Najskuteczniejszy lek na alergię skórną

Masz uczulenia skórne? Sprawdź jak dobrać odpowiednie leki antyhistaminowe

Alergia to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych występujących w dzisiejszych czasach. Spowodowana może być różnymi czynnikami i objawiać się na różne sposoby, np. katarem, kaszlem czy zmianami skórnymi. Najnowsze badania informują, że około 40% społeczeństwa uskarża się na stałe lub epizodyczne incydenty alergiczne.

Ze względu na uciążliwość swoich objawów, alergia często wymaga od nas zmiany stylu życia i rezygnacji z niektórych przyjemności. Lekarz zazwyczaj zaleca unikanie kontaktu z alergenem powodującym objawy alergii, jednak co zrobić w sytuacji gdy ta metoda nie powoduje ich zaniku? Z pomocą przychodzą nam leki antyhistaminowe, których coraz szerszy wybór znajdziemy w aptekach, a w dodatku znaczą część z nich można kupić bez recepty. Jak jednak wybrać najbardziej odpowiedni lek przeciwhistaminowy?

Leki przeciwhistaminowe I generacji

Hydroksyzyna czy clemastinum to najstarsza grupa leków przeciwalergicznych, która ze względu na szersze działanie i wpływ na różne receptory (dopaminergiczne, serotoninergiczne, muskarynowe) powoduje wiele działań niepożądanych. Należą do nich:

  • senność,
  • suchość w jamie ustnej,
  • zaburzenia widzenia,
  • osłabiony refleks,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • zwiększenie apetytu i w efekcie wzrost masy ciała.

Ze względu na to, że skutki uboczne tych leków utrzymują się długo, przy ich stosowaniu niewskazane jest prowadzenie samochodów. W związku z występowaniem tak wielu działań niepożądanych stosowanie leków przeciwhistaminowych I generacji jest według najnowszych zaleceń terapeutycznych zalecane jedynie w niektórych przypadkach, kiedy potrzebne jest szybkie ustąpienie objawów. Wyjątek stanowi hydroksyzyna, doskonale łagodząca świąd, która podana wieczorem zapewnia spokojny sen aż do rana.

Najważniejsze objawy alergii (w tym objawy alergii wziewnej), czyli po czym rozpoznać alergię

Objawy uczulenia zależeć będą po części od rodzaju alergii, z jakim mamy do czynienia. W przypadku alergicznego nieżytu nosa będzie to przede wszystkim swędzenie nosa (błony śluzowej nosa) i zatkany nos poprzez obrzęk błony śluzowej nosa. Dodatkowo pojawić się może kichanie i łzawienie oczu. To z kolei przypisane jest przede wszystkim alergicznemu zapaleniu spojówek (niemniej jednak bardzo często towarzyszy katarowi siennemu). W przypadku błony śluzowej nosa pojawia się także jej przekrwienie i nierzadko podrażnienie.

Objawami alergii skórnych i pokarmowych jest zwykle świąd skóry i pojawiające się na niej zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie skóry i wysypki skórne. Do nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej zaliczyć też należy problemy w obrębie układu pokarmowego, wynikające z uczulenia na konkretny składnik pożywienia. Te wszystkie, różne objawy składają się razem na obraz szeroko pojętej alergii, która w obecnych czasach stała się już jedną z chorób cywilizacyjnych.

Do nietypowych objawów alergii należą także bóle głowy i zawroty głowy. Jeśli nie wiesz, z jakiego powodu pojawiają się u Ciebie takie dolegliwości najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego lub skonsultuj się z farmaceutą.


odpowiednie nawilżenie jest równie ważne co oczyszczanie ponieważ dobrze nawilżona błona śluzowa lepiej radzi sobie z usuwaniem alergenów ALE zbyt duże nawilżenie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów WIĘC kontroluj nawilżenie przy pomocy higrometru.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Czytaj dalej...

Kiedy pszczoła zwiadowczyni go odnajdzie, wraca do ula i odpowiednim tańcem informuje pszczoły-zbieraczki, w którym kierunku się udać, aby ten pożytek znaleźć, a także jakiego rodzaju jest to pożytek i jak go jest dużo.

Czytaj dalej...