Nowotwór łagodny skóry - Objawy, Diagnoza i Leczenie
Jak wygląda rak skórypodstawnokomórkowy?
Rakiem skóry jest również rak podstawnokomórkowy. W tym przypadku mamy do czynienia z najczęściej diagnozowanym rakiem skóry, który rozpoznawany jest przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku. Rak podstawnokomórkowy zwykle ma postać bezbarwnego, niebolesnego guzka, który otacza perłowa obwódka. Z czasem zaczyna wywoływać dyskomfort, mogą pojawić się w jego obrębie owrzodzenia i niegojące się ranki. Rak podstawnokomórkowy najczęściej zlokalizowany jest na skórze głowy oraz szyi.
Diagnozowany jest w dwóch postaciach – stosunkowo łagodnej, nienaciekającej oraz agresywnej, która dość szybko może dawać przerzuty, również odległe przerzuty. Objawów raka podstawnokomórkowego możemy nie zauważyć, dopóki nie pojawią się poważne problemy z owrzodzeniami skóry, dlatego warto zwracać uwagę na każdy guzek, który znajduje się w obrębie skóry.
Rak kolczystokomórkowy (płaskonabłonkowy): objawy
Rak kolczystokomórkowy, nazywany również płaskonabłonkowym, zwykle ma postać różowej, twardej grudki, złuszczającej się i pokrytej strupem. Niewielki guzek otoczony jest wałowatym brzegiem, ale nie widać perełkowatej obwódki. Guz często krwawi, swędzi, boli, jest wrażliwy na dotyk, niejednokrotnie przekształca się w owrzodzenie. Zarówno rak kolczystokomórkowy, jak i podstawnokomórkowy, należy jak najszybciej skonsultować i poddać leczeniu, w przeciwnym razie może poważnie uszkodzić skórę.
Wspomniany guzek może się rozrastać i przybrać formę brodawkowatą. Wielu pacjentów zgłasza, że zacięło się przy goleniu, a teraz ma problem z otwartą, sączącą się raną. Takie rany trudno się goją lub po zagojeniu szybko wracają. Rak kolczystokomórkowy ma skłonność do rozpadu, wówczas kwasy nukleinowe i jony wewnątrzkomórkowe uwalniają się do przestrzeni pozakomórkowej.
Najczęściej zmiany występują pojedynczo, chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu, zwykle zlokalizowane są twarzy, szyi, uszach, grzbietach dłoni, ustach i okolicach intymnych.
Rak skóry - objawy
Podstawowym objawem, który świadczy o możliwym rozwoju nowotworu są widoczne zmiany na skórze. Jak rozpoznać czy zmiana ma niepokojący charakter? Najlepiej udać się do dermatologa, który to oceni (diagnostyka z wykorzystaniem dermatoskopu). Zastosowanie znajduje również słynny test ABCDE.
Rak podstawnokomórkowy zwykle pojawia się na tych częściach ciała, które są wystawiane na słońce. Ma postać niezapalnego guzka, który otoczony jest perełkowatym wałem. Rozwija się miejscowo, powoli i nie ma tendencji do tworzenia przerzutów odległych.
Rak kolczystokomórkowy to drobne grudki, łuszczące się i pokryte strupem. Może on się pojawić w każdym miejscu na skórze, także na błonach śluzowych. Ma wygląd wrzodziejącej i długo niegojącej się rany lub brodawkowatej zmiany.
Czerniak zwykle występuje jako nowa zmiana na skórze, ale może przekształcić się także ze zmiany istniejącej wcześniej. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem i brzegami, jest asymetryczny. Może krwawić i swędzieć. Nowotwór ten występuje na całej skórze – np. czerniak pod paznokciem jest także możliwy.