Pasta z sody oczyszczonej jako skuteczne lekarstwo na wyprysk potnicowy
Co to jest wyprysk potnicowy?
Czy kiedykolwiek borykałeś się z powierzchownym stanem zapalnym skóry? Pojawiły się u Ciebie najpierw rumienie, potem pęcherzyki wypełnione ropną treścią, po ich pęknięciu – wysięk, a na koniec łuszczenie się naskórka i niewielkie strupy?
To najprawdopodobniej wyprysk potnicowy, zwany inaczej potnicą. Ta choroba skóry znana jest też pod określeniem wyprysk dyshydrotyczny.
W klasyfikacji ICD-10 oznaczony jest kodem L30.1. Potnicowe zapalenie skóry nazywane również potoczenie egzemą potnicową zostało uwzględnione także w klasyfikacji ICD-11 i ma kod EA85.0.
Wyprysk potnicowy, inaczej potnica pęcherzykowa, jest jednym z wielu rodzajów wyprysku. Wśród typów wyprysku, obok potnicy, można wskazać wyprysk:
- kontaktowy,
- zawodowy,
- podudzia,
- mikrobowy,
- pieniążkowaty.
Wskazuje się na dwie postacie wyprysku potnicowego: o przebiegu ostrym i przewlekłym. W pierwszym przypadku potnica pojawia się nagle i ma zaostrzony przebieg. Z kolei w drugim przypadku wyprysk potnicowy ciągnie się miesiącami, a jej nasilenie zależy od pacjenta.
Można zastosować nieoficjalny podział potnicy na:
- grzybiczą – gdy powodem jej wystąpienia jest zakażenie grzybami. Po wyleczeniu grzybicy potnicowej wyprysk potnicowy powinien minąć,
- alergiczną – gdy potnica to efekt alergii na nikiel lub inne metale,
- idiopatyczną – przyczyna jej pojawienia nie jest znana.
Leki na wyprysk potnicowy
Jak już wiesz, potnica jest bardzo oporna na leki. Te, które są dostępne bez recepty, stosuje się jedynie wspomagająco.
Z kolei dobrym lekiem na potnicę, przepisywanym przez lekarza, jest środek zawierający kortykosteroidy.
W przypadku, gdy okaże się on nieskuteczny, specjalista może przepisać leki zawierające następujące substancje:
- azatioprynę – środek o działaniu hamującym odpowiedź układu odpornościowego i cytotoksycznym, czyli niszczącym szybko dzielące się komórki.
- środki antyhistaminowe – zmniejszające uczucie świądu.
W przypadku, gdy świąd doprowadzi Cię do sytuacji, że rozdrapiesz zmiany skórne, może się to skończyć zakażeniem bakteryjnym. W takiej sytuacji konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.
Ceny takich leków zaczynają się już w okolicach 20-30 zł za opakowanie liczące około 50 tabletek.
Jak zrobić naturalny oprysk z sody na mszyce
Oprysk z sody na mszyce i inne szkodniki robi się z wody, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń albo szarego mydła (najlepiej w płynie). Płyn i mydło sprawiają, że preparat nie spływa po roślinie, ale zostaje na niej i może zacząć działać. Preparat robi się z 1 łyżki sody na 2 szklanki wody. Można dodać do niego około 2 ml płynu do naczyń lub mydła. Całość trzeba dobrze wymieszać i wstrząsnąć, by soda się rozpuściła. Roztwór stosuje się nierozcieńczany.
Soda oczyszczona jest też niezawodna w leczeniu różnego rodzaju chorób grzybowych roślin. Najczęściej wykorzystuje się ją na mączniaka, ale ma zastosowanie także w zwalczaniu plamistości liści. Mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy to najczęściej spotykane choroby roślin, zarówno ogrodowych, uprawianych w polu i pod osłonami, poraża nawet rośliny doniczkowe i szybko się rozprzestrzenia na kolejne. Obie choroby mają postać szpecących, białych nalotów na liściach i nadziemnych części roślin. Do zwalczania tej choroby stosuje się silne środki chemiczne, także prewencyjnie. Nie jest to jednak ekologiczny sposób, jeśli chcesz zadziałać bardziej naturalnie, koniecznie wybierz preparat z sody.
Na mączniaka i plamistość liści robi się roztwór z 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej, 5 ml szarego mydła w płynie na 1 l wody. Lepiej zastosować ciepłą wodę, by soda i mydło mogły się rozpuścić. Preparat trzeba dobrze wymieszać i wstrząsnąć. Oprysk wykonuje się opryskiwaczem i należy zastosować go kilkukrotnie. Szybko zauważysz działanie przeciwko mączniakowi – białe plamy już kolejnego dnia zaczynają ciemnieć. Oprysk można stosować u wszystkich typów roślin.