Plama na skórze jak po oparzeniu - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Kiedy pojawiają się plamy po opalaniu?
Nie od dziś wiadomo, że wylegiwanie się w pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem. Konsekwencją zbyt długiej ekspozycji na słońce może byćnie tylko udar cieplny, ale również zmiany na skórze. Do najczęściej powstających zalicza się przebarwienia posłoneczne, które uważane są za defekt kosmetyczny i występują głównie na tych obszarach ciała narażonych na bezpośredni kontakt z promieniami słońca.
Przebarwienia skóry, czyli białe lub brązowe plamy po opalaniu, są spowodowane zaburzeniem czynności melanocytów – komórek produkujących melaninę. To właśnie melanina jest odpowiedzialna za intensywność zabarwienia skóry i jej ciemniejszy odcień, który pojawia się pod wpływem słońca. Przebarwienia zazwyczaj są koloru brązowego, jednak gdy występuje niedobór melaniny, to mogą one przybrać biały odcień.
Promienie ultrafioletowe przenikają w głąb skóry, a na skutek długotrwałej ekspozycji słonecznej mogą trwale uszkadzać komórki produkujące melaninę. Nagromadzenie melatoniny w dużych ilościach nazywane jest hiperpigmentacją i powoduje ono powstawanie nieestetycznych plam oraz przebarwień. Zwykle są to zmiany miejscowe o niewielkiej średnicy i okrągłym kształcie.
Depigmentacja objawiająca się białymi plamami może być skutkiem nie tylko hipopigmentacji, czyli niedoboru melaniny, która determinuje intensywność zabarwienia skóry. Często za białe ślady po opalaniu odpowiada także łupież pstry. To choroba naskórka, którą wywołują grzyby drożdżopodobne Malassezia furfur. Ekspozycja na słońce sprawia, że plamy są bardziej zauważalne. Na całe szczęście białe ślady po opalaniu zazwyczaj znikają samoistnie po upływie kilku tygodni, gdy zachodzi naturalny proces regeneracji naskórka.
Kosmetyki na przebarwienia po opalaniu
Jeśli na skórze zauważycie przebarwienia posłoneczne, zacznijcie działać jak najszybciej. Wtedy szanse na ich rozjaśnienie będą największe. Wybierzcie dobry krem na przebarwienia i/lub bardziej skoncentrowane serum na przebarwienia. Pamiętajcie, że kluczowa jest systematyczność. Jeśli będziecie nakładać kosmetyk nieregularnie, efekty nie będą zadowalające. Zwracajcie uwagę na skład i szukajcie w nim sprawdzonych substancji znanych z właściwości złuszczających, wybielających i wyrównujących koloryt skóry. Są to m.in.:
Warte uwagi są również maści na przebarwienia, które kupicie w aptece bez recepty. Bazują one głównie na kwasie azelainowym w wysokim stężeniu (20 proc.). Wspomagająco podczas takiej kuracji zadziałają silnie regenerujące maści z witaminą A.
Domowe sposoby na przebarwienia posłoneczne
Widoczność przebarwień słonecznych pomogą zmniejszyć także domowe sposoby. Jednak podobnie jak w przypadku kremów: muszą być stosowane regularnie, żeby zauważyć rezultaty. Do usuwania przebarwień na twarzy (ale też innych partii ciała) polecane są:
- maseczka z zielonego ogórka i jabłka – zielony ogórek zawiera witaminy (m.in. A i C), jabłko z kolei zawiera złuszczający i rozjaśniający kwas jabłkowy, wystarczy zetrzeć je na drobnej tarce i taką papkę nałożyć na skórę,
- sok z cytryny – to najłatwiejsza metoda, a przy tym skuteczna, potrzebujecie jedynie cytryny, z której wyciśniecie sok, a nim przecierajcie skórę, jeśli odczuwacie pieczenie, możecie go rozcieńczyć z wodą,
- maseczka z kurkumy – działa rozjaśniająco i lekko złuszczająco, zmieszajcie łyżeczkę kurkumy z łyżką jogurtu naturalnego i łyżeczką soku z cytryny, rozprowadźcie na skórze i zmyjcie po ok. 10 minutach, jeśli chcecie nałożyć ją na większą partię skóry, zwiększcie porcje składników, zachowując odpowiednie proporcje.