Owulacja a pryszcze - Czy istnieje związek między cyklem menstruacyjnym a stanem skóry?

Czym jest owulacja i dlaczego jest tak ważna?

Owulacja jest to proces uwolnienia z jajnika do światła jajowodu dojrzałej komórki jajowej. Wystąpienie w danym cyklu owulacji umożliwia współżyjącej kobiecie zajście w ciążę, dlatego jest ona jednym z wyznaczników kobiecej płodności. Warto wiedzieć, że wiodącą przyczyną niepłodności wynikającej z kobiecej strony jest właśnie brak owulacji. Natomiast nawet u zupełnie zdrowej kobiety 2 cykle w ciągu roku mogą być bezowulacyjne i nie świadczą one o żadnej chorobie.

Kobiety, które regularnie miesiączkują co około 28 dni oraz mają charakterystyczne objawy poprzedzające, jak m.in. tkliwość piersi, pobolewania podbrzusza, zmęczenie – najprawdopodobniej mają owulację. Natura jest jednak mądrzejsza od ludzi i nawet u zdrowej kobiety może dojść do zahamowania owulacji i zaburzeń cyklu miesiączkowego, gdy wystąpią czynniki takie jak:

  • silny stres,
  • duży spadek masy ciała (diety redukcyjne),
  • podróż,
  • choroba,
  • przewlekłe niewyspanie.

Natomiast u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi i już zdiagnozowanymi zaburzeniami cyklu, proces owulacji może być jeszcze bardziej nieprzewidywalny.

Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja?

Owulacja daje objawy, na podstawie których można przewidzieć, kiedy rozpocznie się jajeczkowanie. Do objawów owulacji należy m.in. zwiększenie ilości śluzu szyjkowego i podwyższenie temperatury ciała. U niektórych kobiet można zauważyć dodatkowe, rzadziej występujące objawy owulacji, np. plamienia czy bolesność piersi. Jak przewidzieć, kiedy zaczyna się owulacja na podstawie sygnałów dawanych przez ciało?

Owulacja daje objawy, które informują, kiedy jajeczko opuszcza jajnik i zaczyna wędrówkę przez jajowód. Na podstawie objawów owulacji można przewidzieć, kiedy u danej kobiety występują dni płodne, a więc możliwe jest u niej zapłodnienie i ciąża.

Spis treści

  1. Owulacja: kiedy występuje i czym jest?
  2. Częste objawy owulacji
  3. Owulacja - objawy występujące rzadziej
  4. Owulacja - ile trwa?
  5. Owulacja - wyznaczanie metodą termiczną
  6. Owulacja - wyznaczanie na podstawie obserwacji śluzu
  7. Cykl bezowulacyjny - kiedy występuje?
  8. Testy owulacyjne

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ocena owulacji – jak sprawdzić?

  • pęknięcie naczynka blisko dojrzałej komórki jajowej i dostanie się krwi do jamy otrzewnowej, co ją drażni i powoduje ból trzewny,
  • skurcze jajowodu, które przemieszczają komórkę jajową w jego głąb,
  • naciągnięcie się torebki jajnika pod wpływem maksymalnej objętości pęcherzyka Graafa przed samym pęknięciem.

Dla większości kobiet, które go odczuwają, nie jest bólem dokuczliwym i nie wymaga przyjmowania środków przeciwbólowych czy leczenia.

Medyczne dowody owulacji

Monitoring USG cyklu, czyli śledzenie rozwoju i ostatecznie pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej jest najdokładniejszą metodą dokumentowania owulacji. To badanie jest wykonywane przez lekarza ginekologa. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejek.pl.

Skutecznie owulację można potwierdzić również przez badanie poziomu progesteronu w surowicy krwi w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, czyli fazie lutealnej. Powinien być oznaczony na około tydzień przed spodziewaną miesiączką. W typowym 28 – dniowym cyklu badanie powinno być wykonane w 21 dniu cyklu. Poziom progesteronu >3 ng/ml świadczy o przebytej owulacji.

Domowe testy owulacyjne

Alternatywą do powyższych metod jest skorzystanie z dostępnego bez recepty zestawu do przewidywania owulacji – testów z moczu. Wykrywają one hormon luteinizujący (LH) i są skuteczne w przewidywaniu czasu wyrzutu tego hormonu, który wskazuje na owulację. Niestety takie testy mają do 10 % fałszywych wyników, dlatego rozstrzygający jest poziom hormonu we krwi.

Jak sprawdzić, kiedy jest owulacja?

Aby ustalić bardziej precyzyjną datę owulacji warto sięgnąć po kilka znanych metod wyznaczania dni płodnych i niepłodnych. Należą do nich przede wszystkim:

  • kalkulator bazujący na metodzie obliczeniowej Knausa-Ogino,
  • metoda termiczna obliczania płodnych dni polegająca na codziennych pomiarach temperatury ciała,
  • metoda Billingsów oparta na obserwacji zmian konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego,
  • metoda objawowo-termiczna ustalania tych dni odnosząca się zarówno do kalkulatora owulacji, pomiarów temperatury ciała, jak i charakterystycznych objawów towarzyszących jajeczkowaniu,
  • test owulacyjny, którego mechanizm bada poziom hormonu luteinizującego w organizmie kobiety, wzrastającego przed jajeczkowaniem,
  • monitorowanie cyklu miesiączkowego u ginekologa.

Jednak cykl menstruacyjny nie zawsze liczy 28 dni, przez co precyzyjne wyznaczenie owulacji staje się bardziej skomplikowane.

Warto wówczas uważnie obserwować cykliczne zmiany zachodzące w kobiecym organizmie, symptomy charakterystyczne dla danej fazy cyklu oraz skrupulatnie notować daty związane z konkretnymi objawami, początkiem i końcem cyklu oraz długością miesiączki.

Dzięki temu, po kilku miesiącach sporządzania notatek powstanie indywidualny kalendarz cyklu miesiączkowego.

Kiedy występuje owulacja i ile trwa?

Data wystąpienia owulacji zależy od długości cyklu menstruacyjnego. Przyjmuje się, że prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni, przy czym norma zakłada zakres od 21 do 35 dni.

Jednak należy pamiętać o tym, że czas trwania cyklu może się zmieniać, co jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji kobiety oraz wielu uwarunkowań wewnętrznych oraz zewnętrznych. Wahania potrafią kształtować się nawet na poziomie kilku dni.

Jak zatem ustalić kiedy występuje owulacja? Zakładając, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni i biorąc pod uwagę zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, wyróżnia się cztery fazy cyklu, do których należą:

  • menstruacja, czyli krwawienie miesiączkowe trwające ok. 4-5 dni,
  • faza folikularna, podczas której intensywnie narasta błona śluzowa macicy przy jednoczesnym wzroście pęcherzyków Graafa – proces ten trwa ok. 9 dni,
  • owulacja (jajeczkowanie), czyli uwolnienie komórki jajowej, która trwa 1 dzień,
  • faza lutealna, tworzenia i funkcji ciałka żółtego, trwająca 14 dni.

W celu orientacyjnego wyliczenia dnia wystąpienia jajeczkowania należy więc przede wszystkim znać datę pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu menstruacyjnego.

Wychodząc z założenia, że kobieta miesiączkuje regularnie, a jej cykl trwa średnio 28 dni, owulacja powinna wystąpić mniej więcej w połowie cyklu, w 14. dniu poprzedzającym kolejną miesiączkę.

Jednak ze względu na wspomniane już zróżnicowane długości cyklu menstruacyjnego, jego połowa nie jest wyznacznikiem terminu owulacji.

Najczęściej uwolnienie komórki jajowej ma miejsce na 14 dni przed krwawieniem miesiączkowym. Jeśli więc cykl będzie trwał 30 dni, do jajeczkowania powinno dojść 16. dnia. Z kolei w przypadku 25-dniowego cyklu, jajeczko może być gotowe do zapłodnienia już 11. dnia.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...