Plamy jak po oparzeniu - Jak skutecznie radzić sobie z tymi trudnościami?

Okres ciąży

Podwyższony poziom estrogenów w czasie ciąży sprawia, że melanocyty (komórki produkujące melaninę) mogą nie pracować prawidłowo, tzn. zbyt intensywnie lub wcale. Dlatego niektóre kobiety w ciąży mogą się zmagać zarówno z przebarwieniami, jak i białymi plamkami na skórze.

Białe plamy po opalaniu a bielactwo Lekarze zgodnie twierdzą, że białe plamy po opalaniu nie są objawem bielactwa. Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest systematyczne niszczenie melanocytów - komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Dokładne przyczyny "wymierania" melanocytów nie są znane, jednak lekarze przypuszczają, że na ten proces mają wpływ czynniki genetyczne i reakcje autoimmunologiczne. Plamy bielacze nie są zagrożeniem dla zdrowia chorego, jednak wystawianie ich na działanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko wystąpienia trudno gojących się oparzeń słonecznych, a także zmian nowotworowych. Pozbawiona melanocytów skóra nie posiada bariery ochronnej, dzięki której mogłaby się "bronić" przed promieniami ultrafioletowymi, dlatego należy opalać ją z umiarem.

Kiedy i jak przebić pęcherze?

Mówiliśmy, że nie powinno się przebijać pęcherzy. Domyślnie trzeba się kierować tą zasadą. Zwłaszcza w przypadku bąbli po oparzeniach. Istnieją jednak okoliczności, w których można przebić pęcherz. Idealnie byłoby, gdyby zrobił to lekarz lub inny wykwalifikowany pracownik medyczny. Wówczas będziemy mieć pewność, że skóra pęknie w aseptycznych warunkach. Jeżeli jednak z jakichś powodów musimy to zrobić samodzielnie, to najlepiej przebić zachowując wszystkie środki ostrożności. Używamy do tego sterylnej igły. Kierujemy ją prostopadle do skóry, ale z boku bąbla. Tędy można pozbyć się płynu surowiczego. Nie odrywamy reszty skóry, tylko przykrywamy nieprzywierającym opatrunkiem. Opatrunek można smarować neutralną maścią (np. wazeliną). Pamiętajmy też, że jeżeli przebija się pęcherz, to trzeba go koniecznie zdezynfekować.

Trzeba pamiętać, że pęcherze oparzeniowe po przekłuciu mogą być bardzo bolesne. Co prawda znika niewygodna narośl na czubku palca czy na dłoni, ale nie mija problem z używaniem tej części ciała. To jeden z powodów, dla których lepiej poczekać aż pęcherz sam pęknie lub się wchłonie.

Bąble po oparzeniu zostają na skórze dość długo. Nie tak łatwo pozbyć się tego problemu. Zwykle przebijanie pęcherza tylko pogarsza sprawę. Dlatego najlepszym wyjściem z sytuacji jest przeczekanie, aż pęcherze znikną same i dbanie, żeby nie dostało się do nich zakażenie.

Podobał ci się ten artykuł? Był pomocny? Zobacz też poradnik, jak wyglądają robaki w kale u dziecka.

Kiedy znikną bąble po oparzeniu?

Bąble po oparzeniu są nie tylko nieestetyczne, ale męczące. Na dłoniach przeszkadzają w codziennych czynnościach, swędzą, drażnią, czasem sprawiają ból. Nic dziwnego, że chcemy wiedzieć, kiedy znikną. Oparzenia II stopnia, po których powstają pęcherze to tzw. oparzenia powierzchniowe. Ich leczenie trwa najczęściej do 2 tygodni.

Pojawienie się niewielkich przebarwień po wyleczeniu nie jest niczym groźnym. Niestety po oparzeniu olejem może się też głębsze uszkodzenie skóry. Tego typu oparzenia, tzw. głębokie, leczy się około 3 tygodni. Mogą po nich pozostać blizny.

Na szczęście większość oparzeń, jeżeli zadziała się prawidłowo, jest łatwa do wyleczenia. Pamiętaj tylko, że jeżeli podejrzewasz u siebie poparzenie drugiego stopnia to skonsultuj sposób leczenia z lekarzem. Lżejsze poparzenia możesz leczyć w domu, zimnymi okładami i podanymi w tabeli preparatami.

Kiedy pojawiają się bąble po oparzeniu

Oparzenie parą i wrzątkiem

Oparzenia II stopnia zwykle zdarzają się w kuchni. Częstą przyczyną jest woda w garnku lub para z czajnika. Oparzenie parą może się zdarzyć nawet podczas zwykłego szykowania herbaty. Zwykle ten rodzaj poparzenia dotyczy dłoni, bo one znajdują się najbliżej źródła pary. Poparzenie na twarzy może być natomiast wynikiem nachylenia nad gorącym garnkiem.

Do równie częstych przypadków poparzenia w kuchni należy oparzenie wrzątkiem. Jeżeli mamy szczęście to powstanie tylko zaczerwienienie. Jednak wrząca woda i para potrafią wywoływać też poważniejsze objawy. Po jakimś czasie w miejscu działania gorąca pojawia się np. pęcherz po oparzeniu.

Bąbel oparzeniowy jest nieprzyjemnym dodatkiem do piekącej i swędzącej skóry. Szczególnie na palcach, gdzie upośledza czucie. Jednak z takim skutkiem oparzenia parą można sobie poradzić. W dalszej części poradnika dowiecie się jak się z nim obchodzić, czy można go przebić i czym smarować oparzenia.

Oparzenie olejem

Po oparzeniu olejem dużo częściej mogą się pojawiać bąble, a nawet rany. Olej jest o tyle niebezpieczniejszy od wody i pary, że trudniej go usunąć ze skóry. Natomiast blizny i bąble po oparzeniu nie są tak rozległe jak np. przy oparzeniu parą. Gorący olej raczej może skapnąć czy wylać się na ręce lub stopy. Rzadko dochodzi do poparzenia na twarzy.

Z powodu przylegania gorącego oleju do skóry jesteśmy dłużej narażeni na działanie gorąca. Olej wnika też głębiej. Żeby nie dopuścić do powstania rany po oparzeniu trzeba działać natychmiast, gdy do niego dojdzie. Taka rana jest dużo bardziej niebezpieczna od pęcherza po oparzeniu. Nie mając naturalnej warstwy ochronnej nie jesteśmy chronieni przed zakażeniami. Jednocześnie może być dużo bardziej bolesna.

Leczeniem oparzeń bardzo gorącym olejem będzie się musiał zająć lekarz. Jednak w pierwszej kolejności musimy sobie poradzić samodzielnie. Przeczytaj dalej co zrobić po oparzeniu olejem albo wrzątkiem.

Blizna na twarzy i ciele to tak naprawdę tkanka bliznowata włóknista zawierająca dużą ilość usieciowanych włókien kolagenowych, która nie posiada już gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych oraz charakteryzuje się brakiem elastyczności.

Czytaj dalej...

plamy soczewicowate to niewielkie, brązowe plamy na ciele pojawiające się najczęściej na granicy skóry i błony śluzowej i mogą być spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu, starzeniem się skóry lub też mogą być wynikiem niektórych chorób genetycznych.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...