Niebiesko-fioletowa plama na skórze - Objaw choroby, który warto poznać

Plamy na skórze – skąd się biorą? Najczęstsze przyczyny, pielęgnacja skóry

Plamy na skórze pojawiają się u osób w różnym wieku. Zaliczamy do nich zarówno wrodzone znamiona oraz malformacje naczyniowe, jak i zmiany nabyte, których pojawieniu się sprzyjają m.in. promieniowanie ultrafioletowe, reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Często na skórze pojawiają się również zmiany barwnikowe, które wymagają diagnostyki, bo mogą być m.in. objawem raka skóry. Choć nasza skóra rzadko jest idealna, to każda z pojawiających się na niej plam wymaga konsultacji lekarskiej, która pozwoli wykryć podłoże problemu i dobrać odpowiednie leczenie, jeżeli będzie ono konieczne.

Wybroczyny – diagnostyka

Bez względu na powód pojawienia się wybroczyn, nie wolno ich lekceważyć i najlepiej przekonsultować ich wygląd i umiejscowienie z lekarzem. Szczególnie, jeśli to wybroczyny u dziecka – u noworodka czy miemowlęcia. Aby zdiagnozować wybroczyny często zaleca się wizytę u dermatologa, który może odróżnić ten rodzaj schorzenia od innych chorób skórnych.

W przypadku, gdy na skórze pojawią się wybroczyny, podstawowa diagnostyka obejmuje wykonanie morfologii krwi z oznaczeniem czasu krzepnięcia oraz ilością trombocytów (czyli płytek krwi). Jeśli nieznana jest przyczyna wystąpienia wybroczyn, należy zwrócić uwagę na towarzyszące dolegliwości objawy, może być to kluczowe dla postawienia diagnozy.

Gdy wybroczyny to tylko jeden z objawów, a dodatkowo pacjent ma np. wysoką temperaturę, różnego rodzaju bóle brzucha i klatki piersiowej, niezbędna jest dalsza diagnostyka. W przypadku infekcyjnego zapalenia wsierdzia trzeba często dodatkowo wykonać EKG i echo serca, a gdy mamy do czynienia ze szkarlatyną albo meningokokami, konieczny może być posiew krwi. Dzięki temu badaniu można wykryć obecność bakterii w organizmie.

W jakich miejscach powstają przebarwienia skóry

Białe plamy u dorosłych

Niezależnie od głębokich przyczyn i rodzaju schorzenia białe plamy na skórze są najczęściej wynikiem niedoboru pigmentu, melaniny, bo to ona odpowiada za kolorystykę naszego ciała. Jej poważne niedobory prowadzą do bielactwa. Najczęściej jednak jasne plamy pojawiają się w kilku lub jednym miejscu na ciele.

U dorosłych mogą być oznaką kiepskiej diety. Jeżeli jemy fast foody, to nie tylko zapewniamy sobie choroby układu pokarmowego, ale też choroby skóry. Napiszemy o tym więcej poniżej.

U dorosłych często też występują przebarwienia w wyniku stosowanych leków. Szczególnie kiedy korzystamy z tabletek przeciw cukrzycy, obniżających cholesterol czy antykoncepcyjnych. Zawierają one sulfonamidy. Mogą powodować różne zaburzenia metabolizmu i pogarszać wygląd skóry. Natomiast białe plamy pod oczami i na całej twarzy powstają na skutek zwiększenia wrażliwości skóry na światło (zmiany fotoalergiczne).

Odbarwienia skóry, a zwłaszcza białe plamki na ciele, mogą się pojawić podczas ciąży i tuż po porodzie. Nie trzeba się tym przejmować. Nie oznacza to, że mamy jakieś choroby skóry. Po prostu hormony zaburzają wydzielanie barwnika. Takie białe plamy na rękach, twarzy i innych częściach ciała wrócą do normy w około 2 tygodnie po porodzie.

Białe plamki u dzieci

Dzieci są bardziej podatne na przebarwienia skóry w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce oraz uczulenia. Białe plamy na głowie czy na ramionach mogą powstać w wyniku nietolerancji na światło słoneczne. Dzieci też częściej niż dorośli są narażone na atak grzybicy na skórę.

Ze względu na dużą aktywność fizyczną białe plamy na dłoniach mogą się pojawić po nieostrożnej zabawie z detergentami. Jednak trzeba zachować czujność i nie lekceważyć takich objawów. Nawet najzdrowsze dziecko może mieć przyczajoną chorobę, która objawia się w ten sposób.

Wykwity wtórne

Nadżerka jest powierzchownym ubytkiem naskórka, który ustępuje bez pozostawienia blizny. Nadżerki tworzą się w miejscu wykwitów pierwotnych: pęcherzyków, pęcherzy, krost, sączących grudek.

Przeczos

Fot. 9. Przeczos

Przeczos linijny ubytek naskórka będący następstwem drapania. Odmiennie niż nadżerki, przeczosy występują w skórze niezmienionej na skutek mechanicznych urazów.

Pęknięcie, szczelina

Pęknięcie, szczelina jest płytkim linijnym ubytkiem skóry dotyczącym głównie naskórka. Występuje w okolicach, gdzie skóra narażona jest na napinanie i rozciąganie (okolica otworów naturalnych, brodawek sutkowych, dużych stawów). Czynnikami predysponującymi do pęknięć są: suchość skóry i jej wzmożone rogowacenie (rogowiec dłoni i stóp), obrzęk i stan zapalny (wyprzenia drożdżakowe, grzybica stóp międzypalcowa).

Rozpadlina

Rozpadlina różni się od pęknięcia głębszym usadowieniem, sięgającym do skóry właściwej. Zmiany te łatwiej ulegają wtórnemu zakażeniu, goją się z pozostawieniem blizny.

Łuska

Fot. 10. Łuska

Fot. 11. Strup

Fot. 12. Owrzodzenie

Łuska jest wykwitem powstającym w wyniku niepełnego oddzielania się powierzchownych, zrogowaciałych warstw naskórka.

Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy: złuszczanie otrębiaste (łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra) i złuszczanie płatowe (erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego).

Strup

Strup – wykwit powstający na skutek zasychania na powierzchni skóry płynu surowiczego, ropnego lub surowiczo-krwawego z resztkami rozpadłych komórek, krwinek i bakterii. Następstwem strupów pokrywających nadżerki są przejściowe przebarwienia, natomiast pokrywających owrzodzenia – blizny.

Czerwone plamy na ciele mogą wskazywać na schorzenia o podłożu alergicznym, infekcyjnym, krążeniowym, metabolicznym, a nawet emocjonalnym.

Najczęściej są to:

  • alergie kontaktowe,
  • reakcje alergiczne,
  • atopowe zapalenie skóry,

Mogą to być także groźne choroby:

  • Toczeń rumieniowaty układowy, czyli groźna choroba autoimmunologiczna, której towarzyszy rumień w kształcie motyla.
  • Celiakia,czyli skrajna nietolerancja glutenu, której towarzyszy opryszczka o rumieniowatym podłożu.
  • Świerzb, groźna choroba zakaźna, której towarzyszy uporczywe swędzenie oraz plamy pomiędzy palcami, na pośladkach, wokół pępka.
  • Czerwone plamy mogą wskazywać na rumień dłoniowy, który często stanowi skórny objaw zaburzeń wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów czy łuszczycy.
  • Mogą być oznaką cery naczynkowej czy trądziku różowatego.
  • Czasem wynikają z rozszerzenia naczyń krwionośnych w wyniku gwałtownej reakcji emocjonalnej, wstydu lub stresu.

łuszczyca i egzema jeśli zauważysz na skórze białe plamy najczęściej z czerwoną obwódką , którym towarzyszy nadmierna suchość i łuszczenie, prawdopodobnie są to objawy choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Czytaj dalej...

Najczęściej wiąże się go z inną infekcją w obrębie organizmu bakteryjną, wirusową lub grzybiczą , czasem może również towarzyszyć schorzeniom autoimmunologicznym choroba Leśniowskiego-Crohna, sarkoidoza , nowotworom lub ciąży.

Czytaj dalej...

Objawy skórne u dzieci plamki, krosty, bąble Badanie skóry dziecka powinno stanowić rutynowy element codziennych czynności związanych z pielęgnacją, może bowiem dostarczyć wielu cennych informacji ułatwiających prawidłowe rozpoznanie choroby.

Czytaj dalej...

Z biegiem lat następuje utrata barwnika naskórkowego i znamiona złożone przekształcają się w znamiona skórne, które wyglądają jak uniesione guzki, które mogą być uszypułowane lub brodawkowate ze znikomą ilością barwnika.

Czytaj dalej...