"Pasta do zębów jako skuteczne lekarstwo na pryszcze podskórne"
Zacznij od wizyty u lekarza
Jeśli borykasz się z silnym trądzikiem, powinieneś zacząć od wizyty u lekarza. Istnieje kilka możliwych przyczyn tej choroby, dlatego na początku najlepiej wykluczyć nieprawidłowości w zakresie działania hormonów. Jeżeli doszło do dużego nasilenia schorzenia, również najlepiej zacząć kurację od spotkania z dermatologiem. W przypadku ostrej odmiany często stosowanie zewnętrznych maści czy kremów okazuje się niewystarczające i niezbędne jest wdrożenie leczenia doustnymi antybiotykami.
Pamiętaj jednak, że nakładanie preparatów przepisanych przez lekarza to jedynie część leczenia. By miało ono sens, niezbędne jest kompleksowe zadbanie o skórę. Stosowanie różnych kremów, nakładanie maseczek czy pasty do zębów na pryszcze może wspomóc działanie głównej kuracji.
Maseczka na pryszcze na bazie pasty do zębów
Pasta do zębów wykorzystywana jest również chętnie jako składnik wielu maseczek do twarzy. Warto jest stosować ją raz na tydzień, aby zapobiec pojawianiu się nowych zmian skórnych, w tym tych wywołanych przez trądzik.
Maseczka jest wyjątkowo łatwa w przygotowaniu i nie wymaga zakupu wielu składników. Do jej przygotowania potrzebna będzie pasta (najlepiej biała), pół tabletki rozgniecionej na proszek aspiryny oraz sok z połowy cytryny.
Tak przygotowaną pastę nakładamy na dobrze oczyszczoną twarz, ewentualnie punktowo na problematyczne miejsca. Maseczka nie powinna znajdować się na skórze dłużej niż 10 minut. Po tym czasie należy ją usunąć, twarz dokładnie umyć letnią wodą, a następnie tonizować.
Pryszcze podskórne: czym są?
To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?
- używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
- skłonności genetyczne
- choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
- długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)
Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.