Olej lniany na pryszcze - Skuteczne i Naturalne Rozwiązanie Problemów Skórnych
Do czego i jak stosować olej lniany?
Olej lniany nie nadaje się do smażenia
Olej lniany charakteryzuje się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i z tego względu nie powinien być poddawany działaniu podwyższonej temperatury (gotowaniu, pieczeniu, smażeniu).
Pod wpływem ogrzewania, wspomniane wielonienasycone kwasy tłuszczowe ulegają niebezpiecznym dla zdrowia przekształceniom. Powstają z nich między innymi utlenione wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą być przyczyną rozwoju np. miażdżycy.
Olej lniany powinien być stosowany na surowo
Olej lniany należy dodawać do potraw na zimno.
Sprawdzi się on idealnie jako dodatek do:
- Surówek
- Sałatek
- Serów twarogowych
- Koktajli
- Kanapek (można nim skropić pieczywo, zastępując w ten sposób użycie masła lub margaryny)
- Past kanapkowych
- Owsianki
- Ziemniaków, ryżu (do polania)
- Majonezu (na jego bazie można samodzielnie zrobić w domu majonez)
Ile go spożywać?
Nie ustalono porcji oleju lnianego, którą warto spożywać na co dzień.
Jednakże na podstawie aktualnego stanu wiedzy można zalecić spożywanie ok. 10-15 g oleju dziennie. Stanowi to ok. 1-1,5 łyżki oleju/dzień.
Choć należy wskazać, że w niektórych badaniach, porcja oleju lnianego, przy którym zaobserwowano efekt zdrowotny to zaledwie 3 g/dzień.
Olej lniany na twarz
Brak odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych w organizmie powoduje utratę wody w głębokich partiach skóry, co prowadzi do powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 olej lniany, który może być stosowany jako składnik kremów bądź bezpośrednio na twarz, poprawia ogólną kondycję skóry, niezależnie od jej typu (nie ma przeciwwskazań do zabiegu olejowania twarzy dla osób ze skórą przetłuszczającą się). Można go także używać jako płynu do demakijażu.
Badania naukowe potwierdzają, że produkty pochodne lnu zmniejszają apetyt i redukują tkankę tłuszczową. Już samo siemię lniane
powoduje uczucie sytości i zawiera spore ilości cynku oraz fitohormonów
. Rozpoczynając dietę, nie należy całkowicie rezygnować z tłuszczów, ponieważ ich niektórych rodzajów organizm nie potrafi sam produkować, a są wskazane do poprawnego funkcjonowania. Są niezbędne do produkcji hormonów odpowiedzialnych m.in. za trawienie, produkcję insuliny i magazynowanie tłuszczów. Najnowsze badania pokazują, że olej lniany sprzyja spalaniu tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Olej lniany – co zawiera?
W składzie oleju lnianego znajdziemy:
- witaminę E,
- kwas linolenowy,
- kwas oleinowy,
- kwas linolowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas stearynowy,
- α-tokoferol,
- γ-tokoferol,
- β-sitosterol,
- kampesterol,
- stigmasterol,
- brasikasterol.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje kwas linolenowy, który należy do grona kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Na organizm oddziałuje przeciwzapalnie, wspomaga pracę mózgu i serca. Przyjmuje się, że może być także stosowany do leczenia depresji oraz chorób nowotworowych.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe budują błony komórkowe naszego ciała i biorą udział w syntezach substancji biologicznie czynnych, które regulują: pracę układu sercowo-naczyniowego, pracę ośrodkowego układu nerwowego, pracę obwodowego układu nerwowego. Są one niezbędne do prawidłowego działania przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
Zawarta w oleju lnianym witamina E pozytywnie oddziałuje na naszą skórę, zmniejsza poziom stężenia „złej” frakcji cholesterolu we krwi, ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych, zmniejsza ryzyko występowania chorób związanych z układem krążenia.