Olej lniany na pryszcze - Skuteczne i Naturalne Rozwiązanie Problemów Skórnych

Na co pomaga olej lniany? Efekty

  • Na żołądek i jelita - nasiona lnu, z których tłoczony jest olej, wykazują wysoką skuteczność, jeśli chodzi o dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Są one nawet zalecane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, ponieważ mają działanie łagodzące i tworzą na ścianach żołądka powłokę ochronną. Olej lniany można stosować także na refluks (choć w tym wypadku wiele zależy od jego przyczyn i postępowanie lecznicze najlepiej jest skonsultować z lekarzem) i zaparcia. Poprawia on pasaż treści pokarmowej przez jelita, ułatwiając wypróżnianie.
  • Na cholesterol - regularne spożywanie oleju lnianego wspiera obniżanie cholesterolu całkowitego we krwi. Pomaga to zapobiegać groźnym chorobom układu krążenia i mięśnia sercowego.
  • Na wątrobę - olej lniany wykazuje działanie detoksykacyjne wobec gruczołu, co oznacza, że oczyszcza go z substancji o szkodliwym działaniu.
  • Na kamienie nerkowe i kamienie w woreczku żółciowym - picie oleju lnianego pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni w nerkach i złogów w pęcherzyku żółciowym. Stymuluje wydzielanie żółci i opróżnianie pęcherzyka żółciowego.
  • Na tarczycę - nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego są dobre przy niektórych chorobach tarczycy, w tym - chorobie Hashimoto.
  • Przy cukrzycy - diabetycy to grupa wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o występowanie chorób serca i całego układu krążenia, a olej lniany pomaga im zapobiegać.
  • Na suche gardło - picie oleju świetnie nawilża błonę śluzową gardła i tworzy na jej powłoce warstwę ochronną.
  • Na zapalenie brzegów powiek - zwiększona podaż NNKT wraz z odpowiednią pielęgnacją skutecznie niwelują objawy schorzenia.
  • Na suchość pochwy - systematyczne spożywanie oleju lnianego pomaga zapobiegać suchości miejsc intymnych. W okolicach tych nie należy jednak stosować oleju miejscowo.

Olej lniany w ciąży oraz dla dzieci i niemowląt

Kobiety ciężarne i dzieci to szczególni pacjenci, dla których nawet substancje o prozdrowotnym działaniu, bogate w drogocenne składniki, mogą nie być w pełni bezpieczne.

W okresie rozwoju i wzrastania dieta ma ogromne znaczenie, by procesy te odbywały się prawidłowo, a dostarczanie organizmowi składników odżywczych jest do tego absolutnie konieczne. Czy zatem olej lniany w ciąży i dla dzieci jest zalecany? Z jednej strony - jako bogate źródło NNKT - jak najbardziej wspiera prawidłowy rozwój, z drugiej jednak - w większych ilościach może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego kobiety ciężarne przed zastosowaniem oleju powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Dla niemowlaka, u którego procesy rozwojowe zachodzą bardzo szybko, odpowiednia podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych jest szczególnie ważna.

Z niektórych źródeł naukowych (J. Bryś i inni ) wynika, że olej lniany można podawać nawet niemowlętom i jest to korzystne dla ich zdrowia, jednak dawkowanie, sposób stosowania oraz wszelkie inne wątpliwości dotyczące podaży należy skonsultować z pediatrą.

Olej lniany

Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.

  • Kalorie i IG
  • Wartości odżywcze
  • Właściwości
  • Przeciwwskazania
  • W ciąży
  • Jak spożywać?
  • Olej budwigowy

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 9 źródła
  • 10 badań

Olej lniany to olej otrzymywany w wyniku tłoczenia nasion lnu zwyczajnego (inaczej siemienia lnianego).

Wpływ na zdrowie:

830-900 kcal/100 g

83-90 kcal/10 g (1 porcja = 1 łyżka)

Kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas alfa-linolenowy), sterole roślinne, tokoferole

Obniżanie rozkurczowego ciśnienia krwi, redukcja poziomu cholesterolu we krwi, łagodzenie zaparć, zmniejszenie owrzodzeń stopy cukrzycowej, poprawa kondycji włosów i skóry

Nie ma przeciwwskazań do spożywania.

W pigułce

Olej lniany na twarz

Brak odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych w organizmie powoduje utratę wody w głębokich partiach skóry, co prowadzi do powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 olej lniany, który może być stosowany jako składnik kremów bądź bezpośrednio na twarz, poprawia ogólną kondycję skóry, niezależnie od jej typu (nie ma przeciwwskazań do zabiegu olejowania twarzy dla osób ze skórą przetłuszczającą się). Można go także używać jako płynu do demakijażu.

Badania naukowe potwierdzają, że produkty pochodne lnu zmniejszają apetyt i redukują tkankę tłuszczową. Już samo siemię lniane

powoduje uczucie sytości i zawiera spore ilości cynku oraz fitohormonów

. Rozpoczynając dietę, nie należy całkowicie rezygnować z tłuszczów, ponieważ ich niektórych rodzajów organizm nie potrafi sam produkować, a są wskazane do poprawnego funkcjonowania. Są niezbędne do produkcji hormonów odpowiedzialnych m.in. za trawienie, produkcję insuliny i magazynowanie tłuszczów. Najnowsze badania pokazują, że olej lniany sprzyja spalaniu tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych.

Czytaj dalej...

Zgłoś treść Odżywcza formuła kremu, zawierająca organiczny olejek kokosowy, masło shea i kwas hialuronowy oraz ekstrakt z banana silnie nawilży, odżywi i wygładzi drobne zmarszczki oraz ujednolici koloryt skóry.

Czytaj dalej...

Z kolei podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych przydadzą Ci się olej z pestek moreli znany z właściwości nawilżających, wygładzających i przeciwzmarszczkowych , olej rycynowy do pielęgnacji brwi i rzęs oraz olejek arganowy rozjaśniający cienie pod oczami, redukujący rozstępy i blizny, a także leczący trądzik.

Czytaj dalej...

Mieszanina olejku z drzewa herbacianego z innym neutralnym olejem pomoże uśmierzyć objawy związane z podrażnieniem skóry, zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oraz złagodzić stan zapalny na różnym tle infekcyjnym, alergicznym, grzybiczym.

Czytaj dalej...