Olej z Konopi - Naturalne Rozwiązanie na Łuszczycę

Właściwości żelu z konopi

Każdego dnia stosujemy środki do mycia ciała. Ale czy zastanawiasz się, co zawierają i jak mogą wpłynąć na kondycję skóry? Wybierając produkty naturalne (organiczne), dostarczamy skórze łagodnej i skutecznej pielęgnacji. Konopie mają w tym zakresie dużo do zaoferowania.

Jakie właściwości prezentuje żel pod prysznic?

  • nawilża skórę
  • odżywia,
  • regeneruje,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne,
  • odbudowuje barierę ochronną naskórka.

Konopie w sektorze kosmetycznym doceniane są przede wszystkim za ich działanie regenerujące i łagodzące.

Sucha, szorstka, podrażniona skóra?

Zmiany łuszczycowe, skóra atopowa?

Na te wszystkie problemy pomoże olej konopny ze swoimi właściwościami. Prysznic czy kąpiel z dodatkiem żelu nie tylko otuli ciało naturalnymi, łagodzącymi składnikami, ale też odpręży i poprawi samopoczucie.

Oto fragment pracy, mówiącej o cennych właściwościach kosmetycznych oleju konopnego i związków w nim występujących:

„Według badań kwasy należące do grupy omega-6 i omega-3 mają korzystny wpływ na stan skóry, wykazują działanie odmładzające, dlatego mogą przyczynić się do pozytywnych efektów przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. W oleju występują również: tokoferole, fitosterole, karotenoidy, polifenole, fosfolipidy, minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, żelazo, sód, mangan, miedź, witaminy A, D i E, K, B1, B2, a także aminokwasy. Do fitosteroli występujących w oleju możemy zaliczyć sterole i stanole. Są one odpowiedzialne za stymulację procesów biologiczno-fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie i skórze”

Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, Anna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak,
Ewa Żurawska-Płaksej

Ekstrakty z konopi ze swoim bogatym składem, ma nie tylko działanie kosmetyczno – pielęgnujące, ale również lecznicze w przebiegu problemów dermatologicznych:

Olej konopny – przeciwwskazania do stosowania

Stosując olej konopny, powinniśmy zachować umiar, ponieważ w nadmiernych ilościach powoduje on skurcze żołądka, bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunkę.
Do przeciwwskazań w stosowaniu oleju nalezą: choroba wieńcowa, zmniejszona krzepliwość krwi, ciąża i karmienie piersią.

Olej z konopi należy spożywać jedynie na zimno – z tego powodu nie nadaje się do gotowania i pieczenia. Jeżeli poddamy go działaniu wysokich temperatur, to nie tylko utraci on swoje zdrowotne właściwości, ale również będzie wytwarzać szkodliwe związki chemiczne.

Olej znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy go stosować w roli dressingu, dodatku do sałatek, surówek, warzyw. Coraz częściej zastępuje także masło – polewa się nim kanapki, kasze, makarony. Badania wskazują, że regularne spożywanie 2 łyżek stołowych oleju w ciągu doby wpływa na nasz stan zdrowia oraz na lepsze samopoczucie.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry

Łuszczyca u niemowlaka i dorosłego – czym właściwie jest?

Łuszczyca jest niczym innym, jak zapalną chorobą skóry. Powstaje zazwyczaj przez czynniki zarówno immunologiczne, jak i genetyczne. Na początku zmiany na skórze przybierają charakter niewielkich grudek – z czasem jednak stają się one większe i zmieniają w srebrzyste łuski bądź charakterystyczne blaszki. Łuszczyca potrafi występować w różnych miejscach ciała. Wśród nich wyróżnia się:

  • łuszczyca skóry głowy,
  • łuszczyca kolan i łokci,
  • łuszczyca paznokci.

Często łuszczyca występuje także pod wieloma postaciami, jak łuszczyca krostkowa albo uogólniona. Należy pamiętać, że naturalne metody leczenia łuszczycy znacznie zniwelują jej objawy. Dobroczynne działanie wykazują chociażby domowe sposoby na wypadanie włosów! Jednak mogą być one zaledwie uzupełnieniem profesjonalnej terapii zaleconej przez dermatologa.

1 sposób – ocet winny

To bardzo skuteczny, sprawdzony pomysł domowy. Możesz za jego pomocą walczyć z zainfekowaną skórą. Zresztą, ocet winny znany jest ze swoim dobroczynnych właściwości nie od dziś. Z powodzeniem działa też bowiem na odchudzanie, dodaje energii oraz polepsza… humor. Oczywiście, wskazany jest również jako „pomocnik” w usuwaniu brzydkich zmian na skórze. Ocet winny działa przeciwzapalnie, regenerująco i przeciwbakteryjnie. Wystarczy, że będziesz regularnie przemywać octem swoje ciało. Możesz go z powodzeniem aplikować na swędzące miejsca skóry.

Ocet bez problemu kupisz w każdym sklepie. Możesz również przygotować samodzielnie ocet w domu, np. z ogryzków po jabłkach. Zyskasz wówczas pewność, że jest to produkt 100 % naturalny i bez sztucznych konserwantów. Ocet i jego cenne właściwości stosuje się również jako sprawdzone, domowe sposoby na wypadanie włosów! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Dziedziczenie łuszczycy

Szacuje się, że u niemal 30% chorych łuszczyca występuje rodzinnie. Dziedziczenie jest wieloczynnikowe i wielogenowe. Zdrowi rodzice mają 1-2% szans na urodzenie dziecka z łuszczycą. Gdy choruje jeden rodzic, ryzyko wzrasta do 10-20%, a jeśli łuszczycę mają oboje rodziców, ryzyko pojawienia się łuszczycy u potomstwa wynosi aż 50-70%.

W odniesieniu do czasu rozwoju choroby i jej sposobu ujawniania się, łuszczycę zwykłą dzieli się na dwa typy:

  • Łuszczycę dziedziczną . Pojawia się przed 40 rokiem życia – zwykle w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym. Dotyczy 85 proc. wszystkich przypadków łuszczycy. Charakteryzuje się cięższym przebiegiem i gorszą odpowiedzią na leczenie.
  • Łuszczycę dorosłych . Występuje u osób po 40 roku życia, u których nie obserwuje się zwiększonego ryzyka zachorowań w rodzinie. Ma łagodniejszy przebieg, ale częściej pojawia się na paznokciach i stawach.

Ponadto w klasyfikacji łuszczycy uwzględnia się lokalizację zmian oraz obraz kliniczny schorzenia. Wśród najczęściej występujących odmian wyróżnia się:

  1. Łuszczycę pospolitą – to najczęstsza postać choroby. Występuje u 80–90 proc. wszystkich chorych. Na skórze pojawiają się wypukłe, zaczerwienione obszary pokryte biało-srebrną łuską.
  2. Łuszczycę stawową – to jedna z bardziej niebezpiecznych postaci łuszczycy skóry. Proces chorobowy w łuszczycy stawów jest uwarunkowany zaburzeniami ze strony układu odpornościowego. Charakterystyczne dla tej postaci jest zesztywnienie i stan zapalny kręgosłupa, oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Objawami łuszczycowego zapalenia stawów są ból, sztywność i obrzęk stawów. Powikłaniem mogą być deformacje stawów, upośledzenie sprawności ruchowej, czasem nawet trwałe kalectwo.
  3. Łuszczycę kropelkowa – pojawia się w postaci małych, owalnych punkcików o wielkości maksymalnie 1 cm. Ta postać choroby może być powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła lub innych infekcji bakteryjnych i wirusowych. Często występuje u dzieci jako pierwszy objaw łuszczycy zwykłej.
  4. Łuszczycę plackowatą – zmiany łuszczycowe są ułożone symetrycznie, przybierają formę dużych i zlewających się ze sobą wykwitów o czerwonym kolorze. Pokryte są srebrną łuską, która szybko się namnaża.
  5. Łuszczycę odwróconą – pojawia się tylko w miejscach, które na co dzień zginamy – najczęściej w okolicach stawów. Zmiany przybierają formę czerwonych lub różowych, niewielkich placków z łuską. Bardzo często ta postać łuszczycy dotyczy osób starszych.

Domowe sposoby na łuszczycę – 4 sprawdzone i naturalne metody

Łuszczyca skóry głowy jest często chorobą, jaka dotyka nie tylko dorosłych – pojawić się może bowiem nawet… u niemowlaka. Niestety, ale żadna z istniejących metod nie jest w stanie całkowicie jej wyleczyć. Ważne jest jednak, aby kurację przepisaną przez lekarza wzbogacić o niekonwencjonalne, domowe sposoby na łuszczycę. Leczenie domowe pomoże w walce z tą nieprzyjemną przypadłością i pozwoli na zmniejszenie objawów. Czym leczyć łuszczycę? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe budują błony komórkowe naszego ciała i biorą udział w syntezach substancji biologicznie czynnych, które regulują pracę układu sercowo-naczyniowego, pracę ośrodkowego układu nerwowego, pracę obwodowego układu nerwowego.

Czytaj dalej...

W Izoze nie zabrakło także składników budujących nawilżenie mocno natłuszczający olej z awokado i orzeźwiający olej z ogórka wiążą wodę w skórze, co wzmacnia barierę wodnolipidową i daje skórze ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Czytaj dalej...

Redukcja stanów zapalnych Kannabinoidy w oleju konopnym mogą pomóc zmniejszyć stany zapalne, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na przewlekłe stany zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj dalej...

Mieszanina olejku z drzewa herbacianego z innym neutralnym olejem pomoże uśmierzyć objawy związane z podrażnieniem skóry, zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oraz złagodzić stan zapalny na różnym tle infekcyjnym, alergicznym, grzybiczym.

Czytaj dalej...