Owłosienie na penisie - Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Choroby męskiego członka

Prącie, będące integralną częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, jest narażone na różnorodne schorzenia, które mogą znacząco wpływać na jakość życia. Choroby penisa mają zróżnicowane przyczyny i różnie się je leczy. Do najczęściej występujących należą zapalenie cewki moczowej oraz choroby skóry penisa (owrzodzenia, grzybica na członku). Nieco rzadziej pojawiają się nowotwory prącia czy na przykład choroba Peyroniego. Jak wyglądają te dolegliwości?

Choroby skóry penisa

Popularne choroby męskiego członka to te dające uciążliwe objawy skórne.

Owrzodzenie penisa

Owrzodzenie penisa może być efektem infekcji, urazu lub chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydii, rzeżączki, kiły i innych). Również występowanie łuszczycy na penisie prowadzi niekiedy do powstawania owrzodzeń, podobnie jak mechaniczne uszkodzenia naskórka (na przykład podczas stosunku seksualnego). Może to być także rezultat kontaktu z substancjami drażniącymi lub alergenami.

W przypadku owrzodzenia penisa odczuwa się pieczenie lub swędzenie w okolicy uszkodzenia skóry oraz ból. Chore miejsce jest zaczerwienione i obrzęknięte. Z penisa może wydobywać się wydzielina. Niekiedy pojawiają się również problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie owrzodzenia penisa zależy od przyczyny. W przypadku infekcji przenoszonych drogą płciową lekarz może przepisać antybiotyki, leki przeciwwirusowe albo przeciwgrzybicze – w zależności od rodzaju patogenu. Jeśli przyczyną jest uraz leczenie może obejmować miejscowe stosowanie maści lub kremów, a w przypadku poważniejszych obrażeń konieczna bywa nawet interwencja chirurgiczna.

Grzybica penisa

Grzybica na członku, znana również jako kandydoza prącia, to choroba spowodowana nadmiernym rozwojem grzyba Candida albicans w wilgotnych i ciepłych obszarach, takich jak fałdy skórne na penisie.

Przyczynami tego stanu rzeczy mogą być noszenie obcisłej bielizny, brak higieny intymnej, nadmierna wilgotność oraz osłabienie układu odpornościowego. Również długo stosowana antybiotykoterapia zaburza równowagę bakterii w organizmie, co z kolei sprzyja rozwojowi grzybów.

Objawy grzybicy prącia to przede wszystkim czerwone plamy, zaczerwienienie, obrzęk penisa, swędzenie lub pieczenie w okolicach główki penisa, a także białe, grudkowate wydzieliny oraz ból lub dyskomfort podczas stosunku płciowego czy oddawania moczu.

Leczenie grzybicy na członku obejmuje zazwyczaj miejscowe stosowanie kremów lub maści oraz aplikowanie doustnych leków przeciwgrzybicznych. Konieczna jest też prawidłowa
i regularna higiena intymna, mycie penisa łagodnym mydłem i utrzymanie obszaru genitalnego w suchym stanie. Czynności te (podobnie jak noszenie przewiewnej bielizny) zapobiegają nawrotom infekcji. W momencie wystąpienia objawów grzybicy na członku zawsze zaleca się konsultację z lekarzem. Terapia powinna być dostosowane do konkretnego przypadku (samoleczenie może pogorszyć sytuację). Warto również pamiętać, że grzybice mogą być przenoszone drogą płciową, więc ważne jest poinformowanie partnera seksualnego o infekcji i podjęcie odpowiednich środków ostrożności, aby uniknąć ponownego zarażenia.

Średni rozmiar penisa dla chłopców i nastolatków

Okres dojrzewania to czas gwałtownego wzrostu i innych zmian wywołanych początkiem dojrzewania. Może to być czas wielkiej niepewności, ponieważ niektóre nastolatki nieuchronnie pozostaną w tyle za innymi w rozwoju.

Wśród kluczowych zmian dojrzewania płciowego jądra powiększają się, a moszna zaczyna cieńsze i zaczerwienione. Wraz z tymi zmianami następuje wzrost penisa, który może rozwijać się w różnym tempie u różnych osób.

Wraz ze wzrostem świadomości seksualnej, obawy dotyczące rozmiaru penisa mogą się pogłębiać, szczególnie jeśli wszystkie inne oznaki dojrzewania (w tym wzrost, owłosienie ciała i zmiany głosu) są silne. Wiedza, czego się spodziewać – i co tak naprawdę oznacza „przeciętny” rozmiar penisa – może pomóc złagodzić wiele stresu.


Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają tendencję do mniejszego przycinania lub całkowitego pozostawienia swojego owłosienia , gdy się starzeją, natomiast odwrotność tego szczytu ma miejsce od wieku młodzieńczego do połowy lat 30.

Czytaj dalej...

W związku z tym, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na hirsutyzm, należy bezwzględnie udać się do lekarza rodzinnego, a ten skieruje nas do innych specjalistów w celu szczegółowej diagnostyki.

Czytaj dalej...

Gruczoły łojowe umiejscowione w skórze produkującej włosy wytwarzają feromony , a włosy je zatrzymują i sprawiają, że zapach jest silniejszy, a co za tym idzie mocniej wpływa na atrakcyjność seksualną danej osoby.

Czytaj dalej...

Gruczoły łojowe umiejscowione w skórze produkującej włosy wytwarzają feromony , a włosy je zatrzymują i sprawiają, że zapach jest silniejszy, a co za tym idzie mocniej wpływa na atrakcyjność seksualną danej osoby.

Czytaj dalej...