Przyczyny Nadmiernego Wypadania Włosów - Kluczowe Czynniki i Rozwiązania
Diagnostyka łysienia
W diagnostyce łysienia stosowane są różne metody oceny zdrowia włosów i skóry głowy m.in. ocena dobowego wypadania włosów, test pociągania, test mycia, trichogram, a także ocena histopatologiczna, które razem z badaniem klinicznym pozwalają zdiagnozować konkretny typ łysienia. Postawiona diagnoza ma wpływ na dobór metod leczenia.
Profilaktyka wypadania włosów uwzględnia m.in. stosowanie bogatej w witaminy i minerały diety, a także odpowiednią pielęgnację, która powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz problemów włosów i skóry głowy. Należy zrezygnować ze stosowania zabiegów osłabiających włosy i korzystania z akcesoriów, które sprzyjają ich wypadaniu, a także układania fryzur, które mogą powodować uszkodzenia mieszków włosowych np. ciasnego upinania włosów.
Objawy wypadania włosów
Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.
Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.
Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.
Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.
Dlaczego kobietom wypadają włosy?
Wypadanie włosów u kobiet. O posiadaniu bujnych, zdrowych i lśniących włosów marzy każda kobieta. Niestety, panie coraz częściej borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny tego zjawiska są bardzo różne, to samo dotyczy sposobów walki z tym problemem. Warto jednak wspomnieć o tym, że utrata do 100. włosów w ciągu dnia jest całkowicie normalna i nie powinna wzbudzać niepokoju. Gdy jednak na ubraniach, szczotce czy w łazience pojawia się ich więcej, należy zasięgnąć porady trychologa. Okazuje się, iż problem ten jest dość powszechny. Według przeprowadzonego w 2012 roku badania, aż 66% kobiet między 15. a 65. rokiem życia przyznało, iż dotyczył on, choćby okresowo, także ich!
Jakie zrobić badania przy nadmiernym wypadaniu?
Badań, które należy wykonać jest bardzo dużo. Najlepiej konsultować się ze spacjalistą, który dobierze indywidualny zestaw badań pod Twoje potrzeby i potencjalne przyczyny wypadania. Poniżej wymieniłyśmy tylko niektóre z badań, które bardzo często zleca się w celu zidentyfikowana przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli tylko mamy możliwości warto zbadać wszystkie parametry, żeby sprawdzić czy coś złego nie dzieje się z naszym organizmem, czego skutkiem są właśnie wypadające włosy.
- morfologia czyli ogólne badanie krwi
- żelazo + ferrytyna
- cynk
- kwas foliowy
- wit. B12
- TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG(panel tarczycowy)
- androgeny: testosteron, DHT, Androstendion
- estradiol (3-5 dzień cyklu), progesteron (7 dni po owulacji)
- glukoza i insulina na czczo
- witamina D (25(OH)D).
Oczywiście są to badania na początek. Po ich wykonaniu w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości niezbędna jest dalsza diagnostyka.
