Krok po kroku - Mikrodermabrazja korundowa - Tajemnica Promiennej Skóry
Jak zrobić domową mikrodermabrazję?
Krok 1
Oczyszczanie i otwieranie porów
- Zacznij od oczyszczenia cery. Umyj ją dokładnie płynem czy pianką do mycia twarzy.
- Następnie nałóż na twarz maseczkę otwierającą pory, nazywaną także rozpulchniającą.
- Możesz użyć maseczki sklepowej, cena to ok. 40 zł za opakowanie 150-200 ml
- Lub zrobić sama maseczkę z rumianku i płatków owsianych. Wystarczy torebkę ziół zalać 2 szklankami wrzątku. Zaparzyć pod przykryciem 20 minut. Następnie 1 szklanką naparu zalać 2 łyżki płatków owsianych. Podgrzać, aż powstanie gęsta papka. Lekko ostudzić. Ciepłą, ale nie gorącą papkę nałożyć na twarz. Zdjąć po 20 minutach. Zmyć resztą naparu z rumianku.
Krok 2
Usuwanie martwego naskórka i zamykanie porów
- Na umytej rumiankiem skórze możesz za pomocą urządzenia do mikrodermabrazji (od ok. 150 zł) przeprowadzić zabieg. Zabieg wykonuj zgodnie z zaleceniami podanymi w konkretnym modelu urządzenia. Zwróć uwagę na rodzaj końcówek i zacznij od tej najłagodniejszej dla skóry, na podany czas trwania zabiegu jaką zaleca producent oraz czy urządzenia ma być stosowane na suchą czy wilgotną skórę. Po użyciu nie zapomnij zdezynfekować głowicy.
- Zwykle domową mikrodermabrazję wykonuje się na wilgotnej skórze przetartej np. solą fizjologiczną. I cały zabieg nie zajmuje więcej niż 5 minut. Urządzenia nie wolno trzymać w 1 miejscu. Należy je przesuwać od środka twarzy na boki, unikając okolic oczu.
- Zamiast urządzenia możesz użyć domowej maseczki lub kremy do mikrodermabrazji. Jest to rodzaj maseczki czy kremu zawierające glinkę, które ściąga pory i peelingujące drobinki. Twarz masujemy 3-5 minut. Następnie zostawiamy kosmetyk na kwadrans. Po upływie czasu zmywamy letnią wodą.
- W drogeriach internetowych ze składnikami kosmetycznymi możesz kupić korund kosmetyczny (6 zł/100 g). Jest to tlenek glinu w postaci białych mikrokryształów. Wystarczy wymieszać go z kremem (w proporcji ½ łyżki korundu i 3 łyżki kremu). I masować twarz 3 minuty, następnie spłukać letnią wodą. Zamiast kremu możesz użyć żelu do mycia twarzy, żelu aloesowego lub oliwki czy naturalnego oleju. W sklepach dostępne są też gotowe peelingi do twarzy z korundem.
- Tak samo jak kupne maseczki do mikrodermabrazji czy peelingi z korundem podziała domowa maska z sody i soku cytrynowego. Wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę oliwy, sok wyciśnięty z 1 cytryny i łyżeczkę mleka. Utrzyj na gładką masę. Maską masuj twarz 2-3 minuty. Zostaw na 20 minut, zmyj letnią wodą.
Rodzaje mikrodermabrazji
W zależności od tego, jaki rodzaj głowicy zostanie użyty podczas zabiegu, wyróżnić można następujące rodzaje mikrodermabrazji:
- mikrodermabrazja diamentowa, wykorzystująca głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu, głowice mogą różnić się średnicą, a także wielkością ziarenek diamentu, tego typu zabieg umożliwia delikatne złuszczanie naskórka, jest zatem dedykowany skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień,
- mikrodermabrazja korundowa, wykorzystująca mikronizowane kryształki korundu, które występują w postaci proszku i wyrzucane są pod ciśnieniem w kierunku skóry, tego typu mikrodermabrazja zapewnia silniejsze złuszczanie, stymulując jednocześnie głębsze warstwy skóry do syntezy kolagenu i elastyny,
- mikrodermabrazja tlenowa (oksydermabrazja), wykorzystująca strumień soli fizjologicznej oraz sprzężonego powietrza, dzięki czemu można uzyskać efekt złuszczania skóry oraz jej dotlenienia.
Mikrodermabrazja – efekty na blizny, trądzik i rozstępy. Diamentowa czy korundowa?
Efekty mikrodermabrazji są widoczne już po 1 zabiegu. Nie tylko dogłębnie oczyszcza skórę i ją rozświetla, ale także niweluje przebarwienia, zmarszczki, blizny, a nawet rozstępy. Zobaczcie zdjęcie z efektami mikrodermabrazji na trądzik, blizny oraz poznajcie rodzaje mikrodermabrazji.
Mikrodermabrazja może dać różne efekty w zależności od jej rodzaju, kondycji skóry oraz ilości zabiegów. Dla wrażliwej cery lepiej sprawdzi się mikrodermabrazja diamentowa, której efekty są jednak mniej widoczne niż mikrodermabrazji korundowej. Ten rodzaj zabiegu świetnie działa na blizny i mocne przebarwienia!
Spis treści:
- Jak działa mikrodermabrazja?
- Efekty mikrodermabrazji na trądzik
- Efekty mikrodermabrazji na blizny
- Efekty mikrodermabrazja na rozstępy
- Mikrodermabrazja diamentowa - efekty przed i po
- Efekty mikrodermabrazji korundowej
- Mikrodermabrazja - efekty uboczne
Jak często wykonywać mikrodermabrazję w domu?
Jak w przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, ważna jest systematyczność, ale warto też dostosować częstotliwość do rodzaju cery. Skóra tłusta, z licznymi zaskórnikami, będzie potrzebować takiego oczyszczania i złuszczania nawet raz w tygodniu. Z kolei w przypadku cery mniej problematycznej wystarczy wykonać mikrodermabrazję raz na 2-3 tygodnie.
Pamiętajcie jednak, że w przypadku mikrodermabrazji nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często ją wykonywać. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, stanu skóry, jej typu oraz grubości. Delikatna, cienka skóra, nawet taka, która jest przetłuszczająca się, będzie potrzebować więcej czasu na regenerację. Sami specjaliści medycyny estetycznej mają podzielone opinie na temat częstotliwości, z jaką należy wykonywać oczyszczanie skóry, a także, kiedy jest najbezpieczniej ją wykonywać. Jedni doradzają, aby robić ją w okresie jesienno-zimowym, a inni twierdzą, że można ją robić przez cały rok. Jednakże najlepiej uważnie obserwować skórę, ile zajmuje pełna regeneracja oraz co ile trzeba ją powtarzać, aby utrzymać świetne efekty. Dlatego zacznij od najniższych parametrów, rób dłuższe odstępy między zabiegami, a potem stopniowo zwiększaj moc oraz częstotliwość.

Wskazania do wykonania mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja to uniwersalny zabieg złuszczania skóry, pozwalający na poprawę jej wyglądu. W porównaniu z innymi profesjonalnymi metodami złuszczania skóry, takimi jak peelingi chemiczne, dermabrazja czy peelingi laserowe, najbezpieczniejsza jest właśnie mikrodermabrazja. Dla kogo ten zabieg jest idealny? Najważniejsze wskazania do wykonania mikrodermabrazji to:
- nadmierne rogowacenie skóry i jej przesuszenie,
- pojawienie się oznak starzenia skóry – zmarszczek czy przebarwień,
- blizny potrądzikowe,
- blizny na ciele, w tym rozstępy,
- poszerzone pory,
- utrata elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni czy ciała,
- zaskórniki,
- trądzik grudkowo-krostkowy.
Ponadto mikrodermabrazja może poprzedzać inne zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, gdyż złuszczanie martwego naskórka przyczynia się do głębszej penetracji związków aktywnych.
Zabieg mikrodermabrazji może być wykonywany w celu zredukowania zauważalnych niedoskonałości skóry, a także profilaktycznie, w celu zapobiegania jej rogowaceniu i gromadzeniu martwych komórek naskórka. Pozwala to zachować promienny i młody wygląd skóry, a także zwiększa efektywność działania kosmetyków aplikowanych na skórę.
