Najskuteczniejszy lek na alergię skórną

Działanie leków przeciwhistaminowych

Leki od alergii różnią się między sobą składem, a co za tym idzie – właściwościami oraz przeznaczeniem. Leki na alergię bez recepty zawierają substancje czynne przede wszystkim o charakterze przeciwhistaminowym. Ich zadaniem jest działanie na obwodowe receptory histaminowe H1 – tak, aby je zablokować, a w efekcie zniwelować objawy typowe przy uczuleniu.

Wśród składników aktywnych z tej grupy najpopularniejszymi są:

  • feksofenadyna – to lek antyalergiczny, który nie ma efektu sedacyjnego, co oznacza, że nie wywołuje senności,
  • loratadyna lub desloratadyna – również nie wykazują znaczącego działania usypiającego,
  • cetyryzyna lub lewocetyryzyna, po której nie zaleca się prowadzenia pojazdu, może być również podawana dzieciom od 6. roku życia.

Dodatkową substancją czynną stosowaną w lekach na alergię bywa pseudoefedryna. Jej zadaniem jest obkurczenie i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych nosa. Przekłada się to na załagodzenie dolegliwości związanych z katarem siennym.

Poza tabletkami przeciw alergii, w grupie leków antyhistaminowych stosowanych przy objawach uczulenia można wymienić krople:

  • do nosa – np. z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają błony śluzowe, co ma znaczenie przy katarze siennym,
  • do oczu – np. z chlorowodorkiem azelastyny, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, jest podawany przy alergicznym zapaleniu spojówek (zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 4. roku życia),
  • doustne – np. z cetyryzyną, w tej postaci często występują leki antyalergiczne przeznaczone dla dzieci.

Leki na alergię bez recepty – jakie leki antyhistaminowe wybrać?

Leki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością. Do najczęściej stosowanych preparatów przeciwhistaminowych należą: tabletki, krople do oczu, żele, maści. W ofercie można znaleźć także szampony i mydła dla alergików. Sprawdź, jakie leki bez recepty na alergię można kupić w aptekach i dowiedz się, które są najskuteczniejsze.

  • W przypadku alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które dzielą się na leki I generacji, (często wywołujące skutki uboczne) i leki II generacji (nie wywołujące skutków ubocznych).
  • Leki na alergię najczęściej dostępne są w postaci tabletek, syropów i kropel. Przed wyborem konkretnego leku należy kierować się najbardziej preferowaną formą przyjmowania, a przede wszystkim zawartością substancji łagodzących objawy alergii.
  • Wiele leków przeciwalergicznych nie jest zalecanych do stosowania dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci czy osób starszych. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Masz uczulenia skórne? Sprawdź jak dobrać odpowiednie leki antyhistaminowe

Alergia to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych występujących w dzisiejszych czasach. Spowodowana może być różnymi czynnikami i objawiać się na różne sposoby, np. katarem, kaszlem czy zmianami skórnymi. Najnowsze badania informują, że około 40% społeczeństwa uskarża się na stałe lub epizodyczne incydenty alergiczne.

Ze względu na uciążliwość swoich objawów, alergia często wymaga od nas zmiany stylu życia i rezygnacji z niektórych przyjemności. Lekarz zazwyczaj zaleca unikanie kontaktu z alergenem powodującym objawy alergii, jednak co zrobić w sytuacji gdy ta metoda nie powoduje ich zaniku? Z pomocą przychodzą nam leki antyhistaminowe, których coraz szerszy wybór znajdziemy w aptekach, a w dodatku znaczą część z nich można kupić bez recepty. Jak jednak wybrać najbardziej odpowiedni lek przeciwhistaminowy?

Czy tylko lek przeciwhistaminowy II generacji? Co jeszcze można znaleźć w aptekach?

W przypadku alergii pomocny będzie nie tylko lek przeciwhistaminowy. W kontekście alergicznego nieżytu nosa i blokady nosa, która mu towarzyszy pomóc mogą także donosowe glikokortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa. Ich efekt działania pojawia się zwykle po upływie około 2 tygodni, ale stosowane systematycznie pozwalają normalnie oddychać. Aby uzyskać szybki efekt odetkania nosa czasami niezbędne będzie sięgnięcie po leki sympatykomimetyczne (ksylometazolina, oksymetazolina) dostępne bez recepty w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Dostępne są także tabletki, zwykle stosowane na katar - choć krótkotrwale mogą pomóc także i w tym przypadku. Należy pamiętać jednak, że wśród działań niepożądanych kropli z sympatykomimetykami jest tzw. polekowy nieżyt nosa, jeśli stosujemy je niezgodnie z wytycznymi (powyżej 7 dni).

Dobrym rozwiązaniem dla alergików są krople nawilżające do oczu, a także płukanki do nosa i woda morska do nosa, które pozwalają oczyścić nos z alergenów. Niektórzy stosują też maseczki z filtrami hepa, które wyłapują zanieczyszczenia i alergeny. Znajdują się one także w oczyszczaczach powietrza, które można zainstalować w domu.


W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Czytaj dalej...

Znajdują się one w codziennych przedmiotach, takich jak sprzączka od paska, kolczyk, guzik w spodniach, pierścionek, sztuczna biżuteria, ale również na przykład w proszkach do prania czy w barwnikach.

Czytaj dalej...

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Czytaj dalej...

Jeśli odczuwasz typowe objawy alergii pokarmowych i podejrzewasz kilka produktów, sprawdź najpierw te pozostałe uczulenie na miód to jedna najrzadziej spotykanych nadwrażliwości, a zatem jest bardzo mało prawdopodobne, iż znajdziesz się w gronie pechowców niemogących się cieszyć jego smakiem.

Czytaj dalej...