Olej lniany na pryszcze - Skuteczne i Naturalne Rozwiązanie Problemów Skórnych

Dawkowanie oleju lnianego

Niezależnie od tego, czy spożywamy olej lniany na noc, czy rano, musimy wiedzieć, jaka jego dawka pozwoli osiągnąć prozdrowotne efekty. Dziennie zaleca się stosować od 1 ml do nawet 30 ml tego zdrowego tłuszczu. Warto zachować więc dietetyczną harmonię i zadbać, by w naszej diecie pojawiło się mniej więcej 15 ml oleju, czyli stołowa łyżka. Spożyjmy ją samodzielnie lub dodajmy do surowych warzyw. To łatwy i smaczny sposób, by zadbać o profilaktykę układu krążenia.

A czy olej lniany można stosować również przy doraźnych schorzeniach? Jak najbardziej – pomocne może być bowiem picie oleju lnianego na noc na kaszel. W przypadku bólu gardła i infekcji dróg oddechowych warto wybierać też naturalne, domowe sposoby stosowane przez nasze babcie. Olej lniany na noc złagodzi uporczywy kaszel już wtedy, gdy spożyjemy jego jedną łyżkę. Ten złoty, drogocenny płyn nawilży gardło, zadziała przeciwzapalnie oraz wspomoże zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Oznacza to więc, że spożywanie oleju lnianego na całą noc pomoże nam zadbać o spokojny sen wolny od kaszlu.

Właściwości oleju lnianego

Olej lniany wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi

W jednym z badań, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Clinical Interventions in Aging zaobserwowano, że spożywanie oleju lnianego może przyczyniać się do obniżenia stężenia "złego" cholesterolu LDL. Jednocześnie autorzy doświadczenia odnotowali, że stosowanie oleju lnianego spowodowało wzrost poziomu "dobrego" cholesterolu HDL .

Podobne obserwacje poczynili polscy naukowcy, którzy wykazali, że osoby cierpiące na hipercholesterolemię (zaburzenia poziomu cholesterolu we krwi), które otrzymywały 15 ml oleju lnianego przez 4 tygodnie cechowały się niższym poziomem "złego" cholesterolu LDL i wyższym stężeniem "dobrego" cholesterolu HDL .

Inni naukowcy zaobserwowali z kolei, że spożywanie 6 g oleju lnianego dziennie przez 8 tygodni spowodowało obniżenie stężenia triglicerydów we krwi u pacjentów hemodializowanych .

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie badania naukowe potwierdzają taką skuteczność działania .

Olej lniany obniża ciśnienie krwi

Aktualne dowody naukowe wskazują jednoznacznie, że stosowanie oleju lnianego wiąże się z obniżeniem ciśnienia krwi .

Naukowcy zaobserwowali, że spożywanie oleju lnianego przyczyniło się do obniżenia rozkurczowego ciśnienia krwi (średnio o 4,1 mmHg) .

Jednocześnie nie stwierdzono, aby olej lnian miał wpływ na skurczowe ciśnienie krwi.

Olej lniany na zaparcia

W Sieci krąży wiele informacji wskazujących na to, jakoby spożywanie oleju lnianego mogło przynosić korzyści osobom zmagającym się z zaparciami.

Co na ten temat mówi nauka? W jednym badaniu przeprowadzonym z udziałem osób poddawanych hemodializie odnotowano, że spożywanie oleju lnianego spowodowało wzrost częstości wypróżnień i poprawę konsystencji stolca.

Dane te wskazują, że stosowanie oleju lnianego faktycznie może być skuteczne w leczeniu zaparć.

Jak pić i kiedy stosować olej lniany?

Nie tylko w przypadku stosowania leków, ale też naturalnych substancji o prozdrowotnych właściwościach, bardzo istotnymi czynnikami są systematyczność oraz sposób ich przyjmowania. Jak stosować olej lniany, by było to bezpieczne i jak najbardziej korzystne?

Ile dziennie należy go spożywać, by zaobserwować efekty? Dawkowanie powinno zależeć od indywidualnych potrzeb organizmu i postawionych celów, jednak zwykle osobom dorosłym zaleca się 2-3 łyżki dziennie.

Oprócz tego, ile oleju lnianego pić, warto wiedzieć też jak go pić i kiedy - czy lepiej rano czy wieczorem? Picie na czczo (samego oleju lub np. z cytryną) jest najbardziej korzystne, jeśli chodzi o wchłanianie składników odżywczych.

Układ pokarmowy, pobudzony przez spożycie oleju rozkłada go wówczas szybko i przyswaja zawarte w nim mikro- i makroelementy. Olej lniany na czczo pomaga też zbudować barierę ochronną dla żołądka i jelit, ponieważ dzięki swej tłustej konsystencji oblepia ich błonę śluzową.

Picie go na noc może być natomiast korzystne dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Podczas snu olej ten pomaga trawić tłuszcze spożyte w ciągu dnia. Jak długo można pić olej lniany?

Nie ma ścisłych wytycznych co do długości jego przyjmowania. Jeśli organizm dobrze toleruje substancję i korzystnie wpływa ona na jego pracę, stosowania nie trzeba ograniczać.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem rodzinnym. Jak spożywać olej lniany oprócz jego samodzielnego picia?

Znajduje on szerokie zastosowanie w kuchni jako dodatek do potraw, np. sałatek. Można też przyjmować olej w kapsułkach, zgodnie z zaleceniami producenta.

Olej lniany w ciąży oraz dla dzieci i niemowląt

Kobiety ciężarne i dzieci to szczególni pacjenci, dla których nawet substancje o prozdrowotnym działaniu, bogate w drogocenne składniki, mogą nie być w pełni bezpieczne.

W okresie rozwoju i wzrastania dieta ma ogromne znaczenie, by procesy te odbywały się prawidłowo, a dostarczanie organizmowi składników odżywczych jest do tego absolutnie konieczne. Czy zatem olej lniany w ciąży i dla dzieci jest zalecany? Z jednej strony - jako bogate źródło NNKT - jak najbardziej wspiera prawidłowy rozwój, z drugiej jednak - w większych ilościach może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego kobiety ciężarne przed zastosowaniem oleju powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Dla niemowlaka, u którego procesy rozwojowe zachodzą bardzo szybko, odpowiednia podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych jest szczególnie ważna.

Z niektórych źródeł naukowych (J. Bryś i inni ) wynika, że olej lniany można podawać nawet niemowlętom i jest to korzystne dla ich zdrowia, jednak dawkowanie, sposób stosowania oraz wszelkie inne wątpliwości dotyczące podaży należy skonsultować z pediatrą.

Olej lniany – właściwości

Nasiona lnu uznawane są za polskie superfoods. Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, to najlepsze produkty możemy kupić u lokalnych dostawców. Olej lniany wyciskany jest z nasion i zawiera od nich znacznie wyższy poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 oraz omega-9. Olej stanowi także kopalnię witaminy E, czyli składnika młodości uznawanego za jeden z najsilniejszych antyoksydantów wspierających walkę z wolnymi rodnikami. Dlaczego więc nie dążyć do tego, by naszą rutyną stało się picie oleju lnianego na noc? Spożywany na czczo również może przynieść prozdrowotne efekty!

  • walkę z redukcją złego cholesterolu,
  • niewielkie obniżenie ciśnienia krwi,
  • niwelowanie zaparć,
  • dobrą pracę układu trawiennego i wątroby,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • obniżanie poziomu glukozy we krwi,
  • poprawę wrażliwości na insulinę,
  • gojenie ran, co szczególnie ważne jest przy stopie cukrzycowej.

Osoby, które cierpią na choroby układu krążenia – lub chcą zadbać o ich profilaktykę – w szczególności powinny pamiętać o regularnym stosowaniu oleju lnianego. Na noc czy rano? Wtedy nie jest to szczególnie ważne! W zdrowej diecie olej może być doskonałym dodatkiem do sałatek, kanapek z pomidorem czy grzanek skropionych tłuszczem. Należy pamiętać jednak, że olej lniany pod żadnym pozorem nie powinien być używany do smażenia!

Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba grudkowo-złuszczająca , która ma postać okrągłych, czerwonych lub zaróżowionych płaskich grudek o wyraźnie zaznaczonych brzegach różnej wielkości, pokrytych srebrzystą, narastającą łuską.

Czytaj dalej...

Zgłoś treść Odżywcza formuła kremu, zawierająca organiczny olejek kokosowy, masło shea i kwas hialuronowy oraz ekstrakt z banana silnie nawilży, odżywi i wygładzi drobne zmarszczki oraz ujednolici koloryt skóry.

Czytaj dalej...

Z kolei podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych przydadzą Ci się olej z pestek moreli znany z właściwości nawilżających, wygładzających i przeciwzmarszczkowych , olej rycynowy do pielęgnacji brwi i rzęs oraz olejek arganowy rozjaśniający cienie pod oczami, redukujący rozstępy i blizny, a także leczący trądzik.

Czytaj dalej...

Mieszanina olejku z drzewa herbacianego z innym neutralnym olejem pomoże uśmierzyć objawy związane z podrażnieniem skóry, zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oraz złagodzić stan zapalny na różnym tle infekcyjnym, alergicznym, grzybiczym.

Czytaj dalej...