Przyczyny pojawiania się pryszczy na plecach
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?
Przyczyny pryszczy na plecach
Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.
Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.
Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.
Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Trądzik na plecach – domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów na trądzik na plecach, które mogą pomóc złagodzić objawy, np. kąpiele z dodatkiem soli Epsom, która ma właściwości detoksykujące i przeciwzapalne, regularne, ale delikatne złuszczanie skóry, zastosowanie olejku z drzewa herbacianego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym lub octu jabłkowego, przywracającego naturalne ph skóry. Zastosowanie maseczki (z glinki) na plecach może być pomocne, ale bardzo utrudnione ze względu na lokalizację.
Skóra na plecach, szczególnie trądzikowa, podobnie jak ta na twarzy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na to, aby miały lekką konsystencję i nie zatykały porów. Pomocne mogą być produkty z kwasem salicylowym lub azelainowym, które ułatwią odblokowywanie porów i zredukują stan zapalny.
e -Konsultacja z Receptą Online TrądzikWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.