Olejek lawendowy - naturalny sposób na pozbycie się pryszczy
Olejek lawendowy w lecznictwie
Medycyna współczesna wieloma badaniami potwierdziła, że olejek lawendowy ma właściwości terapeutyczne. Jego skład pozwala na osiągnięcie efektu przeciwdepresyjnego, przeciwlękowego, a nawet przeciwbólowego. Lawenda jest skuteczna w leczeniu dolegliwości neurologicznych, a ponadto działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i spazmolitycznie.
Dodatkowo stymuluje układ immunologiczny organizmu i zmniejsza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych. Potwierdzono również, że stosowanie lawendy poprawia nastrój, uspokaja i działa nasennie. Właściwości te wynikają przede wszystkim z wysokiej koncentracji związków terpenoidowych w kwiatach i ulistnionych łodygach lawendy. Olejek lawendowy zawiera w sobie znaczną dawkę tych substancji. Przeważają wśród nich linalol i jego estry, ale warto wspomnieć, że jest on źródłem około 100 różnych elementów składowych, do których zaliczamy m.in. monoterpeny oraz alkohole monoterpenowe, np. kamforę, beta-pinen, limonen, kamfen, lawandulol, borneol i alfa-terpinol. Wśród innych związków wyróżniamy także octany linalolu i lawandulolu oraz kripton i eukaliptol. Olejek lawendowy zawiera też seskwiterpeny czy triterpenoidy, jak chociażby kwas ursolowy i betulinę.
W lawendzie i destylowanym z niej olejku znajdziemy mnóstwo przeciwzapalnych związków fenolowych, takich jak flawonoidy, garbniki, kumaryny i antocyjaniny. Nie brakuje w nich też steroli.
Za właściwości przeciwlękowe i poprawiające nastrój lawendy i olejku lawendowego odpowiadają głównie związki terpenoidowe, które działają na ośrodkowy układ nerwowy. Kwiat lawendy można stosować w dolegliwościach lękowych oraz zaburzeniach układu pokarmowego o charakterze psychosomatycznym.
Badania udowodniły, że główne składniki olejku lawendowego mają działanie miejscowo znieczulające i zmniejszają intensywność bólu bez skutków ubocznych.
Olejek lawendowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek lawendowy?
Lawenda zniewala aromatem i zachwyca odcieniami fioletu. Ale jej najważniejszym przeznaczeniem nie jest wcale dostarczanie nam wrażeń estetycznych, lecz produkcja olejku lawendowego – niezwykle cennego surowca, który otwiera drzwi do świata aromaterapii. Olejek lawendowy jest znany jako naturalny środek nasenny, ale jego właściwości na tym się kończą. Lawenda pod postacią olejku działa między innymi przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Na co stosuje się olejek lawendowy? Fot. polinaloves/Shutterstock- Lawenda – od niej się zaczęło
- Charakterystyka olejku lawendowego
- Olejek lawendowy – terapia zapachem
- Olejek lawendowy ma ból głowy
- Olejek lawendowy w lecznictwie
- Zastosowanie olejku lawendowego
- Olejek lawendowy w kosmetyce
Charakterystyka olejku lawendowego
Olejek lawendowy powstaje jak inne olejki aromaterapeutyczne – poprzez destylację parą wodną tych części rośliny, które obfitują w olejki lotne. W przypadku lawendy są to przede wszystkim kwiaty, w mniejszym stopniu łodygi. Do produkcji olejku lawendowego wykorzystywanego w lecznictwie wykorzystuje się lawendę wąskolistną (lekarską). Oryginalny olejek powinien być przezroczysty lub barwy jasnożółtej i posiadać charakterystyczny zapach. W 20-45% ma składać się z linalolu, a także jego octanu. Naturalny olejek lawendowy posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe.
Wypryski czy brodawki można leczyć olejkiem lawendowym bez uprzedniego rozcieńczania go (tak samo stosujemy olejek z drzewa herbacianego), podczas gdy pozostałe olejki eteryczne wymagają wymieszania z wodą. Jeśli jednak po aplikacji olejku bezpośrednio na zmiany tego typu odczujemy pieczenie, lepiej go rozcieńczyć. |