Palma sabałowa a łysienie - opinie i doświadczenia

Palma sabałowa - właściwości lecznicze a badania naukowe

Palma sabalowa jest jednym z najlepiej przebadanych surowców ziołowych stosowanych w lecznictwie. Badania te jednak nie zawsze wskazują na statystycznie istotną skuteczność ekstraktu z owoców tej rośliny. Przykładowo Descotes i wspólnicy w 1995 roku prowadzili badania dotyczące wpływu przyjmowania ekstraktu z palmy na zmianę jakości życia pacjentów. W badaniu wzięło udział 215 mężczyzn, z czego 176 przyjmowało placebo, natomiast pozostali otrzymywali ekstrakt z palmy sabalowej dwa razy dziennie przez okres 30 dni. W badaniach brano pod uwagę następujące czynniki: bolesne oddawanie moczu, częstotliwość oddawania moczu w dzień i w nocy oraz maksymalną prędkość przepływu moczu. W żadnym z symptomów nie zauważono statystycznie istotnego wpływu polepszenia jakości życia pacjentów stosujących podczas eksperymentu ekstrakt z palmy sabalowej.¹

Natomiast potwierdzeniem hipotezy o antyandrogennym działaniu palmy sabalowej są wyniki badań Di Silverio i wspólników prowadzonych na 33 pacjentach, ze zdiagnozowanym łagodnym rozrostem prostaty, poddanych prostatektomii nadłonowej. W badaniach stosowano finasteryd (5 mg/dobę przez 3 miesiące), flutamid (750 mg/dobę przez 2 miesiące) i wyciąg z palmy sabalowej (320 mg/dobę przez 3 miesiące). W żadnej z grup nie zauważono statystycznie istotnej zmiany zawartości testosteronu w komórkach. Stosowanie wyciągu z palmy sabalowej oraz finasterydu zmniejszyło natomiast o 50 proc. stężenie DHT w porównaniu z grupą nieleczoną oraz grupą przyjmującą flutamid.¹

Z kolei w 2001 roku Marks ze wspólnikami² porównywali skuteczność leczenia rozrostu gruczołu krokowego za pomocą finasterydu i ekstraktu z palmy sabalowej. Prowadzili oni badania na 244 pacjentach: 40 – grupa kontrolna, 44 – grupa przyjmująca finasteryd, 160 – grupa przyjmująca preparat z palmy sabalowej. Kurację prowadzono przez okres 6 miesięcy. U pacjentów z łagodnym przerostem prostaty zmierzono poziom DHT przed kuracją i po kuracji. Stosowanie palmy sabalowej spowodowało po leczeniu spadek ilości DHT o 32 proc. Zawartość testosteronu w komórkach nabłonkowych po stosowaniu palmy sabalowej nie uległa zmianie, natomiast stosowanie finasterydu obniżyło jego poziom o 70%. Poziom swoistego antygenu prostaty (PSA) i objętość gruczołu krokowego w przypadku zażywania finasterydu obniżyły się odpowiednio o 50 i 20 proc.. Zażywanie wyciągu z palmy sabalowej nie wpłynęło na zmianę tych parametrów.

Palma sabałowa - działanie, właściwości i stosowanie

Palma sabałowa to roślina o działaniu nie tylko prozdrowotnym, ale też pielęgnacyjnym, zwłaszcza dla włosów. W jej skład wchodzą triglicerydy i fitosterole oraz polisacharydy. Hamuje nadmierne wypadanie włosów, ale ma też działanie i właściwości nawilżające skórę. Dodatkowo wspomaga leczenie łysienia androgenowego.

Palma sabałowa najczęściej stosowana jest w formie suplementów diety lub jako ekstrakt z jej owoców. Jej właściwości pierwsi dostrzegli Indianie, a dziś stosuje się ją na całym świecie. Poznajcie działanie i lecznicze właściwości ekstraktu z palmy sabałowej.

  1. Co to jest palma sabałowa?
  2. Właściwości palmy sabałowej
  3. Działanie palmy sabałowej
  4. Palma sabałowa na włosy – jak stosować
    - Wcierka z palmy sabałowej
    - Szampon z palmą sabałową
  5. Przeciwwskazania dla stosowania palmy sabałowej
  6. Palma sabałowa – opinie

Jakie właściwości mają owoce palmy sabałowej

Surowcem wykorzystywanym w fitoterapii są dojrzałe i wysuszone owoce palmy sabałowej. Z owoców uzyskuje się ekstrakty, najczęściej przy wykorzystaniu etanolu jako rozpuszczalnika. Uzyskane w ten sposób frakcje – lipofilna i hydrofilna – mają odmienny skład chemiczny. Frakcja rozpuszczalna w wodzie zawiera substancje czynne z grupy polisacharydów, flawonoidów, tanin i żywic. Do polisacharydów Serenoa repens należą: galaktoza, arabinoza, cukrowe kwasy uronowe, cukier inwertowany, mannitol. Flawonoidy to m.in. i zokwercytryna, rutyna, beta-D-glukozyd 3-O-kemferolu i rhoifolina. Z frakcji hydrofilowej wyizolowano także farnezol, lupeol i lupenon, alkohole alifatyczne i związki poliprenowe. Frakcja tłuszczowa owoców palmy sabałowej jest bogata w wolne kwasy tłuszczowe stanowiące około 41% do 81% całkowitej zawartości lipidów ( m.in. kwas kaprynowy, kapronowy, kaprylowy, laurynowy, mirystynowy, oleinowy, palmitynowy oraz ich estry), trójglicerydy, fitosterole (beta-sitosterol i jego estry z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, kampesterol, stigmasterol). W owocach stwierdzono obecność olejków lotnych, garbników, karotenu i kwasu antranilowego, a także 1-monolauryny oraz 1-monomirystyny, które należą do grupy monoacyloglicerydów.

Testy w warunkach in vitro potwierdziły hamowanie enzymu 5α-reduktazy, który katalizuje przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu, przez substancje czynne Serenoa repens. Roślina nie wpływała natomiast na stężenie antygenu stercza PSA. Zahamowanie 5α-reduktazy odnotowano zarówno w komórkach nabłonka, jak i w zrębie gruczołu krokowego. Za działanie antyandrogenowe odpowiedzialna jest głównie frakcja lipofilowa ekstraktu z owoców Serenoa repens. Ekstrakt heksanowy z owoców palmy sabałowej dodatkowo hamował powstawanie innych produktów przemian testosteronu, tj. androstendionu i 5α-androstano-3,7-dionu, w kulturach komórkowych pochodzących z nabłonka i ze zrębu rozrośniętego gruczołu krokowego. Ponadto ekstrakt roślinny utworzony za pomocą etanolu hamował działanie aromatazy, która odpowiada za konwersję androgenów do związków estrogenowych.

Fotoalergie fotouczulenia objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe UVA.

Czytaj dalej...

Leczenie immunomodulacyjne W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki immunomodulacyjne, takie jak diphenylcyclopropenone DPCP lub squaric acid dibutyl ester SADBE , które mają na celu modyfikowanie reakcji układu odpornościowego.

Czytaj dalej...

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum krętek blady.

Czytaj dalej...

Poprzez wpływ androgenów u osób z predyspozycją genetyczną następuje miniaturyzacja mieszka włosowego, gdyż metabolit testosteronu dihydrotestosteron, powstający na skutek działania enzymu 5α-reduktazy, wpływa na receptory znajdujące się w mieszkach, skracając fazę wzrostu włosa 2,3.

Czytaj dalej...