Pryszcze na głowie - Czy szampon jest kluczem do rozwiązania?
Bolący pryszcz na głowie – czy to czyrak? Jak go rozpoznać?
Niekiedy na skórze głowy pojawia się zmiana podskórna w postaci wyraźnie wyczuwalnego guzka. Zazwyczaj towarzyszy jej opuchlizna, zaczerwienienie, a jej dotyk powoduje ból. Na pierwszy rzut wygląda ona jak zwykły pryszcz, jednak nasilone dolegliwości bólowe zazwyczaj wskazują na to, że problemem jest czyrak. Zgodnie z definicją jest to bakteryjne zapalenie mieszka włosowego oraz otaczających go tkanek. W pierwszym stadium guzek znajduje się wyłącznie pod skórą, a po mniej więcej 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę, zwieńczoną czopem martwiczym. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów, np. z ichtiolu. Ponieważ do powstania czyraka prowadzi zakażenie bakteryjne, konieczna może okazać się antybiotykoterapia.
Zmiany skórne w postaci czyraków są efektem obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a treść ropna wypływa samoistnie. Gdy ropień wydostanie się na zewnątrz, dolegliwości bólowe zazwyczaj mijają, a opuchlizna się zmniejsza. Lekarze przestrzegają przed wyciskaniem zmian występujących na głowie, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.
Podskórne grudki na głowie
Główną przyczyną powstawania guzków podskórnych na głowie jest powtarzające się tarcie między sąsiadującymi włosami (uraz), podczas którego w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych dochodzi do procesów zapalnych, w wyniku których na pewnym etapie rozwoju mieszki włosowe pęcznieją ropą i tworzą małą torbiel. Zwykle można się pozbyć takich guzków w krótkim czasie bez poważnych konsekwencji, jeśli nie ulegają one zakażeniu na skutek zabrudzenia lub zdrapania ich rękami podczas mycia lub przeczesywania włosów palcami. Jednak każdy stan zapalny staje się poważny, jeśli w jego rozwój zaangażowanych jest wiele bakterii, a także gdy wokół dotkniętego obszaru znajduje się wiele uszkodzonych naczyń krwionośnych – w obu przypadkach może dojść do zakażenia cellulitisem, które wymaga pilnego leczenia, w tym podania antybiotyków.
Wypryski na głowie – przyczyny
Każdego dnia aplikujesz na twarz naturalny hydrolat, kierunkowe serum ze składnikami aktywnymi, nawilżający krem i preparat z faktorem przeciwsłonecznym? Teraz odpowiedz sobie na pytanie, ile czasu w codziennej pielęgnacji poświęcasz skórze głowy? Większość osób pobieżnie oczyszcza ją pierwszym lepszym szamponem, a po wcierki czy złuszczające peelingi sięga sporadycznie, albo nawet wcale.
Pewnie nawet nie zastanawiasz się nad kondycją skalpu, dopóki nie borykasz się z jego strony z żadnymi problemami. Zdarza się jednak, że na skórze głowy pojawiają się bolesne wypryski. Co takiego oznaczają i jak sobie z nimi radzić?
Krosty na skórze głowy mogą mieć różne podłoże. Po pierwsze, może to być objaw zapalenia mieszków włosowych. Najpierw na skalpie obserwuje się zaczerwienienie w okolicy mieszka, z którego później powstają pęcherzyki wypełnione ropą. Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że to właśnie ta jednostka choroba się u Ciebie rozwija, to jak najszybciej udaj się do trychologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
Zdarza się, że pryszcze we włosach są symptomem trądziku różowatego. Czerwone zmiany nie są wyłącznie domeną twarzy, pleców czy dekoltu – często pojawiają się także na skalpie. Warto pamiętać o tym, że trądzik różowaty dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Ta choroba skórna „lubi się” ze stresem, niewłaściwą dietą i sięganiem po używki.
Wypryski na głowie wcale nie muszą świadczyć o chorobie skóry. Bywa, że są one reakcją alergiczną na kosmetyki do włosów. W Twojej pielęgnacji niedawno zagościł nowy szampon, maska, lakier czy odżywka bez spłukiwania? Być może to któryś z produktów jest powodem złego stanu skóry na głowie. Przyjrzyj się dokładnie składom preparatów, aby znaleźć winowajcę i wyeliminować go ze swojej rutyny.
Jak należy pielęgnować skórę głowy z krostami?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się pryszczy z powierzchni skóry głowy. Dermatolodzy polecają szampony, w których znajdują się m.in. ketokonazol lub cyklopiroksyna. Dobre efekty daje stosowanie preparatów z kwasem salicylowym i tlenkiem cynku. Przed ich nałożeniem na skórę należy upewnić się, że wymienione składniki aktywne nie powodują reakcji alergicznych.
Jeśli zmiany są zbyt rozległe, konieczna jest wizyta u dermatologa. W zależności od przyczyny zmian ropnych lekarz może zaproponować stosowanie maści z antybiotykiem, a nawet preparatów doustnych. Domowe sposoby na pryszcze na głowie mogą okazać się mało skuteczne. Nie da się jednak ukryć, że wiele problemów dermatologicznych można wyraźnie zmniejszyć za pomocą zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.
Aby cieszyć się zdrowym naskórkiem:
- porzuć zgubne nawyki, tj. zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu,
- zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały, najlepiej pochodzące ze świeżych warzyw i owoców. Ogranicz słodycze i częściej zaglądaj do sklepu z ekologiczną, nieprzetworzoną żywnością. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, bo od niego również zależy kondycja skóry. Zalecane jest picie około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie,
- wykonuj płukanki na bazie naparów ziołowych. Pamiętaj jednak, że aby zaobserwować pierwsze efekty, konieczne jest stosowanie tych preparatów regularnie, najlepiej co kilka dni. Wyniki badań naukowych wskazują na dużą skuteczność płukanek z kwiatów rumianku, szałwii i lipy,
- wypróbuj domową kurację, która polega na wymieszaniu zwykłych drożdży spożywczych z ciepłym mlekiem i nałożeniu takiej mikstury na głowę. Rytuał ten może przynieść liczne korzyści, jednak problematyczne może okazać się doczyszczenie włosów z resztek drożdży.
Mitem okazuje się skuteczność stosowania na pryszcze spirytusu salicylowego. Przede wszystkim podrażnia on skórę głowy, a przy tym zbyt silnie ją wysusza. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie. Aby uniknąć powstawania pryszczy na głowie, skoncentruj się na wypracowaniu dobrych nawyków, które przysłużą się nie tylko skórze, ale pozytywnie wpłyną na ogólny stan twojego zdrowia.
