Olejek na blizny - Skuteczne metody redukcji blizn na twarzy
Blizny po trądziku – co to jest i jak powstają?
Mówiąc o bliznach po trądziku należy najpierw dokładnie zdefiniować czym jest trądzik. W skrócie jest to przewlekła choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci zaskórników, grudek i torbieli ropnych na twarzy. Czasem zmiany skórne występują na plecach i dekolcie. Przyczyną powstawania trądziku jest zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które przyczyniają się do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Innymi przyczynami są także zła dieta i nieprawidłowa pielęgnacja.
Lekarze zauważają, że trądzik może występować u osób w każdym wieku. Po trądziku często występują blizny, które trudno usunąć i zredukować. Czerwone Blizny to nic innego jak zmiany skórne, który występują w wyniku poważnego uszkodzenia skóry właściwej. W tym miejscu skóra zostaje zastąpiona przez tkankę łączną włóknistą. Te nieestetyczne zmiany na skórze zwykle są wgłębieniami i zapadnięciami o nieregularnym kształcie i głębokości. Mówiąc o bliznach warto wiedzieć, że z wiekiem w skórze występuje mniej kolagenu. Oznacza to, że blizny mogą się pogłębiać i być bardziej widoczne. Do najpopularniejszych rodzajów blizn potrądzikowych zaliczamy:
- blizny przerostowe – występują w postaci grubych, twardych i wypukłych guzków,
- blizny zanikowe – mają wygląd pofałdowanej skóry lub charakterystycznych wgnieceń o różnej głębokości i wielkości,
- blizny przebarwieniowe – występuje jako jasnobrązowe lub różowe przebarwienia.
Statystyki pokazują, że widoczne i czerwone blizny po trądziku występują nawet u 90% osób dotkniętych trądzikiem. Zmiany skórne są najczęściej wynikiem nieprawidłowego leczenia lub błędów popełnianych podczas codziennej pielęgnacji skóry. Wiele osób samodzielnie wyciska lub rozdrapuje krostki i zaskórniki. To błąd! Podczas takiego “domowego zabiegu” dochodzi bardzo często do zakażenia bakteryjnego i wystąpienia stanów zapalnych. Oznacza to, że uszkodzona tkanka nie goi się prawidłowo, czego efektem są nieestetyczne zmiany skórne.
Samoprzylepne opatrunki na blizny
Takie opatrunki są wykorzystywane w rehabilitacji blizn i bliznowców, pomagają zmniejszać nie tylko samą bliznę, ale też jej uciążliwe dolegliwości. Taki produkt warto wziąć pod uwagę np. po cesarskim cięciu lub operacji plastycznej piersi.
Kiedy zacząć stosować np. maść na blizny? Jeśli Twoja blizna jest świeża, możesz sięgnąć po wybrany produkt w momencie, gdy zostaną zdjęte szwy i blizna całkowicie się wygoi. To najlepszy moment na rozpoczęcie kuracji, gdyż nowa zmiana jest bardziej podatna na kurację. W przypadku blizny starej – im szybciej, tym lepiej. Musisz liczyć się jednak z tym, że jej niwelowanie potrwa zdecydowanie dłużej (nawet do 12 miesięcy).
Pamiętaj: nie wolno stosować żadnego z preparatów na blizny na uszkodzoną skórę. Jeśli w miejscu aplikacji pojawi się wysypka lub zaczerwienienie, przerwij kurację.
Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.
Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Z jakich zabiegów można skorzystać, aby pozbyć się niechcianego i nieestetycznego śladu po ranie? W leczeniu blizn potrądzikowych czy poospowych pomogą też zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają luki w tkance, czy zastrzyki z tłuszczu pobranego z ciała pacjenta. Na blizny przerostowe lub keloidowe stosuje się też zastrzyki z kortykosteroidów. Roztwór kortykosteroidu wstrzykiwany bezpośrednio w bliznę, powoduje zerwanie wiązań między włóknami kolagenu i zmniejsza ilość tkanki bliznowatej pod skórą.
Oprócz peelingów i zastrzyków wiele osób z bliznami decyduje się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej, Mowa tu np. o mikroigłowaniu, które polega na nakłuwaniu miejsca blizny drobniutkimi igłami. Nakłucia powodują niewielkie zranienia, które organizm zaczyna zabliźniać i regenerować, stymulując produkcję kolagenu.
Na tej samej zasadzie działa terapia laserem – promień uszkadza skórę w miejscu blizny zmuszając ją do ponownego zabliźniania się.
Niektóre zabiegi laserem usuwają górną warstwę skóry, co zmniejsza widoczność blizn, podobnie jak mikrodermabrazja. To zabieg, w czasie którego blizna zostaje „ścięta”, przez co jest cieńsza i jaśniejsza.
Inną metodą jest mezoterapia igłowa, w trakcie której w bliznę wystrzykuje się substancje pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych.
Blizny zanikowe
To blizny pozostawione przez ospę wietrzną lub trądzik. Mają wygląd dziur w skórze, ponieważ powstają na skutek zaniku tkanki w miejscu po wyprysku wywołany ospą czy trądzikiem. Często są ciemniejsze niż reszta skóry.
Blizny przerosłe
Są częstym etapem gojenia się rany po urazie czy operacyjnej. Pojawiają się na skutek skutkiem nieprawidłowego odkładania się włókien kolagenowych. Blizny przerosłe są ciemne i grube, ale nie rosną poza obszarem rany. Zmniejszają się z biegiem czasu, a nawet cofają.
Jak usunąć blizny po trądziku?
W sytuacji, gdy krem na blizny lub specjalistyczne kosmetyki i inne preparaty nie poradziły sobie z problemem blizn i przebarwień, to z pomocą mogą przyjść zabiegi kosmetyczne oraz działania z zakresu medycyny estetyczne. Ich zadaniem jest wyrównanie zewnętrznej warstwy skóry poprzez wsparcie procesów produkcyjnych kolagenu, do których dochodzi w wyniki uszkodzeń skóry. Do najpopularniejszych zabiegów zaliczamy:
- Mikrodermabrazję – to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu martwego naskórka z pomocą urządzenia, które wyposażone jest w diamentową tarczę. To łagodny zabieg polecany szczególnie skórze wrażliwej.
- Dermabrazję – zabieg ten polega na ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry wrażliwej. Ma on na celu skuteczne wygładzenie skóry i spłycenie blizn. Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się miejscowy środek znieczulający. Po dermabrazji skóra jest opuchnięta, czerwona i mogą pojawić się na niej siniaki. Po zabiegu nakłada się specjalny opatrunek zawierający preparaty antybakteryjne i antywirusowe, które chronią młodą i wrażliwą cerę. Powrót skóry do dobrej formy zajmuje nawet kilka tygodni. W tym czasie ważne jest, by skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV. To obecnie bardzo popularny sposób na blizny po trądziku.
- Laser frakcyjny ablacyjny – to bardzo agresywna metoda, która polega na wprowadzeniu wiązek lasera w głąb skóry. Laser następnie jest pochłaniany przez wodę znajdującą się w komórkach skóry. Woda jest podgrzewana, ulega wyparowaniu, co prowadzi do uszkodzeń komórek. Właśnie świadome uszkodzenie komórek prowadzi do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Leczenie blizn laserem wymaga długiej rekowalenscencji.
- Laser frakcyjny nieablacyjny – w tym przypadku laser odpowiada za podgrzanie wewnętrznej warstwy skóry. W tym celu tworzy wspiera się tworzenie włókien kolagenowych. Proces regeneracyjny opiera się na wywołaniu “oparzenia kontrolowanego”. Warto wiedzieć, że podczas zabiegi warstwa rogowa naskórka i skóra właściwa nie zostają naruszone.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – to specjalnie opracowana metoda polegająca na mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry za pomocą fal radiowych. Nakłada urządzenia jest wyposażona w kilkadziesiąt mikroigieł, które pokryte są złotem i są nagrzewane do nawet 60 stopni Celsjusza. Po zabiegu skóra uruchamia naturalne procesy regeneracyjne.
- Peelingi chemiczne – zadaniem peelingu jest uszkodzenie skóry z użyciem substancji chemicznej. Najczęściej do takiego zabiegu wykorzystuje się alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) lub polihydraksykwasy (PHA). Peelingi do ciała, a zwłaszcza te medyczne, wykorzystują kwas trichlorooctowy (TCA). Działa on na naskórek oraz skórę wrażliwą. Skóra po zabiegu jest wygładzona i oczyszczona. Dzięki temu zwiększa się przepuszczalność bariery skórnej i wchłanialność substancji aktywnych.
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img12354_7.jpg)
Blizny na twarzy po trądziku
Problem blizn potrądzikowych dotyczy nie tylko młodych osób, ale także dorosłych. W tych przypadkach trądzik jest często efektem zaburzeń hormonalnych (ciąża, menopauza, antykoncepcja) czy niewłaściwej diety.
Dlaczego zostają blizny na twarzy po trądziku? Stan zapalny, jaki pojawia się wraz z trądzikiem powinien być szybko wyleczony. Takie leczenie jest często dość mocno obciążające dla organizmu, a antybiotyki rezerwowane są dla silnych postaci trądziku. Nie każde leczenie doprowadza też do całkowitej eliminacji trądziku z twarzy.
Dziury w twarzy po trądziku są efektem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia tego fragmentu tkanką włóknistą. Tworzy to wgłębienia i nierówności, pojawia się także zmiana koloru skóry w tym miejscu.
W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu blizny na policzku jako pozostałości po zmianach trądzikowych twarzy? Cera trądzikowa wymaga szczególnej dbałości. Skóra powinna być odpowiednio oczyszczana i złuszczana. Jakiekolwiek zaczerwienienia świadczą o stanie zapalnym, a to oznacza konieczność podjęcia działań przeciwzapalnych, polegających na delikatnych peelingach.
Ogromne znaczenie ma także właściwa dieta. Cera trądzikowa nie lubi ostrych potraw, nadmiaru soli czy słodyczy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry, aby zapobiegać w ten sposób nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Należy unikać samodzielnego usuwania wyprysków i krost, gdyż nieumiejętne działania tworzą dodatkowo blizny na twarzy po wyciskaniu.
Metody usuwania zmian po trądziku powinny być zawsze dostosowane do charakteru takich zmian skórnych na twarzy, ich ilości oraz miejsca występowania. W tym zakresie skuteczne są zabiegi typowo medyczne lub z zakresu medycyny estetycznej. Działają mocno i skutecznie, ale bezpiecznie.
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img12354_8.jpg)