Włosy płaczą i wypadają - Jak dbać o swoje włosy
Dlaczego możesz nam zaufać
Dowiedz się więcej w naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na Natu.Care mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Codziennie tracisz trochę włosów i to zupełnie normalne zjawisko. Jednak co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje włosy wypadają garściami?
Aby skutecznie walczyć z wypadającymi w nadmiarze włosami, na początku warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Dopiero gdy je zdefiniujesz, będziesz mogła wdrożyć skuteczną terapię. Są jednak sposoby, które mogą pomóc niezależnie od tego, czy włosy wypadają na skutek choroby, czy też na przykład niedoborów żywieniowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
- Jakie kroki podjąć, by znaleźć powód utraty włosów.
- Co może pomóc w walce z wypadającymi włosami.
- Jaki wpływ ma Twój styl życia i dieta na kondycję pasm.
- W jakie suplementy diety i kosmetyki warto zainwestować przy wypadających włosach.
Zobacz też:
Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?
Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.
Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.
Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.
Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?
Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.
Spis treści
- Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
- Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
- Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
- Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
- Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
- Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
- Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
- Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
- Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?
Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.
Kołtuny we włosach – kogo dotyczy ten problem?
Problem plączących się włosów może dotknąć każdą kobietę. Na pewno nie raz na własnej głowie przekonałaś się, jak to jest mieć do czynienia z kołtunami. Dlaczego włosy się plączą? Problem tkwi w ich strukturze. Nie jest prawdą, że kołtunią się tylko długie lub mocno kręcone pasma. Faktycznie, są one bardziej narażone na plątanie się, ale kołtuny mogą powstawać także i na krótkich kosmykach.
Główną przyczyną plątania włosów jest ich zła kondycja oraz nieodpowiednia pielęgnacja, a nie długość czy tekstura. Plączące się włosy najczęściej są przesuszone, mało elastyczne, mają naruszoną łuskę, a ich struktura jest uszkodzona. Rozdwojone końcówki zahaczają o ubrania i o siebie nawzajem, a na pasmach robią się małe supełki, które trudno rozczesać – na pewno też masz takie doświadczenia.
Rozjaśnianie czy prostowanie kosmyków funduje nam z kolei uszkodzenia mechaniczne, których efektem są właśnie irytujące kołtuny. Plączące się włosy mają niski poziom nawilżenia i odżywienia, są szorstkie i matowe. Na początku robią się suche i mają tendencję do puszenia, a później zaczynają się plątać. Problemy te mogą w dodatku potęgować wiatr i wilgoć.
Kołtuny tworzą się nie tylko na naszych naturalnych pasmach, co ciekawe, dotyczy to także włosów syntetycznych, dopinanych oraz peruk. Dlaczego tak się dzieje? Treski są bowiem wykonane z naturalnych, ale martwych kosmyków, które – pozbawione odżywienia i nawilżenia – mają tendencję do przesuszenia, a więc i plątania. Dlaczego jednak plączą się syntetyczne pasma? Odpowiedź jest prosta: tworzywa sztuczne łatwo się elektryzują i wysuszają, a w efekcie kołtunią się szybciej niż naturalne włosy.

Przyczyny wypadania włosów garściami
Przyczyn wypadania włosów garściami może być wiele. Do najczęstszych z nich należą :
- Stres – silny lub długotrwały stres powoduje m.in. zmiany hormonalne w organizmie, a te mogą spowodować silne wypadanie włosów. Stresujące wydarzenia mogą również spowodować przyspieszone siwienie Twoich pasm.
- Choroby skóry głowy – od zdrowia skalpu zależy kondycja mieszków włosowych, a to właśnie one odpowiadają za utrzymanie Twoich włosów w fazie wzrostu przez jak najdłuższy czas. Utratę włosów mogą powodować m.in. stany zapalne skóry głowy, łupież, łuszczyca czy różnego rodzaju grzybice.
- Niewłaściwa, ubogadieta – Twój organizm traktuje włosy i paznokcie jako najmniej istotne elementy ciała – znacznie ważniejszy jest mózg czy serce. Kiedy więc dostarczasz mu zbyt mało składników odżywczych, to właśnie one jako pierwsze odczują te braki. Bez odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych oraz mikro- i makroelementów, włosy mogą zacząć wypadać garściami.
- Przyjmowanie leków – leki, które zażywasz, mogą mieć wpływ na wypadanie włosów. Często może ono wystąpić po kilku tygodniach przyjmowania danego preparatu. Ten skutek uboczny może dotyczyć np. cytostatyków, heparyny, niektórych leków immunosupresyjnych czy tych, stosowanych w terapii chorób tarczycy. Wypadanie włosów mogą powodować również antybiotyki oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ.
- Inne schorzenia – za wypadanie włosów garściami mogą odpowiadać nie tylko leki, ale też same choroby, nawet jeżeli nie dotyczą skóry głowy. Wypadanie włosów mogą powodować m.in. dolegliwości tarczycy, wątroby, niewydolność nerek lub cukrzyca.
- Zabiegi fryzjerskie – nieodpowiednio wykonane mogą prowadzić do podrażnień, a nawet poparzeń skóry głowy, a skutkiem tego będzie wypadanie włosów garściami. Doprowadzić do tego mogą źle dobrane stężenia roztworów używanych np. do rozjaśniania włosów lub trwałej ondulacji.
- Łysienie androgenowe – to również choroba, ale zasługuje na oddzielny punkt. Wbrew obiegowej opinii może dotykać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Spowodowana jest zbyt wysokim poziomem androgenów i ma podłoże genetyczne.
- Ciąża i poród – w trakcie ciąży dochodzi w organizmie do wielu zmian, a gospodarka hormonalna wywraca się do góry nogami. Poród to kolejne, obciążające dla organizmu zdarzenie, które powoduje kolejne zmiany. Nic więc dziwnego, że wielu kobietom w trakcie ciąży lub tuż po porodzie zaczynają wypadać włosy.
- Menopauza – zmiany zachodzące w ciele przy przekwitaniu mogą powodować osłabienie włosów, pogorszenie ich kondycji oraz wypadanie. Pomiędzy 40. a 50. rokiem życia większość kobiet zauważa pogorszenie stanu włosów.
