"Pasta do zębów jako skuteczne lekarstwo na pryszcze podskórne"

Jak stosować pastę do zębów na pryszcze?

Przede wszystkim warto jest zacząć od dokładnego demakijażu oraz solidnego oczyszczenia twarzy. Skóra musi być idealnie czysta. Można przemyć twarz płynem antybakteryjnym, ewentualnie oczyszczającym, a następnie potraktować ją tonikiem. Przygotowanie twarzy to niezwykle istotny krok, bowiem tylko wtedy będziemy mieć pewność, że została oczyszczona z resztek brudu, które mogą przenikać w głąb skóry. Ponadto zyskujemy pewność, że działanie pasty do zębów na pryszcze będzie efektywne, bowiem pasta będzie miała szansę bezpośredniego wniknięcia do zmiany skórnej. Dopiero po tak dokładnym przygotowaniu skóry możemy przejść do punktowego nałożenia pasty. Ponieważ wykazuje ona silne działanie, nie należy jej nakładać zbyt dużo – wielkość ziarenka ryżu w zupełności wystarczy.

Jak długo należy trzymać na skórze pastę do zębów? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zależy to od rodzaju naszej skóry, a także od zmiany skórnej, jaką chcemy osuszyć. Osoby posiadające cerę delikatną, wrażliwą, albo alergiczną nie powinny pozostawiać pasty dłużej niż 15-20 minut. Także cera naczynkowa nie będzie zwolennikiem takiej metody osuszania pryszczy. W przeciwnym razie może dojść do miejscowego podrażnienia i zaczerwienia skóry. Natomiast osoby posiadające skórę tłustą mogą bez większych obaw pozostawić pastę na całą noc.

Po zakończonej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć twarz, aby nie zostały na skórze resztki pasty. Następnie warto jest zastosować tonik, aby skóra została zregenerowana.

Maseczka na pryszcze na bazie pasty do zębów

Pasta do zębów wykorzystywana jest również chętnie jako składnik wielu maseczek do twarzy. Warto jest stosować ją raz na tydzień, aby zapobiec pojawianiu się nowych zmian skórnych, w tym tych wywołanych przez trądzik.

Maseczka jest wyjątkowo łatwa w przygotowaniu i nie wymaga zakupu wielu składników. Do jej przygotowania potrzebna będzie pasta (najlepiej biała), pół tabletki rozgniecionej na proszek aspiryny oraz sok z połowy cytryny.

Tak przygotowaną pastę nakładamy na dobrze oczyszczoną twarz, ewentualnie punktowo na problematyczne miejsca. Maseczka nie powinna znajdować się na skórze dłużej niż 10 minut. Po tym czasie należy ją usunąć, twarz dokładnie umyć letnią wodą, a następnie tonizować.

Jaką pastę do zębów wybrać na pryszcze?

Jeśli chcesz zastosować pastę na wypryski skórne, warto zapoznać się ze składem produktu. Najlepiej jest wybrać taką, która będzie koloru białego i będzie zawierała:

  • nadtlenek benzoilu – hamuje rozwój bakterii
  • wyciągi roślinne – będą działały łagodząco (np. ekstrakt z zielonej herbaty, z rumianku, czy z dziurawca), antyseptycznie (szałwia), ściągająco (kora dębu), antybakteryjnie (jeżówka purpurowa)
  • drobinki ścierne– stanowią najczęściej połowę składu past do zębów

Warto natomiast unikać past:

  • o żelowej konsystencji
  • zawierających sztuczne barwniki (pasty, które posiadają kolorowe paski zawierają syntetyczne dodatki, które mogą wywoływać reakcję alergiczną w zetknięciu z delikatną powierzchnia skóry)
  • zawierających dodatki smakowe (jest to zbędny składnik, a w kontakcie ze skórą może doprowadzić do podrażnień i zaczerwienień)

Zanim zaaplikujesz pastę do zębów na większym fragmencie twarzy, warto jest przetestować jej działanie na niewielkiej powierzchni. Każda pasta działa wysuszająco, więc jedynie indywidualne preferencje zadecydują o tym, jak długo należy pozostawić ją na skórze, aby uzyskać pożądany efekt.

Wszelkie niepożądane reakcje skórne, takie jak pieczenie, świąd, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, powinny skłonić do zmiany preparatu, a jeśli to nie pomoże do zaprzestania jej stosowania.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Spis treści

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pryszcze podskórne: leczenie

Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.

Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:

  • tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
  • włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
  • kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.

Korzystając z preparatów do zastosowania w domu trudno osiągnąć idealną gładkość, ponieważ łatwo doprowadzić do sytuacji, w której włosy będą odrastały partiami w różnym czasie a skóra będzie szorstka od odrastających włosków.

Czytaj dalej...

U bardziej wrażliwych osób nieodpowiednio dobrana pasta do zębów może wywołać także podrażnienia wewnątrz jamy ustnej jeśli coś takiego się dzieje, zapytaj swojego dentystę, jakiej pasty powinieneś używać.

Czytaj dalej...

Opryszczkę można również leczyć, stosując kostkę lodu, fusy po kawie, olejek z bergamotki zmieszany z olejkiem eukaliptusowym, mieszankę oliwy z oliwek, wosku pszczelego i olejku lawendowego, marchew, olej goździkowy.

Czytaj dalej...

Depilacja dla większości kobiet jest przykrym obowiązkiem - podrażnienia po goleniu, zapalenia mieszków włosowych, wrastanie włosków, swędzenie, to tylko niektóre z najczęstszych problemów po depilacji.

Czytaj dalej...