie rzadziej, jedynie możliwe jest doczyszczanie się skory- kiedy wychodzi parę wyprysków podskórnych. Chodziłam od polowy stycznia do końca kwietnia i naprawdę cera znacznie mi się polepszyła.”
Źródło: Forum Interia
„Mikrodermabrazja jest bardzo wdzięcznym zabiegiem ponieważ od razu widoczne są efekty zabiegu. Złuszczając martwy naskórek poprawia się koloryt naszej skóry, działamy na blizny, przebarwienia, pobudzamy również komórki skóry do odnowy dzięki czemu nowa skóra jest gładsza i zdrowsza co za tym idzie piękniejsza.”
Źródło: Forum Interia
„Warto zainwestować w mikrodermabrazję tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zalecana jest seria zabiegów tylko trzeba się śpieszyć przed słońcem.”
Źródło: Forum Wizaż