Minoksydyl 5 na brodę - Skuteczność, Bezpieczeństwo i Porady
Minoksydyl na brodę
W Stanach Zjednoczonych od jakiegoś czasu trwa szał związany z okryciem dodatkowego zastosowania minoksydylu. Stosowanie go przyspiesza wzrost włosów na brodzie i zatrzymuje wypadanie tych, które chcą opuścić właściciela. Dzięki temu broda staje się gęsta jak las Fangorn z "Władcy Pierścieni".
Szampony i serum z tym składnikiem zaczynają zyskiwać popularność wśród mężczyzn w Polsce. Coraz częściej pojawiają się pytania, czy 2- lub 5-procentowe roztwory minoksydylu dostępne bez recepty mogą być stosowane także na brodę.
Substancji, które wpływają na porost włosów, także na brodzie, jest na rynku pełno. Bo poważne zapuszczanie brody to nie samo użycie cudownego środka. By wyhodować poważny zarost , zacznij od codziennej diety, pielęgnacji pod prysznicem oraz zapewnienia organizmowi odpowiednich suplementów. Nie zaszkodzi też wizyta u trychologa czy dermatologa.
Minoksydyl – stosowanie
1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.
Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.
Czym jest minoxidil?
Minoxidil to lek dostępny w postaci roztworu, który należy aplikować na skórę głowy. Czasami znaleźć go można również w formie szamponu, pianki czy sprayu. Bardzo rzadko stosuje się minoksydyl w tabletkach ze względu na mogące się pojawić efekty uboczne. Wykorzystuje się go w sytuacji, gdy Pacjent boryka się z nadmierną utratą włosów, ich osłabieniem, ścieńczeniem, a także po zabiegach rekonstrukcji włosów po to, by przyspieszyć ich odrastanie. Stosuje się go zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Minoxidil aplikuje się bezpośrednio na skórę, najczęściej na głowie. Nie zaleca się wprowadzania go w terapię u osób z rozpoznanym łysieniem bliznowaciejącym albo plackowatym. Nie powinno się nakładać go na zmienioną chorobowo skórę lub jeżeli utrata włosów postępuje w związku z wypadaniem sezonowym, ciążą czy chorobami tarczycy. W związku z tym często nie znajduje też zastosowania w przypadku łysienia łojotokowego, w przebiegu którego mamy do czynienia z żółtą łuską na skórze głowy, wysiękami, zaczerwienieniem oraz podrażnieniem. Minoxidil nie znajduje również zastosowania w nagłej utracie włosów bez poznanej przyczyny – w takich sytuacjach należy jej poszukać i wyeliminować.
Pomimo tego, że minoxidil w niższych stężeniach dostępny jest bez recepty, nie należy nakładać go na skórę bez wcześniej konsultacji ze specjalistą. Środek należy stosować wyłącznie na jasne polecenie lekarza oraz po pozytywnym zakwalifikowaniu skóry głowy do terapii tą substancją. Minoxidil sprzedawany jest w formie roztworu 2% oraz 5%.