Owłosienie łonowe męskie - Tajemnice i Zdrowie
Włosy łonowe – funkcje, dbanie i skuteczne metody pozbycia się owłosienia łonowego na zawsze
Owłosienie na nogach, rękach, pod pachami czy brzuchu jest uciążliwe dla wielu kobiet. Wiele kobiet decyduje się więc na ich usuwanie. Niektóre metody dają chwilowy efekt, niektóre pomagają się pozbyć włosów na stałe. A jak potraktować włosy w miejscach intymnych? Przyciąć je czy skorzystać z bardziej radykalnych metod usunięcia włosów w strefie bikini? Wyjaśniamy, czy włosy łonowe pełnią jakieś funkcje ochronne i jak możesz bezpiecznie usunąć włoski bez podrażnienia skóry!
Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób można usuwać włosy łonowe, koniecznie przeczytaj artykuł do końca. Dowiesz się z niego między innymi, jaką funkcję pełnią włosy łonowe, jak o nie właściwie dbać, jaką metodę depilacji wybrać oraz co zrobić, by zapobiegać wrastającym włoskom. Zobacz też artykuł zatytułowany Depilacja dla nastolatki – jak mogę usunąć niechciane owłosienie?
Rozwój i wzrost owłosienia poza głową [ edytuj | edytuj kod ]
Rozwój owłosienia zależy przede wszystkim od poziomu androgenów – hormonów płciowych występujących u mężczyzn, a także w małym stopniu u kobiet. Różnica poziomu androgenów jest przyczyną większego owłosienia u mężczyzn i mniejszego u kobiet, co jest jedną z cech dymorfizmu płciowego u ludzi. Specyficzne owłosienie ciała, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest trzeciorzędową cechą płciową.
Pojawienie się owłosienia ciała jest spowodowane rosnącym poziomem androgenów w czasie dojrzewania. Wzrastający poziom tego hormonu jest powodem przekształcania się włosów meszkowych w dojrzałe w kilku częściach ciała. Meszek reaguje na androgeny, a przede wszystkim na testosteron i jego pochodne. Różne obszary ciała reagują z różną wrażliwością na te hormony. Gdy poziom testosteronu wzrasta, porządek pojawiania się dojrzałego owłosienia odzwierciedla stopień wrażliwości na androgeny. Najwrażliwszym miejscem są okolice łonowe, więc właśnie tam dojrzałe włosy rosną najpierw.
Obszarami ludzkiego ciała, gdzie rozwija się dojrzałe owłosienie w czasie wzrostu poziomu androgenów u obojga płci, są okolice łonowe i pachowe. Z powodu zahamowania wzrostu stężenia tych hormonów u kobiet już w wieku 11-12 lat, zazwyczaj tylko u mężczyzn występuje dojrzałe owłosienie w innych miejscach. Objawia się tutaj dymorfizm płciowy w ilości i miejscu występowania rozwiniętego owłosienia. Mężczyźni mają więcej dojrzałych włosów (szczególnie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu oraz nogach i rękach), a kobiety natomiast więcej włosów meszkowych. Uwarunkowania genetyczne decydują o tempie wzrostu owłosienia.
Zobacz też [ edytuj | edytuj kod ]
- ↑ abSzybowska 2016 ↓ , s. 123.
- ↑Morgan 2010 ↓ , s. 77-87.
- ↑Wong 2014 ↓ , s. 45.
- ↑Begun 2017 ↓ , s. 292.
- ↑Sorokowski 2009 ↓ , s. 223-224.
- ↑Sorokowski 2009 ↓ , s. 224.
- Antonina Szybowska. Włosy. Kulturowe reprezentacje owłosienia nagiej małpy. „Teksty z Ulicy. Zeszyt memetyczny”. 17, 2016. ISSN2081-397X .
- Elaine Morgan: Blizny po ewolucji. Co nasze ciała mówią nam o pochodzeniu człowieka. Warszawa: Anadiomene, 2010. ISBN 978-83-926391-1-4 .
- Piotr Sorokowski: Pigmentacja ciała i owłosienie a atrakcyjność fizyczna. W: Biologia atrakcyjności człowieka. Bogusław Pawłowski (red.). Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009. ISBN 978-83-235-0487-0 .
- Kate Wong. Człowiek największy drapieżnik. „Świat Nauki”. nr 4 (272), kwiecień 2014. Prószyński Media. ISSN0867-6380 .
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.