Skąd bierze się swędzenie po ogoleniu włosów łonowych?

Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?

Wrastające włosy łonowe mogą być uciążliwe i powodować dyskomfort. Niektóre osoby w takiej sytuacji unikają golenia. Tymczasem wystarczy podejść do tematu nieco inaczej. Po pierwsze rozważ, czy metodą, której używasz, jest właściwa. Może stosujesz jednorazową maszynkę do golenia, która ma już stępione nożyki? Jeśli tak, to woskowa lub laserowa depilacja włosów łonowych może być pomocna.

Po drugie regularnie stosuj peelingi złuszczające martwy naskórek. Wybierz łagodne produkty do peelingu, które nie będą podrażniać skóry w okolicy intymnej. Taki kosmetyk możesz sobie przygotować samodzielnie. Odrobinę żelu do higieny intymnej wymieszaj z łyżką cukru i wmasuj w skórę okrężnymi ruchami. Zamiast żelu możesz też użyć oliwy z oliwek, która dodatkowo zmiękczy skórę i zadziała na nią przeciwzapalnie (dzięki zawartości kwasów omega-3).

Charakterystyka włosów łonowych – jaką funkcję pełnią?

Zastanawiasz się, kiedy pojawiają się włosy łonowe? Pierwsze włosy łonowe u dziewczynki i chłopca pojawiają się zwykle się w okresie dojrzewania, a więc między 9 a 15 rokiem życie w zależności po płci. Ich kolor oraz struktura różnią się od włosów na innej części ciała. Zwykle są twardsze, ciemniejsze i występują w różnych miejscach i ilościach. U kobiet włosy łonowe porastają okolice wzgórka łonowego, linii bikini, wargi sromowe, pachwiny oraz miejsca pomiędzy pośladkami. U mężczyzn z kolei włosy łonowe występują na jądrach, pachwinach i pośladkach.

Po co człowiekowi włosy łonowe? Owłosienie w miejscach intymnym pełni kilka ważnych funkcji. Włosy łonowe odgrywają ważną rolę i chronią delikatną skórę okolic intymnych przed podrażnieniami, otarciami oraz chorobotwórczymi bakteriami i patogenami. Wydzielają feromony – indywidualny, niewyczuwalny dla nosa zapach, który jest wabikiem seksualnym dla płci przeciwnej. Włosy łonowe nie tylko służą do ochrony przed szkodliwymi patogenami, ale również intensyfikują doznania podczas dotyku, ponieważ mieszki włosowe przenoszą informacje o dotyku do układu nerwowego.

Włosy na ciele nie zostały usunięte na drodze ewolucji, co potwierdza, że są istotne z perspektywy higieny i zdrowia narządów płciowych. Wobec tego, depilacja miejsc intymnych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i czy możesz usunąć włoski łonowe bez żadnych konsekwencji, w szczególności medycznych? Wszystko zależy od tego, jaką metodą zamierzasz pozbywać się niechcianych włosów łonowych i czy będziesz pamiętał o właściwych zasadach pielęgnacji miejsc intymnych.

Owłosienie intymne – walory estetyczne a infekcje. Jak o ten rejon ciała odpowiednio dbać?

Pielęgnacja włosów łonowych w okolicach intymnych powinna być starannie przemyślana. Regularna higiena osobista jest kluczowa dla zachowania czystości w okolicach intymnych. Ważne jest codzienne mycie pochwy przy użyciu delikatnych środków przeznaczonych do higieny intymnej. Unikaj przy tym agresywnego szorowania, które podrażnia skórę i może spowodować wrastanie włosów łonowych oraz stany zapalne mieszków włosowych.

Noś przewiewną, luźną bieliznę wykonaną z oddychających materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Unikaj zbyt obcisłej odzieży, która może powodować nadmierne ocieranie i zatrzymywanie wilgoci w okolicy intymnej – szczególnie latem, gdy skóra ma skłonność do nadmiernej potliwości. Regularnie monitoruj stan skóry okolic intymnych, aby zapewnić najlepszą pielęgnację ciała. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę lub nieprawidłowe wydzieliny, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Włosy łonowe – funkcje, dbanie i skuteczne metody pozbycia się owłosienia łonowego na zawsze

Owłosienie na nogach, rękach, pod pachami czy brzuchu jest uciążliwe dla wielu kobiet. Wiele kobiet decyduje się więc na ich usuwanie. Niektóre metody dają chwilowy efekt, niektóre pomagają się pozbyć włosów na stałe. A jak potraktować włosy w miejscach intymnych? Przyciąć je czy skorzystać z bardziej radykalnych metod usunięcia włosów w strefie bikini? Wyjaśniamy, czy włosy łonowe pełnią jakieś funkcje ochronne i jak możesz bezpiecznie usunąć włoski bez podrażnienia skóry!

Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób można usuwać włosy łonowe, koniecznie przeczytaj artykuł do końca. Dowiesz się z niego między innymi, jaką funkcję pełnią włosy łonowe, jak o nie właściwie dbać, jaką metodę depilacji wybrać oraz co zrobić, by zapobiegać wrastającym włoskom. Zobacz też artykuł zatytułowany Depilacja dla nastolatki – jak mogę usunąć niechciane owłosienie?

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

Wracając jeszcze go grzybów, które odpowiadają za tę chorobę i faktu, że te same grzyby powodują grzybicę u ludzi, wielce prawdopodobne jest przeniesienie grzybów dermatofitów na człowieka o odwrotnie.

Czytaj dalej...

Idealnie proste włosy to marzenie wielu kobiet - wyglądają elegancko i efektownie, ale też schludnie w przeciwieństwie do krnąbrnych fal i loków, które kręcą się często w sposób nieprzewidywalny i w najmniej odpowiednim momencie wymykają się spod kontroli.

Czytaj dalej...