Owulacja a pryszcze - Czy istnieje związek między cyklem menstruacyjnym a stanem skóry?

Co to jest owulacja?

Owulacja, określana również mianem jajeczkowania, to kulminacyjny moment cyklu miesiączkowego, podczas którego na skutek współdziałania złożonych mechanizmów neurohormonalnych dochodzi do uwolnienia komórki jajowej (oocytu).

Po pęknięciu dojrzałego pęcherzyka Graafa jajeczko przedostaje się z jajnika do jajowodu, gdzie po ewentualnym zetknięciu z plemnikiem może dojść do zapłodnienia.

Proces uwolnienia komórki jajowej pobudza kobiecy organizm do wytwarzania hormonu odpowiadającego za hamowanie kolejnej owulacji, która zazwyczaj odbywa się w regularnych cyklach.

W miarę precyzyjne określenie momentu jajeczkowania jest niezwykle istotne zarówno dla kobiet, które akurat planują potomstwo, jak i dla tych które w danej chwili chcą uniknąć zajścia w ciążę. Ustalenie terminu owulacji wiąże się bowiem bezpośrednio z obliczeniem dni płodnych.

Należy przy tym pamiętać, że chociaż owulacja trwa jedynie jeden dzień, a komórka jajowa może żyć od 6 do 24 godzin, to do okołoowulacyjnej fazy płodności wlicza się kilka dni przed jajeczkowaniem i dodaje nawet cztery doby następujące po uwolnieniu komórki jajowej.

Ma to związek przede wszystkim z żywotnością plemników oraz z brakiem stuprocentowej pewności co do możliwości ustalenia konkretnej daty owulacji.

Bierze się więc pod uwagę fakt, że plemniki są zdolne do zapłodnienia przez około 3-4 dni, a w sprzyjających warunkach niektóre są w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet 7 dni.

Z kolei przy wyznaczaniu terminu jajeczkowania zakłada się pewien margines błędu, gdyż owulacja może się z różnych powodów przesunąć, nawet w przypadku wyjątkowo regularnych cykli menstruacyjnych.

Owulacja – czy to tylko matematyka?

W celu obliczenia przewidywanego dnia wystąpienia owulacji, kobieta przede wszystkim musi wiedzieć jak prawidłowo liczy się cykl miesiączkowy. Liczy się go od pierwszego dnia miesiączki do kolejnego pierwszego dnia miesiączki. Czyli pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Co ważne, owulacja występuje 14 dni przed spodziewaną miesiączką, a nie w 14 dniu cyklu. Chociaż książkowo cykl kobiecy trwa 28 dni, to w rzeczywistości mała liczba kobiet ma cykle “jak w zegarku”. Trzeba wiedzieć, że za prawidłowe i regularne uznaje się cykle, które trwają 21-35 dni, z niewielką - maksymalnie 8 dniową zmiennością między cyklami. Czyli kobieta, która ma regularnie miesiączki co 26-29 dni ma prawidłowy cykl, ale nie będzie wiedzieć jak długi będzie ten akurat trwający cykl i może źle obliczyć dzień owulacji i dni płodne. Dokładając do tego wszystkie wcześniej opisane czynniki zakłócające cykl wynika, że nie jest łatwo “przewidzieć” kiedy owulacja wystąpi.

Ile trwa owulacja?

Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia do 24 godzin po owulacji. Obrazując, jeżeli proces owulacji wystąpił u kobiety o godzinie 8:00 we wtorek to czas kiedy komórka jajowa może zostać zapłodniona trwa maksymalnie do środy do godziny 8:00. W sytuacji starań o ciążę, nie jest do końca istotne kiedy następuje owulacja, ponieważ najskuteczniejszą metodą zapłodnienia jest współżycie przez cały cykl 2-3 razy w tygodniu – czyli co dwa, trzy dni. Natomiast w odwrotnej sytuacji, gdy stosowane są naturalne metody antykoncepcji, okres płodny obejmuje około 7 dni w ciągu cyklu – 5 poprzedzających owulację i 1 po jej wystąpieniu.

Po czym poznać dni płodne?

Obserwacja cyklu miesięcznego i określenie dni płodnych to jedna z naturalnych metod antykoncepcji i planowania ciąży. Oznacza to, że może być stosowana zarówno do planowania poczęcia, jak i w przypadku chęci uniknięcia zajścia w ciążę. Niezależnie od celu, w jakim dokonuje się obserwacji cyklu, należy robić to regularnie i sumiennie. Tylko codzienne zapisywanie temperatury ciała, rodzaju śluzu oraz innych objawów może być podstawą do prawidłowego określenia terminu dni płodnych.

Cykl miesięczny kobiety rozpoczyna się w dniu krwawienia, które jest objawem złuszczenia się nabłonka macicy, w której nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa. Miesiączka jest najbardziej widocznym objawem cyklu, natomiast aby rozpoznać dni płodne należy uważnie obserwować swój organizm. Gdy określimy już początek cyklu oraz poznamy czas jego trwania, można skorzystać z kalkulatora dni płodnych.

Zazwyczaj cykl trwa 28 dni, a owulacja następuje mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli cykl jest krótszy albo dłuższy, owulacja przypada najprawdopodobniej na około 14 dni przed końcem cyklu. Obserwacje należy przeprowadzać przez co najmniej kilka cykli, a im więcej cykli tym określenie dni płodnych będzie bardziej dokładne.

Wyznaczenie dni płodnych jest znacznie trudniejsze w przypadku nieregularnych miesiączek. U większości kobiet dni płodne trwają około pięciu dni – trzy dni przed owulacją oraz dwa dni po owulacji. Jest to związane z tym, że plemniki w drogach rodnych mogą przeżyć i są zdolne do zapłodnienia przed około trzy dni, natomiast komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia jedynie przez jedną dobę.

img wp-image-9612190″ src=”https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2018/07/kiedy-sa-dni-plodne.jpg” alt=”kiedy są dni płodne” width=”800″ height=”401″ />

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...