Włosy na udach u kobiet - Przyczyny, Znaczenie i Sposoby Pielęgnacji
Jak depilować włosy łonowe?
Jako sposób depilacji włosów łonowych, najczęściej wybieramy wosk, laser lub maszynkę do golenia, a każda z tych metod kryje w sobie kilka zagrożeń. Podczas depilacji woskiem, włos wyrywany z mieszka zostawia po sobie niewielkie uszkodzenia w skórze, przez które mogą przedostać się bakterie. Depilacji woskiem nie należy wykonywać zbyć często, aby te uszkodzenia i podrażnienia nie zamieniły się w wysypkę i uczulenie. W okresach między depilacjami, warto wykonywać delikatne peelingi skóry, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty do dbania o włosy łonowe i skórę.
Depilacja laserowa jest bezpieczna o tyle, o ile wykonuje ją profesjonalista. Źle wykonana depilacja może skutkować poparzeniami i infekcjami, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla zdrowia okolic intymnych. Bez względu na wybraną metodę depilacji, warto zastanowić się, czy potrzebujemy całkowitego usunięcia włosów. Jeśli chcemy pozostawić swoim regionom intymnym jakąś barierę i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, można podcinać włosy za pomocą trymera i tym samym pogodzić względy estetyczne i dbanie o zdrowie.
Kto leczy nadmierne owłosienie?
Masz hirsutyzm? Czy da się wyleczyć tę dolegliwość? Już wiesz, że tak! Martwisz się gęstymi, grubymi i ciemnymi włoskami na swoim ciele? Obawiasz się, że może to być poważna choroba? Nadmierne owłosienie nie zawsze jest objawem jakiegoś schorzenia. Zamiast się zamartwiać – lepiej udać się do lekarza. Z tego typu problemem wiele osób zgłasza się do dermatologa. Diagnostykę i terapię rzeczywiście można rozpocząć u tego specjalisty. Możesz też najpierw udać się po prostu do lekarza rodzinnego, który powinien skierować Cię do dalszych konsultacji.
Nadmierne owłosienie często, jak już wspomnieliśmy, wynika z zaburzeń hormonalnych. Wówczas konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Jeżeli zaś przyczyną jest otyłość, warto skonsultować się z dietetykiem.

Włosy łonowe - jak o nie dbać? Depilacja i pielęgnacja owłosienia łonowego
Bez względu na to, czy włosy łonowe zostawiamy czy też depilujemy, jedno jest pewne – o ten rejon ciała należy wyjątkowo dbać, aby zachować oczekiwane przez nas walory estetyczne i nie narażać się na infekcje. Dowiedz się, po co są włosy łonowe i jak się z nimi obchodzić.
Spis treści
- Jak dbać o włosy łonowe?
- Fryzura intymna zamiast depilacji
- Jak depilować włosy łonowe?
- Jak golić włosy łonowe?
- Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?
- Co robić w przypadku wrastającego włosa?
Włosy łonowe są oznaką dojrzałości płciowej człowieka. Pojawiają się w wieku nastoletnim i wydają się całkowicie zbędne jeśli chodzi o estetykę, jak i względy praktyczne. Mają one jednak kilka funkcji, które warto znać, zanim zaczniemy włosy łonowe usuwać. Jedną z nich jest ochrona narządów płciowych, stanowią one barierę przed infekcjami z zewnątrz. Z drugiej strony jednak, długie i gęste włosy tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Obydwa te problemy można starać się wykluczyć odpowiednią higieną miejsc intymnych i włosów łonowych.
Inną funkcją włosów łonowych jest wzmacnianie efektów oddziaływania feromonów – substancji grających dużą rolę w przyciąganiu płci przeciwnej. Gruczoły łojowe umiejscowione w skórze produkującej włosy wytwarzają feromony, a włosy je zatrzymują i sprawiają, że zapach jest silniejszy, a co za tym idzie mocniej wpływa na atrakcyjność seksualną danej osoby. Najczęściej decyzję o depilacji podejmujemy ze względów estetycznych, w tym przypadku zachować jednak trzeba wyjątkową ostrożność, aby uchronić się przed wysypkami, uczuleniami, infekcjami i problemem wrastających włosów.
Hirsutyzm - koniecznie do ginekologa
Jeśli niepokoją cię pojawiające się na twarzy i ciele ciemne włoski, zapewne myślisz o wizycie u kosmetyczki. Zanim jednak się do niej wybierzesz, odwiedź ginekologa, bo tylko on rozpozna przyczynę problemu i zastosuje odpowiednie leczenie.
Na początku lekarz zapyta cię o pochodzenie, występowanie nadmiernego owłosienia w rodzinie (rodzice, rodzeństwo), wagę (sprawdzi BMI, pacjentki otyłe mają nadmiar testosteronu i jego metabolitów), przyjmowane leki. Przeprowadzi też dokładny wywiad ginekologiczny – m.in. zapyta, czy miesiączki są regularne, obfite, jak długo trwają, czy byłaś w ciąży (ile razy), czy miałaś kłopoty z zajściem w ciążę i podejmowane były próby leczenia.
Ostrożnie z depilacją
W kosmetologii jest wiele metod przeciwdziałania hirsutyzmowi, jednak do tej pory nie znaleziono takiej, która trwale usuwa nadmierne owłosienie. Golenie maszynką (np. okolic intymnych) nie zdaje egzaminu, bo włosy odrastają ciemniejsze i grubsze. Dodatkowo często skutkiem tej metody jest zapalenie mieszków włosowych i powstawanie krostek.
Depilacja za pomocą żeli czy wosków także nie daje dobrych rezultatów, bo włosy odrastają po kilku lub kilkunastu dniach. Poza tym składniki tych preparatów mogą podrażniać delikatną skórę. Usuwanie włosów za pomocą elektrolizy czy laseroterapii daje efekty na dłużej, jednak warto pamiętać, że stosowanie tych metod w konsekwencji może prowadzić do tworzenia się mikroblizn na skórze.
Następnie ginekolog sprawdzi, czy przyczyną problemu jest PCOS (wykona USG przezpochwowe, oceniając wielkość jajników, ich strukturę, ilość pęcherzyków, grubość osłonki białej itd. Badanie może wskazać też podejrzenie nowotworu jajników, czy wrodzony przerost kory nadnerczy (zrobi USG brzucha, w badaniu stwierdza się powiększone nadnercza – prawe i lewe).
Następnym etapem badań (w przypadku stwierdzenia, jak i wykluczenia PCOS lub wrodzonego przerostu nadnerczy) jest konsultacja endokrynologiczna (o ile ginekolog nie ma tej specjalności). Badania hormonalne krwi robi się w wyznaczonych dniach cyklu, oceniając poziom testosteronu i jego pochodnych. Jeśli nie dają one odpowiedzi, endokrynolog bada też poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę (może wcześniej wykonać USG tarczycy) i przysadkę mózgową.
