Czy Pasta do Zębów Rzeczywiście Pomaga na Pryszcze?
Czy pasta do zębów na wypryski jest skuteczna?
Pasty do zębów stanowią ważną część codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wielu znane jest również ich inne, niecodzienne zastosowanie – a mianowicie jest to skuteczny sposób na oczyszczenie skóry twarzy. Przemawia za tym przede wszystkim jej zdolność do łagodzenia toczących się procesów zapalnych i zakaźnych, a także oczyszczania i zwężania porów.
Biorąc pod uwagę antybakteryjne, silnie oczyszczające oraz dezynfekujące działanie past w przypadku zębów można stwierdzić, iż będą one równie skuteczne w przypadku wyprysków skórnych, czy trądziku. Ponadto składniki past posiadają właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, a w niektórych można znaleźć nawet triklosan, który niszczy bakterie Gram-dodatnie, Gran-ujemnie oraz grzyby Candida.
Jeśli zatem zastanawiasz się, jak pozbyć się pryszczy, bez wahania sięgnij po pastę do zębów. To tani i szybki sposób na pozbycie się wyprysków skórnych. Duże grono zwolenników stosowania maseczek z past uważa nawet, że są one skutecznym sposobem na zmniejszenie oznak starzenia się skóry oraz na poprawę jej kondycji.
Jaką pastę do zębów wybrać na pryszcze?
Jeśli chcesz zastosować pastę na wypryski skórne, warto zapoznać się ze składem produktu. Najlepiej jest wybrać taką, która będzie koloru białego i będzie zawierała:
- nadtlenek benzoilu – hamuje rozwój bakterii
- wyciągi roślinne – będą działały łagodząco (np. ekstrakt z zielonej herbaty, z rumianku, czy z dziurawca), antyseptycznie (szałwia), ściągająco (kora dębu), antybakteryjnie (jeżówka purpurowa)
- drobinki ścierne– stanowią najczęściej połowę składu past do zębów
Warto natomiast unikać past:
- o żelowej konsystencji
- zawierających sztuczne barwniki (pasty, które posiadają kolorowe paski zawierają syntetyczne dodatki, które mogą wywoływać reakcję alergiczną w zetknięciu z delikatną powierzchnia skóry)
- zawierających dodatki smakowe (jest to zbędny składnik, a w kontakcie ze skórą może doprowadzić do podrażnień i zaczerwienień)
Zanim zaaplikujesz pastę do zębów na większym fragmencie twarzy, warto jest przetestować jej działanie na niewielkiej powierzchni. Każda pasta działa wysuszająco, więc jedynie indywidualne preferencje zadecydują o tym, jak długo należy pozostawić ją na skórze, aby uzyskać pożądany efekt.
Wszelkie niepożądane reakcje skórne, takie jak pieczenie, świąd, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, powinny skłonić do zmiany preparatu, a jeśli to nie pomoże do zaprzestania jej stosowania.
Jak stosować pastę do zębów na pryszcze?
Pastę do zębów najlepiej aplikować bezpośrednio na zmianę. Składniki, takie jak mentol, woda utleniona, kwas salicylowy i soda działają antybakteryjnie i wysuszająco. Można również znaleźć przepis na maseczkę z pasty do zębów. Wystarczy wymieszać pół łyżeczki pasty z 1 łyżką soku z cytryny i 1 rozgniecioną tabletką aspiryny. Mieszankę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na niej nie więcej niż 10 minut. Po tym czasie maseczkę należy dokładnie spłukać.
Skutki uboczne
Pasta do zębów nie jest przeznaczona do stosowania na skórę, dlatego używając jej w walce z trądzikiem należy zachować szczególną ostrożność. Skutkami ubocznymi mogą być nadmierne wysuszenie skóry i różne reakcje alergiczne, takie jak świąd, łuszczenie, pieczenie czy zaczerwienienie skóry.
Zanim zdecydujesz się zastosować pastę na skórze, warto wcześniej sprawdzić reakcję własnego organizmu. Wszelkie działania niepożądane powinny być sygnałem, że ta metoda nie jest dla Ciebie.
- zdrowie
- uroda
- pielęgnacja
- pryszcze
- krosty
- cera
- skóra
- pasta do zębów na pryszcze
- trądzik
- leczenie trądziku
- sposoby na pryszcze
- sposoby na trądzik
- maseczka z pasty do zębów
Jak stosować pastę do zębów na pryszcze?
Przede wszystkim warto jest zacząć od dokładnego demakijażu oraz solidnego oczyszczenia twarzy. Skóra musi być idealnie czysta. Można przemyć twarz płynem antybakteryjnym, ewentualnie oczyszczającym, a następnie potraktować ją tonikiem. Przygotowanie twarzy to niezwykle istotny krok, bowiem tylko wtedy będziemy mieć pewność, że została oczyszczona z resztek brudu, które mogą przenikać w głąb skóry. Ponadto zyskujemy pewność, że działanie pasty do zębów na pryszcze będzie efektywne, bowiem pasta będzie miała szansę bezpośredniego wniknięcia do zmiany skórnej. Dopiero po tak dokładnym przygotowaniu skóry możemy przejść do punktowego nałożenia pasty. Ponieważ wykazuje ona silne działanie, nie należy jej nakładać zbyt dużo – wielkość ziarenka ryżu w zupełności wystarczy.
Jak długo należy trzymać na skórze pastę do zębów? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zależy to od rodzaju naszej skóry, a także od zmiany skórnej, jaką chcemy osuszyć. Osoby posiadające cerę delikatną, wrażliwą, albo alergiczną nie powinny pozostawiać pasty dłużej niż 15-20 minut. Także cera naczynkowa nie będzie zwolennikiem takiej metody osuszania pryszczy. W przeciwnym razie może dojść do miejscowego podrażnienia i zaczerwienia skóry. Natomiast osoby posiadające skórę tłustą mogą bez większych obaw pozostawić pastę na całą noc.
Po zakończonej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć twarz, aby nie zostały na skórze resztki pasty. Następnie warto jest zastosować tonik, aby skóra została zregenerowana.