Olejek arganowy - naturalny sposób na walkę z pryszczami
Olejek arganowy do włosów i do twarzy. Właściwości i zastosowanie olejku arganowego
Olejek arganowy dawniej szczególnie popularny był w Maroku - stanowił ważny składnik diety i środek pielęgnacyjny. Teraz właściwości olejku arganowego doceniły też nowoczesne światowe firmy kosmetyczne, wykorzystując go w produktach do włosów i do twarzy. Kropla olejku arganowego potrafi zdziałać więcej niż najlepszy krem lub odżywka. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ten naturalny olej.
Spis treści
Olejek arganowy jest ciekłą, lotną substancją zapachową, która znajduje się w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Pod hasłem ''olejek arganowy'' kryje się najczęściej mieszanka oleju roślinnego i niewielkiej ilości cennego i drogiego olejku.
Warto dodać, że olejek arganowy to nie to samo, co olej arganowy. Olej arganowy jest ciekłym tłuszczem pochodzenia roślinnego, który w temperaturze pokojowej ma płynną konsystencję. Olejek arganowy to natomiast olejek eteryczny. Olejek arganowy pozyskuje się z nieprażonych nasion drzewa arganowego, natomiast olej - z nasion prażonych.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Olej arganowy na włosy – zastosowanie
Olejku arganowego w pielęgnacji włosów możemy użyć na kilka sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszy z nich to zabezpieczanie końcówek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wysoka temperatura, zimny wiatr, deszcz, a także otarcia mechaniczne. Kilka kropel czystego olejku arganowego wygładzi włosy, ujarzmi nieco rozdwojone końcówki i zapobiegnie ich rozwojowi.
Czysty olej arganowy doskonale nadaje się do olejowania włosów. Zabieg ten od lat cieszy się uznaniem wśród włosomaniaczek, gdyż regularnie powtarzany przynosi efekt miękkich, lśniących jak tafla, sypkich i nawilżonych pasm. Jak wykonać taki zabieg w domu? Włosy należy dokładnie rozczesać. Szczególnie zaleca się w tym celu używanie szczotek z dodatkiem włosia dzika, ponieważ są delikatne i nie szarpią końcówek. Następnie suche włosy spryskujemy hydrolatem lub nakładamy na nie żel aloesowy. Stanowi to swoisty podkład pod olej, dzięki któremu włosy zyskają głębokie nawilżenie. Na podkład nakładamy pasmo po paśmie olej arganowy. Włosy zawijamy w czepek i zostawiamy na kilka godzin lub nawet na całą noc. Rano zaczynamy od namoczenia włosów i spłukania wodą pierwszej warstwy oleju. To co pozostaje na włosach emulgujemy odżywką i ponownie spłukujemy wodą. Następnie skórę głowy należy umyć delikatnym szamponem, pozbawionym mocnych detergentów, a na końcówki nałożyć odżywkę emolientową, która sprawi, że uzyskane nawilżenie pozostanie we włosach na dłużej. Olejowanie można wykonywać tak często, jak potrzebują tego twoje włosy. Codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu – nie ma w tym zakresie ograniczeń i zależy to tylko od twoich preferencji.
Jeśli nie masz czasu na olejowanie, a chcesz podreperować stan swoich włosów, kilka kropel olejku arganowego dodaj do swojej ulubionej odżywki lub maski. Z łatwością możesz zakupić też gotowe specyfiki zawierające ten składnik – zwykle są to szampony, odżywki, maski i sera dedykowane posiadaczkom włosów matowych, farbowanych i zniszczonych.
Kiedy stosować olejek arganowy?
Zawartość wyżej wymienionych oraz innych składników sprawia, że zastosowanie olejku jest bardzo szerokie. Olej arganowy jest używany do pielęgnacji skóry. Dzięki swoim właściwościom działa na odżywczo, rewitalizująco i ujędrniająco. Przyśpiesza również gojenie ran, redukuje zmarszczki i nierówności. Doskonale sprawdza się do pielęgnacji cery dojrzałej, a także w profilaktyce anti-age. Olejek arganowy do twarzy można stosować do każdego typu cery. Jest to genialny i przede wszystkim naturalny związek wspomagający zachowanie zdrowej, młodej skóry.
Dzięki stymulacji wewnątrzkomórkowego oddychania skóry olej arganowy poprawia jej kondycję w przypadku niemal każdego problemu dermatologicznego. Usprawnia krążenie, zabezpiecza przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym promieni słonecznych. Wchodzi m.in. w skład kremu z filtrem UV, zabezpieczając skórę podczas gdy korzystasz z kąpieli słonecznych.
Jeśli skóra nie została w porę zabezpieczona, olej arganowy zwiększy naturalną ochronę przed przebarwieniami i wyrówna koloryt. Wspomniana intensyfikacja procesów oddychania komórkowego, a także właściwości regenerujące płaszcz lipidowy skóry znajdują zastosowanie szczególnie w przypadku skóry podatnej na nadmierne wysuszenie. Olej arganowy jest więc rekomendowanym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery suchej, zrogowaciałej i odwodnionej, wymagającej regeneracji. Idealnym przykładem takiego produktu z olejem arganowym jest balsam SWEDERM® BLISS HAND and BODY .
Działanie stymulujące mikrokrążenie jest szczególnie pożądane w przypadku cellulitu. Nie bez powodu więc olej arganowy znajduje się w wielu balsamach przeznaczonych do walki z nieestetycznymi grudkami przypominającymi skórkę pomarańczy. O kondycję skóry ciała dbają również inne właściwości oleju arganowego, głównie ujędrniające i przyspieszające gojenie. Związek ten redukuje rozstępy, a także blizny, w tym potrądzikowe.<
Olej arganowy – właściwości
Olej arganowy cechuje się niezliczoną ilością drogocennych właściwości korzystnych nie tylko dla urody, ale również dla zdrowia. Naukowcy z całego świata nieustannie prowadzą badania, wciąż poszerzając wiedzę na temat jego zalet. Olej arganowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie – jest źródłem witaminy E, a także steroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Prozdrowotne właściwości olejku arganowego:
- hamuje rozwój infekcji bakteryjnych i grzybiczych
- posiada właściwości przeciwzapalne
- stosowany jest do leczenia takich schorzeń dermatologicznych, jak trądzik, ospa wietrzna, oparzenia i egzema
- pozytywnie wpływa na krążenie krwi i jakość mięśni
- jest pomocny w leczeniu bezpłodności u mężczyzn
- wzmacnia układ immunologiczny
- wpływa kojąco na układ nerwowy
- redukuje ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i schorzeń natury kardiologicznej
- zapobiega rozwojowi miażdżycy i niedokrwistości
- niweluje bóle stawów
- reguluje poziom glukozy we krwi
- obniża ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu
- stanowi wsparcie w leczeniu choroby reumatycznej
- stosowany jest jako środek lipolityczny, żółciopędny i chroniący wątrobę
- posiada właściwości antyoksydacyjne, może neutralizować wolne rodniki tlenowe
W ostatnich kilku latach najbardziej wzrosło zainteresowanie pielęgnacyjnymi walorami oleju arganowego. Jak używać go, aby poprawić stan skóry i włosów?