Pryszczowate zmiany w okolicach intymnych - Przyczyny, leczenie i porady
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Golenie miejsc intymnych u kobiet i u mężczyzn
Jak golić miejsce intymne u mężczyzn?
Mimo, że skóra mężczyzn jest nieco grubsza od kobiecej, należy zawsze przygotować skórę przed goleniem – czyli zupełnie tak samo, jak kobiety robią to przed depilacją. Jeśli nie usuwałeś włosów dość dawno, będzie trzeba przyciąć je nożyczkami, zanim zaczniesz depilować krocze. Kolejne etapy zostają zupełnie takie same – tzn. takie, jak opisaliśmy powyżej. Należy więc:
- Przygotować skórę do depilacji poprzez namoczenie jej w wodzie i ewentualne przeprowadzenie peelingu.
- Nałożyć krem albo żel przed depilacją.
- Dokładne ogolić okolicę intymną jednorazową maszynką.
- Wysuszyć bawełnianym ręcznikiem okolicę krocza i nabalsamować ją nawilżającym kremem.
Zobacz również
Jak usunąć wąsik kobiecy - 5 sposobów na depilację wąsika Co zrobić na pęknięty hemoroid? Oto najlepsze sposoby na krwawiące hemoroidy Domowe sposoby na hemoroidy – 5 najlepszych skutecznych metodGolenie krocza kontra podrażnienia
Skóra podrażniona jest po goleniu najczęściej wtedy, kiedy depilacja została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. Często wynika to również z faktu, że skorzystaliśmy ze starej i stępionej maszynki. Również golenie pod włos powoduje skaleczenia. Przez podrażnienia często można wywołać w okolicy miejsc intymnych:
Jak golić miejsce intymne?
Golenie miejsc intymnych
Na samym początku należy wspomnieć, że jest to czynność bardzo delikatna. Dlaczego tak jest? Otóż, golenie krocza często może wywoływać podrażnienia czy liczne skaleczenia przez to, że skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i delikatna. Nosząc bieliznę, dodatkowo podrażniamy okolice krocza i, tym samym, wywołujemy niekiedy… stan zapalny. Rzecz jasna, zabieg depilacji można przeprowadzić w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Co jednak, jeśli na taką „przyjemność” nas zwyczajnie… nie stać? Wówczas przydać się może zwyczajna, tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych, jaką zakupić można w każdym sklepie drogeryjnym. Do tego przydadzą się odpowiednio dobrane kosmetyki, jakie ograniczą chociażby:
- ranki,
- zaczerwienienie skóry,
- wrastanie włosków,
- podrażnienia.
Dlaczego włosy łonowe golą zarówno mężczyźni, jak i kobiety? Otóż, podnosi to samopoczucie oraz… seksualną atrakcyjność! Najczęściej goli się intymne miejsca latem, wychodząc na plażę. Niestety, wówczas w tej okolicy skóra zostaje wystawiana na promienie słoneczne i słoną wodę, co uszkadza ją i dodatkowo podrażnia. Warto więc depilować intymne miejsca tak, aby nie uszkadzać skóry. Ważna jest też dokładna higiena intymnych narządów – bo depilacja, jak już wiesz, powoduje podrażnienia, stany zapalne i liczne otarcia. A to będzie spory problem zwłaszcza u osób, które są… bardzo aktywne fizycznie. Jeśli miewasz problemy intymne, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na infekcje intymne.
Jak bezpiecznie przeprowadzić golenie krocza?
Aby skutecznie golić intymne miejsca, należy właściwie dobrać do tego odpowiednie… narzędzie. Jak już wspominaliśmy, największym powodzeniem (również ze względu na cenę) cieszy się tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych. Skóra w okolicy łonowej jest podatna na liczne uszkodzenia, więc im więcej ostrzy będzie mieć maszynka, tym mniej ruchów nią wykonasz. Najlepiej więc, podczas zakupów, wybierać maszynki z możliwie jak największą ilością ostrzy.
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.