Mikrodermabrazja - Jak często można ją wykonywać?
Czym jest oxybrazja?
Oksybrazja to skuteczny zabieg kosmetyczny, który można zaliczyć do jednego z rodzajów peelingów mechanicznych. Technika ta nazywana jest również mikrodermabrazją wodno-tlenową lub peelingiem wodnotlenowym, ponieważ polega na użyciu silnego strumienia soli fizjologicznej i czystego tlenu, które w połączeniu dają rezultaty w postaci złuszczenia martwego naskórka, poprawy wyglądu skóry, jej oczyszczenia i odmłodzenia. Mimo że jest to zabieg mechanicznego złuszczania naskórka, to zaliczany jest do dość bezpiecznych procedur. Peeling wodno tlenowy wykorzystuje dwie substancje takie jak: sól fizjologiczna i tlen. Warto wiedzieć, że sól fizjologiczna jest sterylnym roztworem chlorku sodu, a czynnikiem złuszczającym naskórek jest strumień rozproszonych kropelek tego związku. Z kolei tlen ma za zadanie pobudzić odbudowę włókien kolagenowych.
Zabieg oksybrazji przeprowadzany jest w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych. Zabieg wykonuje więc kosmetyczka lub kosmetolog. Zanim specjalista przejdzie do właściwej części tej procedury, najpierw oczyszcza twarz i jeżeli klientka ma makijaż, musi wykonać demakijaż. Niektórzy po wykonaniu oczyszczenia skóry dodatkowo robią peeling enzymatyczny. Jednak nie jest to zabieg konieczny przed oksybrazją. Delikatne złuszczenie pierwszej warstwy martwego naskórka może jednak zwiększyć pozytywny efekt oksybrazji. Z tego powodu kosmetyczka uzgodni z klientką czy ta życzy sobie przeprowadzania peelingu enzymatycznego.
Następnie specjalistka powinna dokładnie zabezpieczyć okolice uszu klienta, wykorzystując w tym celu opaskę lub płatki kosmetyczne, aby zapobiec stanom zapalnym ucha środkowego. Zabezpieczyć powinna także oczy klienta, ponieważ podczas zabiegu roztwór soli fizjologicznej, kiedy rozpryskuje się o skórę, może dostać się nie tylko na nią, ale i do oczu, wywołując znaczny dyskomfort. Z tego powodu zarówno osoba wykonująca zabieg, jak i klientka, powinny zabezpieczyć oczy przy pomocy na przykład gogli ochronnych.
Mikrodermabrazja – na czym polega, jakie są efekty i przeciwwskazania?
Mikrodermabrazja to zabieg mechanicznego złuszczania warstwy rogowej naskórka. Zabieg pozwala uzyskać efekt wygładzenia skóry, spłycenia blizn i rozjaśnienia przebarwień, redukcji zaskórników i rozszerzonych porów. Można go wykonać w salonie kosmetycznym, a dzięki dostępności odpowiednich urządzeń możliwe jest także wykonanie mikrodermabrazji domowej.
- Mikrodermabrazja – co to za zabieg?
- Rodzaje mikrodermabrazji
- Wskazania do wykonania mikrodermabrazji
- Mikrodermabrazja – na czym polega?
- Zalecenia przed i po zabiegu
- Mikrodermabrazja – przeciwwskazania
- Mikrodermabrazja domowa
Mikrodermabrazja – co to za zabieg?
Mikrodermabrazja to zabieg sprowadzający się do złuszczania martwych, rogowaciejących komórek naskórka. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek podlega okresowemu złuszczaniu. Obumierające komórki skóry przemieszczają się w kierunku naskórka i zastępowane są przez nowe komórki. Dla prawidłowego funkcjonowania skóry, a także jej nienagannego wyglądu ogromne znaczenie ma regularne złuszczanie naskórka, co zapobiega jego nadmiernemu rogowaceniu oraz naruszeniu ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Mikrodermabrazja służy mechanicznemu ścieraniu warstwy rogowej naskórka, z jednoczesnym zasysaniem złuszczonych komórek. Dzięki połączeniu ścierania komórek oraz zasysania ich z wykorzystaniem podciśnienia, możliwe jest uzyskanie efektu złuszczenia skóry oraz wykonania próżniowego masażu. Głębokość złuszczania naskórka podczas zabiegu mikrodermabrazji jest kontrolowana, dzięki czemu można ograniczyć zasięg zabiegu wyłącznie do powierzchniowych warstw skóry. Przekłada się to na znikomą inwazyjność zabiegu i brak konieczności gojenia się skóry.
Efekty mikrodermabrazji to przede wszystkim rewitalizacja skóry, przywrócenie jej kolorytu i blasku. Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie – pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki. Pobudzone zostają procesy regeneracji skóry, spowolnione jest jej starzenie się. Mikrodermabrazja na trądzik pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry, zredukowanie zaskórników i zminimalizowanie rozwoju zmian trądzikowych. Mikrodermabrazja na blizny pomaga wyrównać powierzchnię skóry oraz stymuluje przebudowę skóry, dzięki czemu możliwe jest spłycenie blizn i wyrównanie ich kolorytu.
Wskazania do zabiegu oxybrazji. Kiedy warto wykonywać mikrodermabrazję wodno-tlenową?
Mimo że oksybrazja polega na intensywnym złuszczaniu martwej warstwy naskórka za pomocą jednoczesnej aplikacji tlenu oraz rozproszony kropli soli fizjologicznej, to nie jest ona zabiegiem inwazyjnym. Z tego powodu, oksybrazja jest często wykonywana zwłaszcza przed ważnym wyjściem lub spotkaniem, kiedy chcemy na nim wyglądać bardzo dobrze. Wówczas uzyskujemy natychmiastowy efekt, ponieważ skóra jest odświeżona blasku i bardziej napięta. Z tego powodu oksybrazja czasami określona jest także zabiegiem bankietowym, ponieważ doskonale przygotowuje twarz do makijażu, dzięki czemu gotowy make-up nie tylko lepiej się prezentuje na gładkiej skórze, ale również dłużej pozostaje świeży i efektowny. Pojedynczy zabieg pozwala zauważyć widoczne efekty, lecz po pierwszym zabiegu zalecana jest kontynuacja oxybrazji. W zależności od problemów pacjenta i jego cery zaleca się wykonanie od 3 do 10 zabiegów.
Oksybrazja jest często polecana nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy złuszczyć martwy naskórek, a zabiegi takie jak mikrodermabrazja diamentowa czy mikrodermabrazja korundowa nie są polecane w przypadku naszej cery wrażliwej. Oksybrazja to świetna opcja również dla osób zmagających się zarówno z trądzikiem pospolitym, jak i różowatym. Ze względu na to, że jej kluczowym czynnikiem jest tlen, który pozytywnie wpływa na kondycję tkanek i przyspiesza odbudowę włókien kolagenowych i rekonstrukcję naczyń włosowatych, osoby zmagające się z tego typu dermatozami mogą zauważyć efekty tego zabiegu już po jednej serii. Dodatkowo tlen może poprzez dezynfekcję zahamować rozwój trądziku wywołanego przez bakterie i korzystnie wpłynąć na wygląd skóry.
Oksybrazja może być więc wykonana zarówno na cerach naczynkowych, wrażliwych, trądzikowych, z przebarwieniami, przesuszonych, wymagających, oczyszczenia, jak i tych, którym brak nawilżenia czy jędrności. Oksybrazja wykorzystywana jest również w terapii antycellulitowej, a także na rozstępy.

Efekty po zabiegu oxybrazji
Efekt oxybrazji jest widoczny od razu. Peeling wodno-tlenowy, który wykorzystuje roztwór chlorku sodu w wodzie i tlen, daje niesamowite efekty. Bezpośrednio po jego wykonaniu skóra jest odżywiona, dotleniona, a martwy naskórek jest złuszczony. Wśród efektów zabiegowych oxybrazji widocznych niemal od razu, można wymienić:
- nawilżenie i dotlenienie skóry,
- oczyszczenie skóry,
- złagodzenie trądziku,
- złuszczenie martwej warstwy naskórka,
- złagodzenie stanów zapalnych skóry,
- zmniejszenie widoczności przebarwień,
- zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych,
- stabilizację pracy gruczołów łojowych,
- spłycenie zmarszczek,
- jednolicenie kolorytu skóry.
Dodatkowo aplikowanie soli fizjologicznej pod ciśnieniem sprężonego powietrza może być doskonałym sposobem na dogłębne oczyszczenie cer wrażliwych i naczyniowych. Oksybrazja zyskuje popularność również wśród osób zmagających się z trądzikiem. Ze względu na to, że tlen poprzez wzmocnienie naczyń włosowatych oraz poprzez dezynfekcję zahamować może powstawanie trądziku pospolitego, ponieważ eliminuje z twarzy pacjenta bakterie beztlenowe, serię zabiegów oksybrazji można przeprowadzić nie tylko na twarzy, ale również innych częściach ciała. Oxybrazja działa też na wzmocnienie skóry głowy i zmniejszenie cellulitu i rozstępów, z uwagi na to, że wówczas wykorzystuje się terapię zimnem, efekty widoczne są szybciej niż na przykład w przypadku masażu klasyczngo.
