Plamy jak po oparzeniu - Jak skutecznie radzić sobie z tymi trudnościami?
Jak często występują oparzenia skóry?
Oparzenia I stopnia są dość powszechne i powstają w następstwie nagłych wypadków w domu lub pracy. Szacuje się, że częstość oparzeń wynosi około 6–7 przypadków na 100 000 tysięcy mieszkańców rocznie.
W zależności od głębokości oparzenia można podzielić na cztery stopnie. Powierzchowne oparzenia dotyczą naskórka (stopień I i IIa), głębokie wywołują martwicę skóry właściwej (stopień IIb i III), natomiast w przypadku zajęcia tkanki podskórnej i głębiej leżących struktur (mięśnie, ścięgna, kości) oparzenie jest klasyfikowane jako stopień IV.
W oparzeniu I stopnia rozwija się rumień (zaczerwienienie skóry), któremu może towarzyszyć obrzęk skóry. Zmieniona skóra jest bolesna i wilgotna. W oparzeniu stopnia IIa obecne są pęcherze, a w stopniu IIb może dojść do uszkodzenia zakończeń nerwowych, co sprawia, że obszar objęty oparzeniem jest mniej bolesny. Oparzenia III stopnia wiążą się ze zniszczeniem mieszków włosowych. Skóra jest blada i nie reaguje na bodźce bólowe. Gojenie przebiega z wytworzeniem blizny pozbawionej włosów.
Ciężkość oparzenia określa się za pomocą rożnych skali i reguł. Najbardziej powszechna jest tzw. reguła dziewiątek, gdzie określone segmenty ciała zajmują w przybliżeniu 9% powierzchni ciała.
Oparzeniu ciała w zależności od głębokości i rozległości uszkodzenia, a także wieku pacjenta mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe, z możliwym rozwojem wstrząsu i powikłaniami sercowymi, nerkowymi oraz płucnymi.
Pęcherze i bąble po oparzeniu - co robić krok po kroku
Bąble po oparzeniu oznaczają, że doszło do oparzenia drugiego stopnia. Zwykle są na nie narażone dłonie i ręce podczas gotowania i smażenia. Oparzenie olejem albo bardzo gorącą wodą może pozostawić nieprzyjemne ślady, które będą się długo goić. Zobacz, jak wygląda leczenie oparzeń i co robić z bąblami.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oparzeniach.
Poniżej przedstawiamy ponad 7 000 sprawdzonych specjalistów dezynsekcji i deratyzacji w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:
Okres ciąży
Podwyższony poziom estrogenów w czasie ciąży sprawia, że melanocyty (komórki produkujące melaninę) mogą nie pracować prawidłowo, tzn. zbyt intensywnie lub wcale. Dlatego niektóre kobiety w ciąży mogą się zmagać zarówno z przebarwieniami, jak i białymi plamkami na skórze.
Białe plamy po opalaniu a bielactwo Lekarze zgodnie twierdzą, że białe plamy po opalaniu nie są objawem bielactwa. Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest systematyczne niszczenie melanocytów - komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Dokładne przyczyny "wymierania" melanocytów nie są znane, jednak lekarze przypuszczają, że na ten proces mają wpływ czynniki genetyczne i reakcje autoimmunologiczne. Plamy bielacze nie są zagrożeniem dla zdrowia chorego, jednak wystawianie ich na działanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko wystąpienia trudno gojących się oparzeń słonecznych, a także zmian nowotworowych. Pozbawiona melanocytów skóra nie posiada bariery ochronnej, dzięki której mogłaby się "bronić" przed promieniami ultrafioletowymi, dlatego należy opalać ją z umiarem.
Kiedy pojawiają się bąble po oparzeniu
Oparzenie parą i wrzątkiem
Oparzenia II stopnia zwykle zdarzają się w kuchni. Częstą przyczyną jest woda w garnku lub para z czajnika. Oparzenie parą może się zdarzyć nawet podczas zwykłego szykowania herbaty. Zwykle ten rodzaj poparzenia dotyczy dłoni, bo one znajdują się najbliżej źródła pary. Poparzenie na twarzy może być natomiast wynikiem nachylenia nad gorącym garnkiem.
Do równie częstych przypadków poparzenia w kuchni należy oparzenie wrzątkiem. Jeżeli mamy szczęście to powstanie tylko zaczerwienienie. Jednak wrząca woda i para potrafią wywoływać też poważniejsze objawy. Po jakimś czasie w miejscu działania gorąca pojawia się np. pęcherz po oparzeniu.
Bąbel oparzeniowy jest nieprzyjemnym dodatkiem do piekącej i swędzącej skóry. Szczególnie na palcach, gdzie upośledza czucie. Jednak z takim skutkiem oparzenia parą można sobie poradzić. W dalszej części poradnika dowiecie się jak się z nim obchodzić, czy można go przebić i czym smarować oparzenia.
Oparzenie olejem
Po oparzeniu olejem dużo częściej mogą się pojawiać bąble, a nawet rany. Olej jest o tyle niebezpieczniejszy od wody i pary, że trudniej go usunąć ze skóry. Natomiast blizny i bąble po oparzeniu nie są tak rozległe jak np. przy oparzeniu parą. Gorący olej raczej może skapnąć czy wylać się na ręce lub stopy. Rzadko dochodzi do poparzenia na twarzy.
Z powodu przylegania gorącego oleju do skóry jesteśmy dłużej narażeni na działanie gorąca. Olej wnika też głębiej. Żeby nie dopuścić do powstania rany po oparzeniu trzeba działać natychmiast, gdy do niego dojdzie. Taka rana jest dużo bardziej niebezpieczna od pęcherza po oparzeniu. Nie mając naturalnej warstwy ochronnej nie jesteśmy chronieni przed zakażeniami. Jednocześnie może być dużo bardziej bolesna.
Leczeniem oparzeń bardzo gorącym olejem będzie się musiał zająć lekarz. Jednak w pierwszej kolejności musimy sobie poradzić samodzielnie. Przeczytaj dalej co zrobić po oparzeniu olejem albo wrzątkiem.
