Olej z drzewa herbacianego - naturalne lekarstwo na pryszcze i nie tylko

Odkażacz do rąk z olejkiem z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to idealny naturalny środek do dezynfekcji rąk.

Badania wykazały, że zabija kilka powszechnych bakterii i wirusów odpowiedzialnych za wywoływanie chorób, w tym E. coli, S. pneumoniae i H. influenzae.

Co więcej, badanie testujące kilka rodzajów mycia rąk pokazuje, że dodanie olejku z drzewa herbacianego do środków czyszczących zwiększyło ich skuteczność przeciwko E. coli.

Sugerowane dla Ciebie: Jak pozbyć się łupieżu: 9 domowych sposobów

Oto prosty przepis na stworzenie własnego nawilżającego, całkowicie naturalnego środka do dezynfekcji rąk przy użyciu olejku z drzewa herbacianego:

Domowy środek do dezynfekcji rąk

Dowiedz się, jak zrobić własny środek do dezynfekcji rąk, który jest naturalny i prosty. Ten domowy środek do dezynfekcji rąk działa, oszczędza pieniądze oraz zwalcza przeziębienie i grypę!

Składniki
  • 5-10 kropli olejku lawendowego
  • 30 kropli olejku z drzewa herbacianego
  • 3 uncje alkoholu etylowego 90%+ (180+ dowód) lub 91%+ alkoholu izopropylowego (do nacierania)
  • 1 uncja żelu Aloe Vera
  • ¼ łyżeczka olejku z witaminą E pomaga zmiękczyć dłonie
Instrukcje

Streszczenie: Używanie olejku drzewnego jako naturalnego środka do dezynfekcji rąk może pomóc zabić kilka zarazków odpowiedzialnych za przeziębienia, grypę i inne choroby.

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Jeśli słyszałaś o wielu cudownych właściwościach olejku z drzewa herbacianego, lecz nie jesteś pewna jak i kiedy się go stosuje – tu przeczytasz o wskazaniach dla tego cennego specyfiku oraz znajdziesz praktyczne porady, jak używać olejku herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego, nazywany też olejkiem herbacianym, wbrew nazwie, nic wspólnego z herbatą nie ma. Pochodzi on z drzewa o nazwie Melaleuka skrętolistna (łac. Melaleuca alternifolia) z rodziny Mirtowatych. Drzewo to rośnie w Australii i jest tam gatunkiem endemicznym. Powszechnie definiuje się je jako „drzewo herbaciane”, lecz nazwą tą określa się również kilka innych gatunków drzew i krzewów, nie związanych z pozyskiwaniem olejku z drzewa herbacianego.

Krzew o nazwie Leptospermum polygalifolium, z którego drobnych kwiatów pozyskiwany jest najcenniejszy na świecie miód manuka, również określany jest popularnie jako drzewo herbaciane (ang. tea tree). Niech to jednak nas nie zmyli.

Nazwa drzewo herbaciane, używana w stosunku do kilku gatunków, rosnących tylko w Australii i Nowej Zelandii, wywodzi się prawdopodobnie z faktu, że kapitan James Cook, pierwszy europejski odkrywca i badacz obu krajów, opisał te krzewy jako przydatne do sporządzania naparów, zastępujących herbatę.

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy warto go użyć?

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się najczęściej we wszelkiego rodzaju zmianach skórnych, lecz nie tylko. Warto przekonać się o jego skuteczności w poniższych przypadkach.

1. Sucha skóra, egzema, wypryski, rumień, liszaj

Olejek z drzewa herbacianego pomaga złagodzić i wyleczyć dolegliwości poprzez zmniejszenie podrażnień i świądu oraz nawilżenie skóry.

Należy zmieszać kilka kropli olejku z obojętnym nośnikiem, po czym smarować taką miksturą chore miejsca przynajmniej dwa razy dziennie.

2. Przetłuszczająca się skóra

Antyseptyczne właściwości olejku herbacianego sprawiają, że pomoże on nam w pozbyciu się dolegliwości związanych z nadmiernie oleistą, tłustą skórą.

W tym celu należy wmieszać kilka kropli olejku w używany przez nas krem do twarzy i stosować w codziennej pielęgnacji. Można również dodać dwie krople olejku do maseczki z glinki bentonitowej.

3. Świąd skóry

Działanie przeciwzapalne olejku herbacianego jest odpowiedzialne za istotne złagodzenie swędzenia skóry w przebiegu różnych schorzeń dermatologicznych. Nie tylko przynosi on znaczną ulgę i ukojenie skóry, lecz także wspomaga wyleczenie poprzez usunięcie przyczyny świądu.

Olejek zmieszany z obojętnym nośnikiem nanosimy kilka razy dziennie na zmienioną chorobowo skórę.

4. Zapalenie skóry

Mieszanina olejku z drzewa herbacianego z innym neutralnym olejem pomoże uśmierzyć objawy związane z podrażnieniem skóry, zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oraz złagodzić stan zapalny na różnym tle – infekcyjnym, alergicznym, grzybiczym.

5. Rany, przecięcia na skórze, infekcje bakteryjne skóry

Olejek z drzewa herbacianego, dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu, antyseptycznemu i przeciwzapalnemu, pomoże szybko zagoić ranę, przyspieszy regenerację skóry i naskórka, przeciwdziała zakażeniu, a także zapobiegnie powstaniu blizn i śladów po głębokich ranach i uszkodzeniach skóry.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, antyseptycznych i przeciwzapalnych. Może skutecznie odblokowywać zatkane pory, a także przyczyniać się do zmniejszenia stanu zapalnego i infekcji.

Aby użyć olejek z drzewa herbacianego do demakijażu, należy rozcieńczyć go w oleju nośnikowym. Do 2% koncentratu należy dodać 10-12 kropli olejku z drzewa herbacianego na 30 ml oleju nośnikowego. Mieszanina nie powinna zawierać więcej niż 5% olejku eterycznego. Zanurz wacik w mieszaninie olejku z drzewa herbacianego i delikatnie oczyszczaj skórę. Pozostaw na około 30 minut.

W przeciwieństwie do innych olejków eterycznych (oprócz oleju lawendowego), olejek z drzewa herbacianego można stosować bezpośrednio do krosty bez rozcieńczenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stosowania olejku na większe powierzchnie skóry, zalecane jest, aby je rozcieńczyć ze względu na wysokie stężenie.

Przyczyny powstawania pryszczy

Istnieje wiele powodów, dla których mężczyźni i kobiety cierpią z powodu ataku pryszczy. Mogą to być:

  • Brak równowagi hormonalnej. Utrzymujący się trądzik i pryszcze są jednym z objawów zaburzeń równowagi hormonalnej . Wiele kobiet wie, że mają więcej pryszczy przed miesiączką. Czasem jednak może to być spowodowane zbyt wysokim poziomem testosteronu, który stymuluje produkcję łoju, co prowadzi do blokowania porów.
  • Bakterie. Kiedy pory zostają zablokowane przez zbyt dużą zawartość sebum, bakterie mogą się szybko mnożyć, powodując infekcję.
  • Martwe komórki skóry. Martwe komórki skóry mogą również powodować powstawanie porów. Jeżeli dana osoba ma nadaktywne gruczoły łojowe, pory mogą się szybciej blokować, co prowadzi do większej liczby ognisk.

Rzućmy okiem na to, jak pozbyć się wyprysków.

Wiele olejów roślinnych posiada właściwości lecznicze, dzięki którym w ostatnich latach rośnie ich popularność i są coraz częściej stosowane, zarówno w celach spożywczych, jak i pielęgnacyjnych - na skórę, a nawet włosy.

Czytaj dalej...

Istotne są również właściwości antyoksydacyjne przeciwutleniające takich składników oleju jak tokoferole, karotenoidy, polifenole czy fitosterole, które chronią organizm przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym.

Czytaj dalej...

Zgłoś treść Odżywcza formuła kremu, zawierająca organiczny olejek kokosowy, masło shea i kwas hialuronowy oraz ekstrakt z banana silnie nawilży, odżywi i wygładzi drobne zmarszczki oraz ujednolici koloryt skóry.

Czytaj dalej...

W ostatnich badaniach wykazano, że użytkownicy marihuany, posiadający specyficzny wariant genu AKT1 kodującego kinazę białkową są narażeni na znacznie zwiększone ryzyko rozwoju psychozy aniżeli utrzymujący abstynencję.

Czytaj dalej...