Olej z krokosza barwierskiego - Naturalny sposób na delikatną depilację
Jak przygotować napar z kwiatów krokosza barwierskiego?
Napar z krokosza barwierskiego sporządzamy z suszonych kwiatów krokosza. Susz trzeba zalać około 200-250 mililitrami (szklanką) wrzącej wody, przykryć i pozostawić do zaparzenia na 15 minut. Następnie odcedzić i pić ciepłe dwa razy dziennie.
Czy są jakieś środki ostrożności przy stosowaniu krokosza barwierskiego? Jest ich, co prawda, niewiele, ale trzeba o nich pamiętać. Preparatów z kwiatów krokosza należy bezwzględnie unikać w ciąży, gdyż mogą wywołać krwawienie i poronienie. Ze względu na brak badań i informacji odnośnie do stosowanie krokosza u kobiet karmiących piersią lepiej również powstrzymać się od zażywania go w tym czasie.
Krokosz barwierski jest także przeciwwskazany w schorzeniach przebiegających z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Może bowiem spowolnić krzepnięcie płytek krwi i wywołać krwawienie lub krwotok. Z tego też powodu należy odstawić preparaty z krokosza na co najmniej dwa tygodnie przed spodziewaną operacją lub jakimś zabiegiem chirurgicznym.
Osoby uczulone na inne rośliny z rodziny astrowatych (rumianek, nagietek, jeżówka, arnika i inne) mogą wykazywać reakcje alergiczne również na krokosza barwierskiego.
Olej z krokosza – przeciwwskazania
Olej z krokosza barwierskiego jest uznawany za produkt dość bezpieczny. Ze względu jednak na fakt, że krokosz może spowolnić krzepnięcie płytek krwi i nasilić krwawienie lub krwotok, szczególną ostrożność powinny zachować kobiety cierpiące na obfite i przedłużające się miesiączki. Zdecydowanie zaś przeciwwskazany jest u kobiet w ciąży – ze względu na ryzyko poronienia.
Osoby uczulone lub nadwrażliwe na wyciągi z kwiatów tej rośliny, powinny również unikać oleju krokoszowego.
- Delshad, E., Yousefi, M., Sasannezhad, P., Rakhshandeh, H., Ayati, Z. (2018). Medical uses of Carthamus tinctorius L. (Safflower): a comprehensive review from Traditional Medicine to Modern Medicine. Electronic Physician, 10(4), 6672–6681. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5984022/
- (b.d.). Safflower. Pobrane 23 maja 2022 z https://www.herbgarden.co.za/mountainherb/herbinfo.php?id=516
- Leonard, J. (2018). Six health benefits of safflower oil. Pobrane z https://www.medicalnewstoday.com/articles/322245
- Adamska, I., Biernacka, P. (2021). Bioactive substances in safflower flowers and their applicability in medicine and health-promoting foods. International Journal of Food Science, 2021, 6657639. https://www.hindawi.com/journals/ijfs/2021/6657639/
- (2018). Krokosz barwierski jest szczególnie polecany dla kobiet cierpiących na nieregularne, bolesne miesiączki oraz dla pań w okresie menopauzy! Pobrane z https://planteon.pl/blog/krokosz-barwierski#:~:text=z%20szafranu%20%C5%82%C4%85kowego!-,Krokosz%20barwierski%20to%20ro%C5%9Blina%20znana%20i%20ch%C4%99tnie%20wykorzystywana%20ju%C5%BC%20od,poziom%20cholesterolu%2C%20ci%C5%9Bnienia%20oraz%20glukozy.
- Gwóźdź, E. (b.d.). Krokosz barwierski – właściwości, działanie i zastosowanie krokoszu barwierskiego. Pobrane 23 maja 2022 z https://www.ekologia.pl/zdrowie/witaminy-i-suplementy/krokosz-barwierski-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-krokoszu-barwierskiego,24401.html
- (2021). Safflower. Pobrane z https://www.rxlist.com/safflower/supplements.htm
Jak stosować olej z krokosza?
Olej z krokosza jest przeznaczony zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak też zewnętrznych. Można go używać bezpośrednio do picia z łyżki- zwykle zalecane jest przyjmowanie w dawce 15 ml (trzy małe łyżeczki) dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Może też być dodawany do wyrobów kulinarnych, takich jak sałatki czy domowe majonezy. Miłośnicy dobrego jedzenia chwalą go za łagodny smak. Co jednak bardzo ważne - sens ma wyłącznie zastosowanie oleju z krokosza barwierskiego na zimno. Nie nadaje się on do smażenia. Poddany obróbce termicznej traci on bowiem znaczną część swoich właściwości.
Oprócz tego, tak jak zostało wspomniane wyżej, olej krokoszowy bywa przyjmowany przez osoby suplementujące witaminę D3. Niejako „przy okazji”, ale z korzyścią dla zdrowia.
Jeśli chodzi o zastosowania kosmetyczne, nadaje się on do wcierania bezpośrednio na twarz lub we włosy tudzież jako dodatek do innych kosmetyków - kremów, szamponów, odżywek etc.

Czym jest krokosz barwierski?
Krokosz barwierski (łac. Carthamus tinctorius) jest pięknie kwitnącą rośliną, należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego łacińska nazwa Carthamus wywodzi się od arabskiego słowa qurtom lub też hebrajskiego słowa qarthami, które oznaczają: „malować, farbować, barwić”. Ma to ścisły związek z powszechnym zastosowaniem krokosza jako rośliny służącej do barwienia.
W języku polskim krokosz określany bywa też jako „szafran łąkowy”, „fałszywy szafran” czy też „szafranowy oset” (krokosz jest bliskim kuzynem popularnego ostu, należącego do tej samej rodziny). W istocie, krokosz barwierski stanowi znacznie tańszy zamiennik szafranu (czyli krokusa), który możemy wykorzystywać zarówno w farbiarstwie, w kuchni jako dodatek kulinarny oraz w medycynie, jako surowiec zielarski. Co ważne, tańszy nie oznacza wcale, że gorszy. Przeczytaj, jakie właściwości posiada krokosz barwierski.
Krokosz barwierski (szafran łąkowy) - właściwości i zastosowanie
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius L.) nazywany bywa często szafranem łąkowym. Kwiaty krokosza barwierskiego wykorzystywane są do sporządzania leczniczego naparu, a z nasion produkuje się olej. Można go wykorzystać także jako przyprawę - ze względu na cenę bywa zamiennikiem prawdziwego szafranu. Dzięki swoim właściwościom krokosz barwierski swoje zastosowanie znalazł również w kosmetyce.
Spis treści
Krokosz barwierski jest kuzynem znanego nam ostu. Jest jednoroczną rośliną wywodzącą się z rodziny astrowatych, a pochodzi z południowej Azji. Nazywany jest także szafranem łąkowym i przez swoją przystępną cenę bywa traktowany jako zamiennik prawdziwego szafranu.
Ekstrakt z kwiatów krokosza barwierskiego posiada charakterystyczną czerwoną barwę, bardzo podobną do barwy szafranu. Dawniej ekstrakt ten wykorzystywano do celów kulinarnych, a także do barwienia tkanin oraz w celach kosmetycznych (np. do wyrobu szminek).
W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno kwiaty, jak i nasiona krokosza. Kwiaty wykorzystuje do sporządzania naparu, a z kolei z nasion produkuje się olej. Jest on tłoczony na zimno, dzięki czemu zachowuje zdrowotne właściwości.
Nasiona krokosza i olej z nich pozyskiwany, zawierają duże stężenie witaminy E (tzw. witaminy młodości), a także witaminę A, kwas linolowy i linolenowy, oraz sterole roślinne, czyli tzw. fitosterole.
W kwiatach krokosza barwierskiego znajdują się kartamina - naturalny barwnik należący do flawonoidów, glikozydy kwercetyny oraz glikozydy luteoliny, również witamina E, oraz alkohole trójterpenowe.

Olej z krokosza - jakie ma właściwości? Przeciwwskazania
Olej z krokosza wykorzystywany jest między innymi w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego oraz w pielęgnacji skóry trądzikowej. Znalazł też zastosowanie przy produkcji leków oraz suplementów diety zawierających witaminę D3. Jakie ma właściwości? Jak działa? Kiedy nie należy go używać?
- Olej z krokosza barwierskiego to bogate źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
- Może być stosowany w celach zdrowotnych i kosmetycznych. Pomaga m.in. chronić serce.
- Olej krokoszowy połączony z witaminą D3 poprawia jej przyswajalność w organizmie.
