Jak stosować olejek herbaciany na pryszcze?

Olejek z drzewa herbacianego – kilka słów o roślinie

Olejek herbaciany to naturalny olejek eteryczny pozyskiwany z liści drzewa herbacianego, zwłaszcza z gatunku Melaleuca alternifolia, który rośnie w Australii. Olejek ten jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Może być stosowany do pielęgnacji skóry, głównie do walki z trądzikiem i łupieżem, ponieważ działa łagodząco na skórę i zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych. Olejek herbaciany jest również stosowany do aromaterapii, ponieważ posiada relaksujące właściwości i pomaga zmniejszyć stres i napięcie. Ze względu na swoje korzystne działanie na zdrowie, olejek herbaciany jest coraz częściej wykorzystywany w kosmetyce i produktach do pielęgnacji skóry.

Oleje w kosmetyce – które są stosowane i dlaczego?

Drzewo herbaciane – opis

Drzewo herbaciane, zwane również Melaleuca alternifolia, to wiecznie zielone drzewo o wysokości od 5 do 8 metrów, pochodzące z Australii. Charakteryzuje się wąskimi, lancetowatymi liśćmi o długości do 7 cm, które wydzielają silny, orzeźwiający zapach. Kwiaty drzewa herbacianego są białe lub jasnoróżowe, a owoce mają kształt kapsułki.

Drzewo herbaciane jest bardzo trwałe i odporne na susze, dlatego jest często uprawiane w obszarach o klimacie subtropikalnym. Jego drewno jest twarde i bardzo trwałe, co sprawia, że ​​jest wykorzystywane w produkcji mebli i budownictwie. Drzewo herbaciane jest również cenione za swoje właściwości lecznicze i kosmetyczne, a olejek eteryczny z liści tego drzewa jest coraz częściej wykorzystywany w różnych produktach do pielęgnacji skóry i zdrowia.

Olejek z drzewa herbacianego – jak się pozyskuje?

Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany poprzez proces destylacji parą wodną z liści drzewa herbacianego, a proces ten odbywa się w destylatorze. Liście są zwykle zbierane ręcznie, a następnie suszone w cieniu, aby zachować ich właściwości lecznicze. Następnie są umieszczane w destylatorze, a para wodna przepuszczana jest przez surowiec. W wyniku tego procesu olejek z liści kondensuje się i zbiera w specjalnym zbiorniku.

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego z łatwością kupisz w aptekach, drogeriach oraz internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Jego cena to około 10 – 15 złotych za 10 mililitrów.

Ważne, aby był to czysty olejek, bez dodatków w postaci olejów mineralnych lub składników zapachowych. Jest on bardzo wydajny, ponieważ wystarczy tylko kilka kropel, aby skorzystać z jego zalet. Jest także jednym z niewielu olejków eterycznych, który może być używany bez rozcieńczenia.

Jeśli stosujesz olejek pierwszy raz bezpośrednio na twarz, warto abyś uprzednio zrobiła próbę uczuleniową. U osób z bardzo wrażliwą cerą może wywołać podrażnienie lub reakcję alergiczną.

Czytaj też:

  • Olejek eukaliptusowy: właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego
  • Olejek goździkowy - na rany, stany zapalne i nerwobóle
  • Olej arganowy - dowiedz się jakie ma właściwości i kiedy warto go stosować

Jak zrobić maść na wypryski z olejkiem z drzewa herbacianego:

Olejek z drzewa herbacianego (JAK GO UŻYWAĆ?)

Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych na świecie, znany ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych. Jest on wykorzystywany w różnych dziedzinach, m.in. w medycynie naturalnej, kosmetyce oraz aromaterapii. W niniejszym artykule przybliżę właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, abyście mogli poznać jego zalety i skutecznie wykorzystać w codziennej pielęgnacji i leczeniu różnych dolegliwości.

Spis treści:

  1. Olejek z drzewa herbacianego – kilka słów o roślinie
    1.1. Drzewo herbaciane – opis
    1.2. Olejek z drzewa herbacianego – jak się pozyskuje?
  2. Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie
    2.1. Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
    2.2. Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie
    2.3. Olejek z drzewa herbacianego na twarz
    2.4. Olejek z drzewa herbacianego na włosy
    2.5. Olejek z drzewa herbacianego – inhalacje
    2.6. Aromaterapia olejkiem herbacianym
    2.7. Olejek z drzewa herbacianego – czy można go stosować w ciąży?
    2.8. Olejek wart uwagi?

Większość badań sugeruje, że ekstrakt z cebuli, zawierający heparynę i alantoinę, poprawia kolor i wygląd blizn oraz łagodzi ból i swędzenie blizn po oparzeniu, usunięciu tatuażu, urazie lub operacji.

Czytaj dalej...

Następnie skórę głowy należy umyć delikatnym szamponem, pozbawionym mocnych detergentów, a na końcówki nałożyć odżywkę emolientową , która sprawi, że uzyskane nawilżenie pozostanie we włosach na dłużej.

Czytaj dalej...

Olejek rycynowy polecany jest na zmarszczki oraz do pielęgnacji niektórych problemów skórnych również ze względu na niski współczynnik komendogenny, co oznacza, że nie powoduje zatykania porów i nie wzmaga powstawania wyprysków czy nadprodukcji sebum.

Czytaj dalej...

owoce cytrusowe cytryna, pomarańcza, grejpfrut - eliminują trądzik i zaskórniki, a także delikatnie wybielają skórę i przywracają jej elastyczność olejki te są fototoksyczne, dlatego nie można ich stosować przy długotrwałej ekspozycji na słońce.

Czytaj dalej...