Różnice między depilacją a epilacją - W czym tkwi różnica?

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy epilacją a depilacją.

Depilacja laserowa a epilacja - co lepsze?

Epilacja to depilacja laserowa, czyli zabieg polegający na niszczeniu włosów przez światło lasera. Epilacja koncentruje się na usunięciu włosów wraz z cebulką i osłabieniu lub zniszczeniu mieszka włosowego i długotrwały efekt gładkiej i pozbawionej zbędnego owłosienia skóry.

Epilacja - co to jest i na czym polega zabieg?

Epilacja to depilacja laserowa, podczas której światło lasera oddziałuje na włos, cebulki włosa i mieszek włosowy. Zabieg powoduje ich osłabienie, a nawet zniszczenie skutkujące trwałym efektem usunięcia owłosienia z wybranych partii ciała.

Epilator a depilator - co wybrać?

Wybór zależy od potrzeb pacjenta i progu bólowego. Epilacja jest bezbolesnym zabiegiem zapewniającym długotrwałe efekty i może być przeprowadzona na wszystkich partiach ciała. Z zabiegu można skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej. Usuwanie owłosienia przy użyciu depilatora można przeprowadzić samodzielnie. Technika może być bolesna, szczególnie w przypadku wrażliwych partii ciała. Włosy odrastają po ok. 3-4 tygodniach.

Czy epilacja boli?

Współczesne urządzenia do epilacji laserowej mają system chłodzący, dlatego są zabiegi są bezbolesne. Czasami pacjenci mówią o niewielkim dyskomforcie.

Czy depilacja laserowa zapewnia trwałe pozbycie się owłosienia?

Epilacja zapewnia długotrwałe efekty. W niektórych przypadkach powtarzanie zabiegów doprowadza do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych i wiąże się z trwałym usunięciem owłosienia.

Epilacja a depilacja laserowa - czym to się różni? Która metoda jest lepsza?

Epilacja – brzmi tajemniczo? Wyjaśniamy, na czym polega i czym różni się od depilacji laserowej. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tej metodzie usuwania włosów z ciała.

W tym artykule:
  1. Epilacja a depilacja laserowa - różnice
  2. Depilacja czy epilacja? Co lepsze?
  3. Epilacja - właściwości i zastosowanie
  4. Rodzaje epilacji
  5. Elektroepilacja
  6. Czy epilacja laserowa jest bezpieczna?

Istnieje wiele sposobów na usuwanie owłosienia z ciała, jednak potocznie niemal wszystkie nazywa się depilacją. Plastry z woskiem, depilator na baterie czy zabiegi laserowe - wszystkie kojarzą nam się właśnie z tym słowem. Co ciekawe, choć o istnieniu wyrazu epilacja wiele z nas nie miało pojęcia, to właśnie ono jest poprawnym określeniem zabiegu trwale usuwającego włosy ze skóry! Na czym dokładnie polega, czym różni się od popularnej depilacji i czy warto ją wykonać? Podpowiadamy.

Co to jest epilacja?

Epilacja, czyli depilacja laserowa to metoda, w której głównym założeniem jest nie tylko usunięcie włosa z cebulką, ale również zniszczenie komórek macierzystych odpowiadających za odrastanie włosów. To jedyna metoda zapewniająca trwałość efektów.

Do depilacji laserowej (epilacji) wykorzystuje się różne rodzaje laserów. W klinice Projekt Skóra wykorzystywany jest laser diodowy, którego działanie depilacyjne opiera się na selektywnej fotodermolizie mieszka włosowego. Wiązka światła laserowego pochłaniana jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym, a kumulacja energii doprowadza do jego zniszczenia. Osiągnięcie pożądanych rezultatów wymaga często kilku sesji zabiegowych, ale w zamian możliwe jest uzyskanie trwałych efektów. Niezwykle istotne jest również to, że epilacja powoduje jedynie niewielki dyskomfort, dlatego może być wykorzystywana na wszystkich partiach ciała, również u pacjentów z niskim progiem bólu.

Depilacja – co to jest?

Depilacja to zabieg pozwalający na uzyskanie gładkiej skóry. Niektóre metody umożliwiają jedynie usunięcie łodygi włosa, inne również cebulki, co zapewnia skuteczniejsze rezultaty usuwania owłosienia. Istnieją również takie metody, które niszczą całe mieszki włosowe dając trwałe efekty i idealną gładkość skóry poddanej zabiegowi.

Wśród najpopularniejszych metod depilacji można wyróżnić:

  • golenie maszynką jednorazową lub elektryczną – najprostsza i najszybsza metoda usuwania owłosienia z różnych partii ciała. Niewątpliwą wadą jest krótkotrwały efekt oraz możliwe podrażnienia,
  • użycie kremu do depilacji – rozpuszcza łodygę włosa na powierzchni skóry. Preparaty mogą powodować podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Krem również zapewnia krótkotrwały efekt, choć nieco dłuższy niż przy tradycyjnym goleniu,
  • depilacja woskiem – na skórę nakładany jest wosk, który po zastygnięciu jest usuwany razem z włosami i cebulkami. Efekty utrzymują się kilka tygodni, ale zdarza się, że włosy się łamią i w niektórych miejscach odrastają znacznie szybciej. Dla osób z niskim progiem bólu, szczególnie tych z grubymi włosami, zabieg może być bardzo bolesny,
  • depilacja pastą cukrową – pasta nie zastyga na skórze, dlatego ta metoda łączy się z mniejszym ryzykiem łamania się włosów w czasie wyrywania. Zabieg jest mniej bolesny niż depilacja woskiem i może być stosowany również na skórze naczyniowej,
  • depilacja depilatorem elektrycznym – urządzenie posiada mechaniczne pęsety, które chwytają i usuwają włosy z korzeniami. Użycie depilatora może być bolesne i nie nadaje się do wszystkich partii ciała. Efekty utrzymują się od 2 do 4 tygodni.
  • depilacja laserowa (epilacja) – zabieg polega na niszczeniu mieszka włosowego poprzez wiązkę ciepła emitowaną przez laser na określony obszar ciała. Laserowe usuwanie owłosienia wymaga kilku zabiegów, ale pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu i jest niemal bezbolesne.

Oliwka to najprostszy, najskuteczniejszy i najtańszy sposób na to aby usunąć rzęsy domowym sposobem Wystarczy, że zwilżonymi patyczkami higienicznymi oliwką będziesz pocierać rzęsy ważne, aby robić to bardzo delikatnie i wyłącznie na sztuczne rzęsy.

Czytaj dalej...

Odpowiednia technika w przypadku golenia miejsc intymnych jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, którym często towarzyszy ból, pieczenie, ogólne uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Czytaj dalej...

Po zakończeniu koniecznie trzeba umyć ogolone miejsca letnią wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej, a po wysuszeniu wmasować odpowiedni balsam o właściwościach łagodzących i regenerujących naskórek należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał alkoholu.

Czytaj dalej...

Stosowanie jednak bez wiedzy nieodpowiednich kremów, żelów czy maści, miejscowo na pojawiający się i nawracający trądzik różowaty , może mieć opłakany skutek i doprowadzić jedynie do zaostrzenia zapalenia.

Czytaj dalej...