Przyczyny Nadmiernego Wypadania Włosów - Kluczowe Czynniki i Rozwiązania

Jak walczyć?

Jak zatem walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów u kobiet? Gdy pacjentka zauważy u siebie taki proces, powinna udać się do specjalisty – trycholog określi przyczynę oraz właściwą terapię. Odpowiednia diagnoza i szybkie działanie mogą bowiem w znacznym stopniu cofnąć ów proces.

Dużą pomoc przynoszą zabiegi trychologiczne – stymulacja skóry głowy lub mezoterapia. Stosuje się również preparaty o wysokim stężeniu aktywnych składników, pobudzają one bowiem komórki budujące włos. Gdy przyczyną utraty owłosienia jest nieodpowiednia dieta, należy wprowadzić do niej produkty zawierające brakujące składniki. Dodatkowo zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków. Specjalistyczne szampony oczyszczające pozwolą zaś dotlenić odpowiednio skórę głowy, co zahamuje wypadanie włosów. W zaawansowanych stadiach kobiecego łysienia stosuje się niekiedy przeszczep włosów (konkretnie mieszków włosowych).

Bardzo wiele czynników wpływa na stan kobiecych włosów. Choroby, przyjmowane leki, stres, nieodpowiednia pielęgnacja i dieta, wahania hormonalne czy obciążenia genetyczne – to wszystko może stać się przyczyną ich nadmiernego wypadania. Na szczęście w dzisiejszych czasach rozwój medycyny pozwala często na pozbycie się problemu łysienia lub przynajmniej jego zahamowanie. Dzięki odpowiednio dobranym lekom i kosmetykom, zmianie diety oraz nawyków dotyczących pielęgnacji włosów, zabiegom medycyny estetycznej, a w skrajnych przypadkach zastosowaniu przeszczepu włosów – można w znacznym stopniu zahamować proces nadmiernego wypadania włosów u kobiet.

Jakie zrobić badania przy nadmiernym wypadaniu?

Badań, które należy wykonać jest bardzo dużo. Najlepiej konsultować się ze spacjalistą, który dobierze indywidualny zestaw badań pod Twoje potrzeby i potencjalne przyczyny wypadania. Poniżej wymieniłyśmy tylko niektóre z badań, które bardzo często zleca się w celu zidentyfikowana przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli tylko mamy możliwości warto zbadać wszystkie parametry, żeby sprawdzić czy coś złego nie dzieje się z naszym organizmem, czego skutkiem są właśnie wypadające włosy.

  • morfologia czyli ogólne badanie krwi
  • żelazo + ferrytyna
  • cynk
  • kwas foliowy
  • wit. B12
  • TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG(panel tarczycowy)
  • androgeny: testosteron, DHT, Androstendion
  • estradiol (3-5 dzień cyklu), progesteron (7 dni po owulacji)
  • glukoza i insulina na czczo
  • witamina D (25(OH)D).

Oczywiście są to badania na początek. Po ich wykonaniu w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości niezbędna jest dalsza diagnostyka.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli czynniki zewnętrzne i czynniki wewnętrzne.

  • Stres – wypadanie włosów to jeden z częstych objawów przewlekłego stresu.
  • Uszkodzenia mechaniczne włosów – do mechanicznego uszkodzenia mieszków włosowych może dojść podczas m.in. częstego zaplatania warkoczyków, noszenia kasków ochronnych i korzystania z nieodpowiednio dobranych akcesoriów do włosów.
  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów – do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.
  • Choroby włosów i skóry głowy.
  • podłoże genetyczne – nadmierne wypadanie włosów często występuje rodzinnie,
  • zaburzenia hormonalne, które powodują m.in. choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tarczycy),
  • zaburzenia hormonalne w okresie ciąży, laktacji, menopauzy i andropauzy,
  • zespół policystycznych jajników, czyli PCOS
  • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty),
  • stosowanie niektórych leków,
  • niedobory witamin i minerałów związane ze stosowaniem ubogiej w składniki odżywcze diety.

Warto wiedzieć, że przyczyną utraty włosów mogą być również stosowane używki. Zaburzenia ukrwienia skóry głowy, które ograniczają odżywienie cebulek włosowych, powoduje m.in. palenie papierosów. Jeżeli składniki odżywcze nie docierają do cebulek włosowych, to widocznie zmniejsza się gęstość włosów, a także pogarsza się ich ogólna kondycja – stają się matowe i podatne na uszkodzenia.

Równie niekorzystny wpływ na włosy ma nadużywanie alkoholu i osłabienie organizmu, które spowodowane jest brakiem snu.

Potencjalne przyczyny

Oto kilka potencjalnych przyczyn zwiększonego wypadania włosów.

  • zaburzenia hormonalne (po porodzie np. w wyniku spadającego poziomu estrogenów), a także np. niedobory hormonów żeńskich lub nadmiar hormonów męskich = łysienie androgenowe
  • choroby m.in. choroby tarczycy czy niedokrwistość, a także przewlekłe infekcje, choroby metaboliczne, immunologiczne, zespół policystycznych jajników, choroby związane ze złym wchłanianiem i przyswajaniem substancji odżywczych

Niedoczynność tarczycy a włosy: niedoczynność tarczycy związana jest z ogólnoustrojowym spowolnieniem procesów metabolicznych, w tym także w obrębie komórek włosów. W przypadku niedoczynności często dochodzi do spowolnionego wzrostu włosów oraz wzmożonego ich wypadania. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest dobór i zastosowanie odpowiedniego leczenia, a także właściwa dieta bogata w składniki odżywcze szczególnie istotne w przypadku niedoczynności tarczycy (np. cynk, selen, żelazo).

*O niedoczynności i wypadaniu może kiedy indziej szerzej, bo jaka osoba z niedoczynnością chcę opowiedzieć więcej na ten temat. – Karolina

  • zła dieta – niewłaściwy dobór produktów spożywczych, jak również stosowanie diet radykalnych o niskiej kaloryczności = niedobory składników odżywczych (żelazo, wit. B12, kw. foliowy, cynk)
  • zły stan mikroflory jelitowej – zapomniany, ale bardzo ważny element naszego ciała – jelita! To tam wchłaniają się wszystkie substancje odżywcze, które potem trafiają do całego organizmu. Zwróć uwagę na stan swoich jelit, zaobserwuj czy dostarczasz im dobrych bakterii w postaci np. kefirów czy kiszonek. Temat jest dosyć obszerny, więc odsyłamy Cię do zgłębienia się np. TUTAJ.
  • stres (wysoki poziom kortyzolu, prolaktyny)
  • sezonowe wypadanie włosów – może wynikać m.in. z niedoborów witaminy D szczególnie w okresie jesienno-zimowym)

Co robić?

W przypadku kiedy zauważysz, że Twoje włosy wypadają troszkę więcej niż zwykle warto zacząć regularnie stosować nawilżające i odżywcze wcierki do skóry głowy – są nieinwazyjne, wpływają bezpośrednio na skórę głowy, a nie cały organizm, tak jak suplementy.

Natomiast jeżeli wypadanie utrzymuje się przez dłuższy czas należy w pierwszej kolejności zacząć szukać przyczyny. Wówczas nie warto od razu sięgać po suplementy, licząc na szybkie zahamowanie wypadania. Przede wszystkim należy skupić się na rozpoznaniu przyczyny, jeśli podejrzewasz powody wewnętrzne najlepiej wykonać odpowiednie badania i dopiero wówczas stosować ewentualne leczenie czy suplementację, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Szukając przyczyny weź pod uwagę fakt, że może to być coś, co wydarzyło się nawet kilka miesięcy wcześniej, a organizm dopiero teraz pokazuje, jakie są tego skutki w postaci nadmiernie wypadających włosów.

W przypadku problemów ze skórą głowy należy także zwrócić uwagę czy w kosmetykach, które nakładamy na skórę głowy nie znajduje się parafina, alkohol denaturowany czy PEGi.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na skład szamponu, którym myjesz skórę głowy, a także na inne kosmetyki, które mogą mieć z nią styczność.

Co więcej, nadmierne owłosienie może być symptomem wielu różnych chorób, dlatego przeprowadza się także badania obrazowe, takie jak USG na przykład w celu stwierdzenia zespołu policystycznych jajników.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

stres wiemy, że nie da się do uniknąć w życiu i same niestety też w dużej mierze musimy się z nim zmagać ale warto na pewno w takim przypadku zadbać o właściwą ilość snu , warto także znaleźć chociaż moment w ciągu dnia na relaks , na odstresowanie się super działa także regularna aktywność fizyczna , przebywanie na świeżym powietrzu.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...