Pryszcze na rękach - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Porady
Swędzące krostki na dłoniach i na stopach
Swędzące krostki na dłoniach i na stopach są typowym objawem łuszczycy krostkowej ograniczonej. Jest to przewlekła choroba, obejmująca skórę dystalnych części zarówno kończyn górnych jak i dolnych. Powodowanie jest ona nadmiernym i przyspieszonym rogowaceniem komórek naskórka, przy jednoczesnym występowaniu silnego stanu zapalnego.
Wyróżnia się dwie jej podstawowe postaci:
- łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw (Palmoplantar pustular psoriasis),
- krostkowe zapalenie skóry palców (Acrodermatitis continua Hallopeau).
Częściej występującą jest ta pierwsza. W jej przebiegu dłonie i stopy zostają pokryte krostami wypełnionymi jałową treścią, które wyrastają na zmienionym chorobowo podłożu (rumień, złuszczanie się). Możliwe są też wykwity grudkowe.
Zrogowaciała skóra ma tendencję do pękania, powodując silną bolesność. Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw zazwyczaj dotyka kobiety w wieku 50+. Druga z postaci choroby, czyli krostkowe zapalenie skóry palców, występuje zdecydowanie rzadziej. Wyróżnia się umiejscowieniem zmian, które lokalizują się na opuszkach palców, wałach paznokciowych i płytkach paznokci.
Swędzące krostki przy odbycie
Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.
Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne.
Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:
- zapalenie mieszków włosowych,
- łuszczyca odwrócona,
- trądzik skupiony,
- grzybica odbytu,
- opryszczka spowodowana wirusem HSV,
- rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
- guzki krwawnicze (hemoroidy),
- zaniedbania higieniczne.
Przyczyny pojawienia się wysypki na łokciach
Wysypka na łokciach bardzo często oznacza alergie i jest sygnałem o zachodzącej reakcji uczuleniowej. Zmiany na skórze mogą być efektem kontaktu z alergenem różnego rodzaju.
Przyczynami wysypki na łokciach są najczęściej alergie o charakterze:
- wziewnym - np. pyłki roślin, pleśń lub sierść zwierząt,
- pokarmowym - np. po zjedzeniu jajka kurzego, orzechów, ziaren określonych zbóż, glutenu czy po wypiciu mleka krowiego,
- kontaktowym - np. u osób uczulonych na nikiel lub detergenty czy składnik w kosmetykach, proszkach do prania lub mydłach,
- po przyjęciu określonych leków - np. kwasu acetylosalicylowego lub penicyliny.
Pokrzywka na łokciach może pojawić się także na skutek kontaktu z różnymi roślinami. Kolejną przyczyną może być przesuszenie skóry na łokciach, a to z kolei ułatwia jej podrażnienie i w efekcie pojawienie się krostek lub bąbli.
Czerwona wysypka na zgięciu łokcia może być też skutkiem ograniczonego dostępu powietrza w tym miejscu. Skóra mocniej się poci i pojawiają się wykwity, wyglądem przypominające potówki. Z tego powodu tego typu zmiany nazywane są także wysypka cieplną.
Wysypka na łokciach u dorosłych może być również sygnałem o rozwijających się chorobach.
Do takich należą:
- łuszczyca - przewlekła choroba zapalna, która objawia się czerwono-brunatnymi grudkami na łokciach, rozrastającymi się z czasem w duże czerwone nacieki, pokryte srebrnymi łuskami zrogowaciałego naskórka,
- choroba Duhringa - opryszczkowate zapalenie skóry, które pojawia się po zjedzeniu produktów z glutenem, przyjmujące postać pęcherzykowato-grudkowych zmian w formie wysypki na łokciach i kolanach,
- zapalenie stawów - grupa chorób, które uszkadzają lub zniekształcają stawy,
- AZS (atopowe zapalenie skóry) - to przewlekła, zapalna i nawrotowa choroba skóry, która objawia się wysypką na łokciach i dłoniach. W tych miejscach pojawiają się czerwone grudki lub pęcherzyki, które zmieniają się w sączące rany, a z czasem w suchą i pogrubioną skórę. Takim zmianom towarzyszy silny świąd.