Plamy na ciele - Tajemnicze Czerwone Znaki
Komentarze
moja koleżnka całe dzieciństwo zmagała się z różyczką, pamiętam do dziś jak wyglądała i była cała w czerwonych plamkach
u mnie łupież pstry najpierw ujawnił się cielistymi kropkami, wtedy to olałam i dopiero po jakimś czasie zrobiły się mocno czerwone :( pomogły mi wtedy mocne dermokosmetyki, nie lekceważcie pierwszych objawów ludzie
Od słońca też mogą wychodzić czerwone plamki, ogólnie w tych miesiącach letnich trzeba się pilnować
Ja gdy zobaczyłam u siebie czerwone plamki na ciele, a dokładnie dekolcie to od razu pobiegłam do lekarza, no jestem z tych co mają czarne myśli do razu xD na szczęście była to zwykła reakcja alergiczna na nowy balsam do ciała
Gdy nasze dziecko miało czerwone plamy na ciele to strasznie wariowaliśmy. Myśleliśmy, że właśnie może to być łupież pstry, a było to zupełnie co innego i nie groźnego uff..
W przypadku mojej koleżanki czerwone plamy na ciele świadczyły o zwykłym uczuleniu :D
Dobrze, że te czerwone plamy na ciele można łatwo zdiagnozować. Łupież pstry jest do wyleczenia jestem tego przykładem:)
Gdy tylko jakieś plamy zaczynają się pojawiać na moje skórze to czym prędzej lecę na wizytę do dermatologa. Wiem, że czerwone plamy na ciele równie dobrze mogą być spowodowane uczuleniem, ale moim zdaniem nie ma co lekceważyć takich sytuacji.
Czerwone plamy na ciele – co to znaczy?
Czerwone plamy na ciele mogą mieć wiele różnych przyczyn. Uczulenie lub alergia to pierwsze schorzenia, na których obecność zostaniesz przebadany u lekarza. Zaczerwienienia to w tym przypadku reakcja obronna organizmu na antygen, który podrażnia skórę. Kolejnymi czynnikami wywołującym czerwone plamy na skórze mogą być między innymi:
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- różnego typu infekcje,
- zaburzenia metabolizmu,
- problemy z krążeniem.
Czasami zaczerwienienia pojawić się mogą po prostu w wyniku ukąszenia przez owada. W przypadku alergii diagnozy można dokonać samodzielnie. Wystarczy po prostu odstawić kosmetyki lub pewne grupy pokarmowe. Jeżeli jednak czerwone plamy nie znikają, to należy udać się do specjalisty, który oceni, czy z ciałem nie dzieje się coś złego. Jeżeli nie możesz udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem mogą być konsultacje lekarskie online. Pamiętaj jednak, że lekarz będzie pewnie chciał zobaczyć zmiany skórne osobiście, dlatego i tak czeka cię wizyta w gabinecie lekarskim.
Czerwone plamy na ciele w infekcjach wirusowych
Zmiany skórne są częstym objawem zakażeń wirusowych i najczęściej przybierają charakter wysypek plamistych, plamisto-grudkowych i pęcherzykowych. Mogą być one dominującym objawem choroby (tzw. choroby wysypkowe) lub towarzyszyć innym typowym dla danego zakażenia objawom.
Wybrane wirusowe choroby wysypkowe głównie występujące u dzieci:
Czerwone plamy na ciele w odrze
Występująca w odrze wysypka jest jedną z najintensywniejszych wśród wysypek pojawiających się w chorobach zakaźnych. Jest gruboplamista, żywoczerwona i ma charakter zstępujący. Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion (pierwsza doba), a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców (druga doba) oraz skórę rąk i nóg (trzecia doba). Od czwartej doby wysypka zaczyna się przebarwiać, brunatniejąc w kolejności pojawiania się zmian, a skóra się łuszczy.
Wysypce towarzyszą, szczególnie na początku, następujące objawy:
- gorączka,
- suchy, szczekający kaszel,
- nieżyt nosa,
- zapalenie spojówek ze światłowstrętem.
Czerwone plany na ciele – świerzb
Wśród przypadłości, które mogą być przyczyną czerwonych plam na ciele, warto jeszcze wymienić świerzb. Przejawia on się zmianami w formie uwypuklonych grudek, przeczosów albo plam. Odczuwalny jest bardzo silny świąd, który dokucza szczególnie po położeniu się do łóżka. Zakażenie świerzbem jest wywoływane przez pasożyta nazywanego świerzbowcem. Gdy dostanie się on do naskórka, to tworzy on nory, w których składa jaja. Larwy wykluwają się i po 3 tygodniach stają się dorosłe. Całemu procesowi towarzyszy bardzo nieprzyjemne swędzenie.
Jak można zarazić się świerzbem? Wystarczy kontakt z osobą chorą, jej pościelą lub ubraniem. Zmiany chorobowe powstają najczęściej w okolicy nadgarstków, na pośladkach, w okolicy pępka oraz narządów płciowych. Leczenie świerzbu wymaga zintensyfikowanych działań i powinno objąć całą rodzinę pacjenta oraz osoby, które miały z nim bliski kontakt, nawet jeżeli nie odczuwają one żadnych negatywnych objawów.
Zobacz też Włókniak miękki i twardy – czym są i jak je usuwać? Metody leczenia
Czerwone plamki – jest się czego obawiać?
Pojawienie się zmian skórnych nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Może to być po prostu chwilowa reakcja organizmu na jakiś czynnik. W tym wypadku wysypka stanowi jedynie problem estetyczny. Jeżeli jednak plamki nie znikają, to naprawdę warto udać się do specjalisty, który oceni problem i wyda diagnozę. Konsultacja lekarska zawsze jest dobrym wyborem, bo dzięki niej można całkowicie pozbyć się obaw o swój stan zdrowia.
Czerwone plamy na ciele mogą być wywołane przez alergię. Jest to bardzo częsta przyczyna zmian skórnych o zróżnicowanym kształcie. Jeżeli zmiany pojawiły się nagle, to mogą mieć związek z alergią na jakiś składnik kosmetyków lub produkt spożywczy. Jeżeli w ostatnim czasie pacjent zmieniał kosmetyki lub wprowadzał do diety jakiś nowy pokarm, to jest duża szansa, że za czerwonymi zmianami na skórze stoi właśnie alergia. Uczulenie może być także związane z alergenami wziewnymi, czyli z pyłkami traw, sierścią zwierząt, roztoczami lub kwiatami. Uczulenie może pojawić się właściwie na każdym etapie życia. Jeżeli oprócz czerwonych plam na ciele, pojawiają się także łzawienie, duszności oraz katar i kaszel, to warto zwrócić się z problemem do dermatologa lub alergologa.
