Bezpieczeństwo mikrodermabrazji w ciąży - Porady od Mamaginekolog
Czy są jakieś skutki uboczne mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja rzadko wywołuje skutki uboczne , szczególnie przy wyborze delikatniejszych metod np. oksydermabrazji. Zdarzają się łagodne podrażnienia, na skutek których skóra jest zaczerwieniona, piecze lub swędzi. Może też pojawić się rumień lub uczucie mrowienia, jednak wszystkie te symptomy są przejściowe.
Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań – nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg!
Mikrodermabrazja to bezpieczny i popularny zabieg kosmetyczny, polegający na złuszczaniu martwego naskórka. Dzięki dostępności różnych metod możemy dopasować jej rodzaj do indywidualnych potrzeb i wrażliwości skóry.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Niedowaga w ciąży
Niedowaga w ciąży jest tak samo groźna jak nadwaga. W ciąży nie należy się odchudzać! Zbyt niski przyrost masy ciała wpływa bezpośrednio na ryzyko przedwczesnego porodu i niską masę urodzeniową noworodka (≥ 2,5 kg).
Częściej u dzieci występują zaburzenia oddychania, niedokrwistość. Niska masa urodzeniowa stanowi również czynnik ryzyka chorób w późniejszym wieku dziecka, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia
W przebiegu ciąży dochodzi do zwiększenia dziennego zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze, co jest spowodowane wzrastającymi potrzebami rozwijającego się płodu i łożyska oraz zmianami dokonującymi się w matczynych tkankach i narządach.
Wszystko to prowadzi do zwiększenia podstawowej przemiany materii oraz wzrostu metabolizmu o ok. 20%. W związku z tym ocenia się, że dodatkowy wydatek energetyczny powinien wynosić odpowiednio około : 150 kcal/doba w I trymestrze, 350 kcal/doba w II trymestrze, 350 kcal/doba w III trymestrze, a pod sam koniec ciąży nawet do 500 kcal/dobę.
Jarosz M. 2010. Praktyczny podręcznik dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia.
Świątkowska D. 2012, Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka Klinika Położnictwa i Ginekologii.
Na czym polega zabieg mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych . Nazywany jest również mikropeelingiem, co doskonale opisuje jego właściwości. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju narzędzi przeprowadza się precyzyjny peeling, czyli złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Mikrodermabrazja należy do grupy peelingów mechanicznych .
Jakie są efekty mikrodermabrazji? Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu zabiegowi peelingującemu możliwa jest skuteczna poprawa stanu skóry i niwelowanie jej niedoskonałości. Zabieg stosuje się m.in. w przypadku zmarszczek, przebarwień, blizn czy trądziku. Pozwala też pozbyć się zaskórników i nieestetycznych rozszerzonych porów. Sprawdza się w walce z rozstępami.
Mikropeeling najczęściej przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym. Jednak dzięki nowoczesnym urządzeniom i specjalistycznym kosmetykom możliwe jest także wykonanie mikrodermabrazji w domu . W celu oczyszczenia skóry wykorzystuje się np. odkurzacz próżniowy do zaskórników .
Kto może skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji i jak często?
Z zabiegu mikrodermabrazji może skorzystać każdy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku. Głębokość złuszczania dokonywana podczas zabiegu jest każdorazowo dobierana odpowiednio do rodzaju skóry pacjenta. Dobrze przeprowadzona mikrodermabrazja wpływa na regenerację i poprawę kondycji skóry.
Aby zauważyć efekty, wystarczy już jeden zabieg, ale utrzymanie ich na dłużej wymaga poddania się serii zabiegów. Ich ilość oraz częstotliwość jest zależna od stanu skóry pacjenta. Zazwyczaj kuracja przewiduje od 6 do 10 zabiegów przeprowadzanych w odstępach od 1 do 4 tygodni. Zabieg nie powinien wywoływać zmian na skórze, toteż po jego przeprowadzeniu możemy od razu wrócić do domowych obowiązków bez żadnych ograniczeń. By skóra utrzymała młody wygląd, pozostała jak najdłużej elastyczna i posiadała zdrowy koloryt, ważne jest systematyczne stosowanie mikrodermabrazji.