Palma sabałowa a łysienie - opinie i doświadczenia

Działanie i zastosowanie

Palma sabałowa jest obecnie popularnym składnikiem wielu suplementów diety dedykowanych dla mężczyzn. Znajdujące się w saw palmetto składniki aktywne wykazują właściwości antyandrogenne, redukują cholesterol.

Najważniejsze zalety stosowania suplementów diety z palmą sabałową:

Wspiera działanie układu moczowego

Problemy z układem moczowym u mężczyzn mogą mieć różne przyczyny i poważne skutki. Często pojawiają się wtedy nieprzyjemne dolegliwości, między innymi nagłe parcie, trudności z oddawaniem moczu, nietrzymanie moczu. Są one powiązane również z prostatą – gruczołem znajdującym się w pobliżu dróg moczowych. Jej przerost może skutkować w ograniczeniu przepływu moczu.

Zastosowanie palmy sabałowej pomaga w zmniejszeniu dolegliwości dotykających męskiego układu moczowego, które mogą pojawić się w różnym wieku. Najczęściej diagnozowane są u mężczyzn dojrzałych, lecz saw palmetto pomaga także tym w młodszym wieku.

Dodatkowo palma sabałowa może być używana na dolegliwości układu moczowego u kobiet – zmniejsza ryzyko infekcji, przyspiesza ich leczenie.

Dba o prostatę

Kolejnym atutem palmy sabałowej jest wspomaganie układu płciowego. Wykazuje ona działanie antyandrogenne, czyli zmniejsza aktywność hormonów androgenowych, które sprzyjają produkcji DHT – 5α-dihydrotestosterou.

Zbyt duża ilość DTH sprzyja przerostowi gruczołu krokowego, czyli prostaty, a także zwiększa ryzyko rozwoju raka prostaty. Zastosowanie saw palmetto zmniejsza to niebezpieczeństwo i dba o to, aby układ płciowy sterowany hormonami pracował prawidłowo.

U kobiet poprawia płodność i łagodzi dolegliwości towarzyszące miesiączce.

Podnosi libido

Dodatkowym atutem stosowania suplementów diety z saw palmetto jest poprawa męskiego libido. Jego obniżenie może być efektem nieprawidłowej diety, nadmiernego stresu, braku ruchu, ale również dolegliwości powodujących zmiany hormonalne – palma sabałowa może wtedy wyrównać poziomy hormonów i poprawić apetyt na intymne zbliżenia.

Palma sabałowa - właściwości lecznicze a badania naukowe

Palma sabalowa jest jednym z najlepiej przebadanych surowców ziołowych stosowanych w lecznictwie. Badania te jednak nie zawsze wskazują na statystycznie istotną skuteczność ekstraktu z owoców tej rośliny. Przykładowo Descotes i wspólnicy w 1995 roku prowadzili badania dotyczące wpływu przyjmowania ekstraktu z palmy na zmianę jakości życia pacjentów. W badaniu wzięło udział 215 mężczyzn, z czego 176 przyjmowało placebo, natomiast pozostali otrzymywali ekstrakt z palmy sabalowej dwa razy dziennie przez okres 30 dni. W badaniach brano pod uwagę następujące czynniki: bolesne oddawanie moczu, częstotliwość oddawania moczu w dzień i w nocy oraz maksymalną prędkość przepływu moczu. W żadnym z symptomów nie zauważono statystycznie istotnego wpływu polepszenia jakości życia pacjentów stosujących podczas eksperymentu ekstrakt z palmy sabalowej.¹

Natomiast potwierdzeniem hipotezy o antyandrogennym działaniu palmy sabalowej są wyniki badań Di Silverio i wspólników prowadzonych na 33 pacjentach, ze zdiagnozowanym łagodnym rozrostem prostaty, poddanych prostatektomii nadłonowej. W badaniach stosowano finasteryd (5 mg/dobę przez 3 miesiące), flutamid (750 mg/dobę przez 2 miesiące) i wyciąg z palmy sabalowej (320 mg/dobę przez 3 miesiące). W żadnej z grup nie zauważono statystycznie istotnej zmiany zawartości testosteronu w komórkach. Stosowanie wyciągu z palmy sabalowej oraz finasterydu zmniejszyło natomiast o 50 proc. stężenie DHT w porównaniu z grupą nieleczoną oraz grupą przyjmującą flutamid.¹

Z kolei w 2001 roku Marks ze wspólnikami² porównywali skuteczność leczenia rozrostu gruczołu krokowego za pomocą finasterydu i ekstraktu z palmy sabalowej. Prowadzili oni badania na 244 pacjentach: 40 – grupa kontrolna, 44 – grupa przyjmująca finasteryd, 160 – grupa przyjmująca preparat z palmy sabalowej. Kurację prowadzono przez okres 6 miesięcy. U pacjentów z łagodnym przerostem prostaty zmierzono poziom DHT przed kuracją i po kuracji. Stosowanie palmy sabalowej spowodowało po leczeniu spadek ilości DHT o 32 proc. Zawartość testosteronu w komórkach nabłonkowych po stosowaniu palmy sabalowej nie uległa zmianie, natomiast stosowanie finasterydu obniżyło jego poziom o 70%. Poziom swoistego antygenu prostaty (PSA) i objętość gruczołu krokowego w przypadku zażywania finasterydu obniżyły się odpowiednio o 50 i 20 proc.. Zażywanie wyciągu z palmy sabalowej nie wpłynęło na zmianę tych parametrów.

Finasteryd na wypadanie włosów

Jest on też stosowany na interesujący nas tutaj problem. Jako jedno z rozwiązań, żeby była jasność. Działanie w teorii jest proste. Finasteryd ma powstrzymać wpływ DHT na mieszki włosowe. Efektem ma być powstrzymanie łysienia. Różne są informacje na temat ponownego porostu włosów. Większość jednak mówi, o braku takiego akurat efektu. Trzeba więc będzie szukać dodatkowego rozwiązania.

Finasteryd posiada skutki uboczne. Ustalmy, że jednak grzebiemy sobie w kwestiach hormonalnych. To zwykle jest dość niebezpieczne. Oczywiście nie oznacza to, że szkodliwe skutki przyjmowania na pewno się pojawiają. Różne mogę mieć też nasilenie. Także ilość i rodzaj objawów będzie indywidualny. Wciąż jednak nie zmienia to faktu, że finasteryd je posiada, a wśród nich ten, który mężczyznom spodoba się najmniej, czyli problemy z libido. Po pierwsze mogą takowe wystąpić. Po drugie, istnieje też ryzyko zaburzeń erekcji. To jednak nie wszystkie skutki uboczne.

W przypadku finasterydu wskazuje się generalnie na objawy związane z wpłynięciem na testosteron. Istnieje cała grupa symptomów, które nie są co prawda charakterystyczne, ale w takiej sytuacji występują. To między innymi pogorszenie koncentracji i problemy z pamięcią. Mogą wystąpić zaburzenia snu. Zdarza się również pewna, aczkolwiek niewielka, niedokrwistość.

Mogą też pojawić się podrażnienie i gorszy nastrój. I tutaj pojawia się kolejny możliwy negatywny skutek, czyli stany depresyjne. Warto to jednak wytłumaczyć. Nie jest oczywiście tak, że wystarczy przyjmować fiansteryd i depresja gotowa. To w taki sposób nie działa. To czy akurat ten problem zdrowotny się pojawi zależny jest od mnóstwa, głównie indywidualnych czynników. W tym wypadku mówimy raczej o pewnej większej szansie. Czy bać się skutków ubocznych finasterydu?

To dobre pytanie. Z jednej strony zwolennicy przekonują, że przecież finasteryd bierze się pod ścisłą kontrolą lekarza (w sumie to, że faktycznie potrzebna jest pomoc fachowca, może zastanawiać). Przeciwnicy z kolei podkreślają brak wiarygodnych badań na temat faktycznego zasięgu i częstotliwości skutków ubocznych. Finasteryd na pewno nie jest wskazany dla kobiet. Powinny go unikać (nawet kontaktu z nim!) zwłaszcza panie będące „przy nadziei” i w czasie karmienia piersią.

Wywiad medyczny Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, w którym zbierze informacje na temat objawów, historii rodziny, innych chorób oraz wszelkich czynników wyzwalających, które mogą wpływać na utratę włosów.

Czytaj dalej...

Do czynników etiologicznych należy zaliczyć czynniki genetyczne, atopię, czynniki psychiczne, czynniki hormonalne zaburzenia czynności tarczycy , wewnątrzustrojowe ogniska zakażenia obecność superantygenów bakteryjnych , stres, zjawiska autoimmunologiczne.

Czytaj dalej...

Dodatkowo w leczeniu wykorzystywana jest cygnolina , która wykazuje działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze oraz minoksydyl , który zazwyczaj stosowany jest w leczeniu łysienia androgenowego, ale wykazano, iż przeciwdziała również nawrotom leczenia plackowatego.

Czytaj dalej...

Poprzez wpływ androgenów u osób z predyspozycją genetyczną następuje miniaturyzacja mieszka włosowego, gdyż metabolit testosteronu dihydrotestosteron, powstający na skutek działania enzymu 5α-reduktazy, wpływa na receptory znajdujące się w mieszkach, skracając fazę wzrostu włosa 2,3.

Czytaj dalej...