Pasta do zębów na pryszcze - jak stosować, aby uzyskać najlepsze efekty?
Leczenie trądziku pastą do zębów
Należy pamiętać, że trądzik czasami jest objawem jakiejś choroby. Wtedy istnieje tylko jedno narzędzie, które pomoże pozbyć się tego problemu – fachowe leczenie. Środek do czyszczenia jamy ustnej i zębów, jak każdy inny lek, w takiej sytuacji będzie bezsilny.
W innych przypadkach pasta na pryszcze naprawdę może pomóc poradzić sobie z problemem. Rzecz w tym, że w skład niektórych past wchodzą mentol i alkohol. Te dwa składniki mają przeciwzapalne, oczyszczające i wysuszające właściwości. Dlatego pasta do zębów skutecznie pomaga w likwidacji trądziku. Działa ona jak zwykły peeling . Najpierw otwiera pory, a następnie stamtąd wyciąga brud. Oprócz tego doskonale radzi sobie z bakteriami w jamie ustnej i na skórze.
Dla lepszego efektu przed użyciem trzeba rozparzyć twarz nad herbatą z rumiankiem lub innymi ziołami, które otwierają pory i umyć z odtłuszczającym balsamem.
Pasta do zębów na pryszcze jak stosować
Można spotkać się z opinią, że pasta do zębów pomaga w walce z pryszczami. Jak ją stosować, żeby sobie nie zaszkodzić?
Osoby na co dzień zmagające się z nieestetycznymi zmianami skórnymi sięgają po różne, często niekonwencjonalne środki. Jednym z takich pomysłów jest nakładanie na pryszcze pasty do zębów. Zwolennicy tej metody zwracają uwagę na antybakteryjne, dezynfekujące i oczyszczające działanie pasty - jeżeli tak działa na zęby, to w podobny sposób może działać również na skórę. Inni zaś przekonani są o dodatkowym, przeciwzmarszczkowym działaniu pasty. Ma ona zmniejszać oznaki starzenia skóry i poprawiać jej ogólną kondycję.
Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym (np. ekstrakt z zielonej herbaty czy szałwii). Unikać należy natomiast past zawierających barwniki syntetyczne (pasty z kolorowymi drobinkami), dodatkami smakowymi i tych o żelowej konsystencji.
fot. Polki.pl
Maseczka do twarzy na bazie pasty?
Pasta do zębów, oprócz bezpośredniej aplikacji, wykorzystywana jest również jako składnik maseczek do twarzy , które stosowane regularnie raz na tydzień bądź dwa pomogą w uregulowaniu pracy m.in skóry trądzikowej. Do przygotowania maseczki potrzebna będzie pasta do zębów (wielkość grochu), sok z połówki cytryny, pół tabletki aspiryny rozgniecionej na proszek. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na oczyszczoną twarz lub problematyczne miejsca. Po upływie 10 minut maskę należy usunąć, a twarz umyć i tonizować.
Większość kupowanych przez nas past do zębów ma w swoim składzie sód, dwutlenek węgla, węglan krzemu u wodorotlenek wapnia. Mają one silne działanie wybielające i antybakteryjne, które niekorzystnie może wpłynąć na skórę. Dlatego do wysuszania pryszczy należy wybierać pasty o naturalnym roślinnym składzie.
Ponadto długość jej aplikacji należy dostosować do rodzaju skóry. Za długo trzymana lub zbyt agresywna pasta może spowodować silne podrażnienie, wysuszenie, a następnie łuszczenie się skóry. Stosowania pasty na pryszcze powinny unikać osoby z bardzo wrażliwą, alergiczną i naczynkową cerą. Do wysuszania pryszczy nie poleca się past wybielających i barwionych, gdyż wykazują one silne działanie czyszczące, zbyt silne, aby stosować je na skórę.