Skóra twarzy - Jak radzić sobie z tłustą skórą?

Spis treści:

O skórze tłustej najczęściej mówimy w kontekście twarzy. Cera tłusta kojarzona jest przede wszystkim z okresem nastoletnim, któremu towarzyszy nadmierna produkcja sebum. Zdziwienia nie wywołuje więc świecący się nos, policzki czy czoło u nastolatków. Okazuje się jednak, że tłusta skóra twarzy pojawia się również po 20. roku życia. Rozpoznasz ją po tym, że błyszczy się na całej powierzchni – w strefie T i na policzkach, a dodatkowo:

  • ma tendencję do wyprysków, zaskórników oraz trądziku,
  • występują na niej rozszerzone pory,
  • często wygląda nieświeżo i przyjmuje ziemisty, szaro-żółty kolor,
  • dotykając skóry tłustej, możesz wyczuć drobne nierówności.

Oprócz niewątpliwych wad, skóra tłusta wykazuje również wiele zalet. Dzięki dużej ilości sebum, jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr i mróz. Osoby posiadające cerę tłustą, zdecydowanie wolniej dostrzegają zgubny upływ czasu, przez co później widać na niej zmarszczki i oznaki starzenia się. Co więcej, odpowiednia pielęgnacja może pomóc w zniwelowaniu wielu problemów, jakie może wywoływać skóra tłusta.

Dlaczego skóra tłusta jest tłusta?

U osób, które mają skórę tłustą, gruczoły łojowe pracują zbyt mocno. Efekty nadmiernej produkcji sebum widać bardzo szybko – twarz zaczyna się błyszczeć, staje się szara i ziemista. Czoło, nos, broda szybko się przetłuszczają i stają się lepkie, pojawiają się niedoskonałości, czasem ropne wykwity. Aby przywrócić skórze równowagę, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Nadmierną pracę gruczołów łojowych powodują hormony męskie tzw. androgeny. Najczęściej ich produkcja wzmaga się w okresie dojrzewania, wtedy na twarzach nastolatków pojawia się wysyp zmian trądzikowych. Gdy burza hormonalna mija, cera wycisza się.

Nie zawsze tak się dzieje. Czasem, mimo że okres dojrzewania dawno się zakończył, skóra dalej się przetłuszcza, a na jej powierzchni pojawiają się nierówności i niedoskonałości. W tej sytuacji trzeba szukać przyczyn głębiej.

U kobiet po 20. roku życia, które borykają się z tłustą cerą, androgeny mogą powodować również inne zaburzenia. Wpływają na cykl miesiączkowy, rozregulowując krwawienia, wywołują nadmierne owłosienie (hirsutyzm), problem z potliwością. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa, zbadanie poziomu hormonów i podjęcie terapii hormonalnej.

Najlepsze kosmetyki do cery tłustej – co wybrać, a czego unikać?

W składzie kosmetyków do cery tłustej należy szukać:

Unikaj w składzie kosmetyków do cery tłustej:

  • alkoholu (alcohol denat, isopropyl alcohol), spirytusu salicylowego,
  • mocnych detergentów – SLS, SLES, ALS, MLS, SCS, SMS,
  • oleju kokosowego, palmowego, z kiełków pszenicy, z pestek moreli,
  • mydeł, substancji myjących – Sodium Palmate, Potassium Stearate.

Tego nie rób, jeśli masz cerę tłustą

Najczęstsze błędy, oprócz złego doboru dermokosmetyków, to przede wszystkim:

  • używanie szorstkich myjek czy szczotek do twarzy,
  • wyciskanie zmian trądzikowych, które może prowadzić do powstawania śladów i blizn, a także do nadkażenia zmian zapalnych,
  • ciągłe pudrowanie skóry tłustej bez uprzedniego usunięcia nadmiaru sebum np. bibułką matującą,
  • długotrwałe opalanie się czy korzystanie z solarium,
  • dotykanie twarzy, drapanie jej.

Pielęgnacja skóry tłustej

Cera tłusta wymaga regularnej pielęgnacji, która opanuje nadprodukcję sebum. Konieczne jest stosowanie kosmetyków, które wysuszą zmiany, uregulują pracę gruczołów i nawilżą cerę. Dobrze sprawdzą się kwas migdałowy, glikolowy, które pomogą odnowić naskórek, złuszczą go, spłycą blizny i zredukują przebarwienia. Po zastosowaniu kwasu skóra staje się gładsza, świetlista i odzyskuje zdrowy koloryt.

W pielęgnacji skóry tłustej konieczne jest nawilżanie jej. Brak odpowiedniego nawilżenia to częsty błąd, który skutkuje pogorszeniem stanu skóry. Jeśli stosujemy kosmetyki matujące, które mają zapobiec przetłuszczaniu, cera się wysusza. Jest to dla niej sygnał, by produkować jeszcze więcej łoju. Łatwo więc wpaść w pętlę, która skutkuje pogorszeniem stanu skóry.

Dobrze jest więc uregulować sobie pielęgnację. W okresie jesiennym i zimowym wprowadzić kosmetyki złuszczające z lekkim stężeniem kwasów, które pomogą odnowić naskórek, np. 5-procentowy kwas migdałowy. Do tego włączyć kremy nawilżające i nie zapychające porów, wzmacniające barierę hydrolipidową naskórka. Koniecznie trzeba również pamiętać o wysokich filtrach UV.

Ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin, w tym witaminy A, witaminy z grupy B takie jak biotyna, kwas foliowy , a także witaminy C i E, które są kluczowe dla zdrowia włosów,.

Czytaj dalej...

Zawarte w kosmetyku oleje roślinne olej z oliwki europejskiej, olej ze słodkich migdałów oraz masło shea tworzą na powierzchni skóry film ochronny, który ogranicza odparowywanie wody, co wpływa na utrzymanie nawilżenia skóry, jej zmiękczenie oraz wygładzenie.

Czytaj dalej...

Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego.

Czytaj dalej...

Oczywiście walkę z kaszkową wysypką mogą wspomóc domowe sposoby, a raczej po prostu zabiegi, które wykonujemy w domu zamiast w profesjonalnych salonach kosmetycznych zwłaszcza w kwestii oczyszczania czy też nawilżania i odżywiania skóry.

Czytaj dalej...