Jak rozpoznać alergię?
Jak rozpoznać alergię dzięki badaniom?
Badania, wykonuje się w celu ustalenia czynnika, który wywołuje objawy.
Ze względu na to że, objawy alergii są czasami ciężkie do odróżnienia od innych schorzeń, to bywa również i tak że występujące objawy są charakterystyczne dla danej dolegliwości. Dlatego niewątpliwie niezbędna będzie wizyta u lekarza który wstępie przeprowadzi wywiad z pacjentem by otrzymać ważne informacje dotyczące podejrzeń czy przyczyn, co mogłoby wywołać objawy, charakter i jak długo występują objawy, czy u kogoś z rodziny występowały choroby alergiczne, obecność zwierząt w domu, czy objawy są zależne od pory roku, a także palenie, praca zawodowa i inne choroby. Pomimo tego że wywiad z osobą uczuloną jest bardzo ważny to samoobserwacja jest równie ważna.
Więc jak rozpoznać alergię? W tym celu pomocne mogą okazać się testy skórne.
Testy skórne
W przypadku pojawienia się alergii dodatkowym i zarazem podstawowym badaniem diagnostycznym, których celem jest stwierdzenie alergii są testy skórne. Pozwalają one stwierdzić obecność uczulenia lub reakcji nadwrażliwości skóry na konkretny alergen. Spośród testów skórnych często stosuje się testy do badania alergii IgE-zależnej (natychmiastowej) oraz opóźnionej. Kryterium pozwalającym rozpoznać alergię są występujące objawy, które pojawiają się po kontakcie z alergenem.
Miejscem wykonywania testów skórnych jest skóra przedramion czy pleców. Ich celem jest ocena pojawiającej się reakcji na skórze po kontakcie z alergenem. Najczęstszymi alergenami jakie stosuje się w testach skórnych to między innymi pokarmowe i występujące w miejscu pracy tzw. zawodowe. Pozwalają stwierdzić jaki konkretny alergen wywołuje objawy u danej osoby.
Rodzaje testów skórnych
W diagnostyce alergii wykorzystywane są:
Punktowe testy skórne (PTS)
Punktowe testy skórne (PTS) – są wykorzystywane w diagnostyce chorób IgE – zależnych. I są jednym z najczęściej wykonywanych testów w przypadku objawów, które występują po kontakcie z alergenami znajdującymi się w powietrzu. Należą do nich np. sierść zwierząt, różnego rodzaju pyłki roślin, zarodniki pleśni, alergeny kurzu domowego (głównie roztoczy kurzu domowego) czy w przypadku alergii na jad owadów błonkoskrzydłych. Dlatego testy skórne punktowe wykonuje się m.in. w przypadku alergicznego nieżytu nosa, astmy atopowej, alergii na lateks i alergii na jad owadów błonkoskrzydłych. Polegają na nałożeniu kropli roztworu z alergenem na skórę, następnie delikatnie nakłuwa się wierzchnią warstwę skóry specjalną igłą (lancet).
Czym jest alergia na jad owadów?
Owady takie jak pszczoły, osy, szerszenie czy mrówki ogniste żądlą, wtłaczając pod skórę człowieka toksyczny jad. Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii tłumaczy, że u większości ludzi w wyniku użądlenia przez owada pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie, co jest naturalną reakcją organizmu.
Jednak u niektórych osób układ odpornościowy przesadnie reaguje na jad owadów. U alergików po pierwszym użądleniu organizm wytwarza przeciwciała w postaci immunoglobulin E (IgE), których zadaniem jest zwalczyć toksyczne substancje zawarte w jadzie. W przypadku kolejnego użądlenia przez tego samego owada, przeciwciała te uaktywniają się szybciej i silniej, uwalniając substancje chemiczne takie jak histamina, które odpowiadają za objawy alergii. Osoby, u których przeciwciała się nie wytworzyły, nie doświadczają uczulenia na jad owadów.
Reakcję alergiczną mogą spowodować również owady gryzące. Jeśli zastanawiasz się, czy można mieć uczulenie na komary, odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Oprócz komarów, uczulenie mogą wywołać także pluskwy, pchły oraz niektóre muchy.
Przeziębienie czy alergia
Często objawy przeziębienia i alergii są do siebie zbliżone, bo np. kaszel, kichanie, wydzielina z nosa, czy nawet problemy z oddychaniem są takie same w obu przypadkach, jednak są pewne różnice, które je od siebie odróżniają.
W przypadku kataru siennego, katar pojawia się nagle, występuje bez gorączki i jest uciążliwy. Natomiast w przeziębieniu występuje z gorączką i z czasem narasta.
Dla kataru siennego charakterystyczne jest to że występuje o określonej porze roku. A zwykły katar już nie.
Wydzielina z nosa w katarze siennym jest przeźroczysta i wodnista, a w katarze, który jest efektem przeziębienia wydzielina jest bardziej gęsta i nieprzezroczysta.
Katar sienny ustępuje po okresie pylenia jak również w czasie deszczu.
Jak rozpoznać uczulenie na owady?
W zależności od intensywności reakcji alergicznej, na skutek użądlenia mogą pojawić się różne objawy. WebMD rozróżnia łagodną i ciężką reakcję na jad owadów. Alergia na jad owadów może wywoływać szereg niepożądanych objawów.
Łagodna alergia na ukąszenia obejmuje:
- zaczerwienienie i ból w obrębie miejsca użądlenia,
- łagodny lub umiarkowany obrzęk,
- swędzenie,
- uczucie ciepła wokół ukąszenia.
Ciężkie uczulenie na jad owadów wywołuje wstrząs anafilaktyczny, a wraz z nim następujące objawy:
- świszczący oddech, suchy kaszel,
- trudności z oddychaniem i przełykaniem,
- zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi (co może prowadzić do utraty przytomności),
- obrzęk gardła lub języka,
- skurcze żołądka, nudności lub biegunka,
- zaburzenia rytmu serca,
- pokrzywka, czyli czerwona, swędząca wysypka (występująca także poza obszarem ukąszenia).
Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii zwraca uwagę, że reakcja anafilaktyczna może niekiedy objąć tylko dwa z wyżej wymienionych objawów.
20% zniżki z kodem: BEZPIECZNEWAKACJEBLOG
