Jak przyspieszyć wzrost włosów - Skuteczne metody i porady

Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów?

Badania sugerują nam, że chociaż nie jesteśmy w stanie przyśpieszyć procesu zapuszczania włosów powyżej pewnego poziomu, to jesteśmy w stanie zrobić kilka rzeczy, aby ten proces zmaksymalizować i tym samym osiągać lepsze rezultaty, niż gdybyśmy pozostawili ten proces samemu sobie.

Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów:

  1. Unikaj restrykcyjnych diet
  2. Dostarczaj więcej białka
  3. Zadbaj o odpowiedni poziom mikroelementów
  4. Wprowadź odpowiednią suplementację
  5. Stosuj produkty zawierające kofeinę
  6. Keratynę też warto rozważyć

1. Unikaj restrykcyjnych diet

Według informacji udostępnionych przez Dr Lindsey Bordone (Dermatolog z columbiadoctors) via Healthline.com, nie mamy wpływu na wszystkie aspekty, które wpływają na szybkość zapuszczania włosów (patrz. „Jak szybko rosną włosy na głowie?”), ale wciąż możemy zrobić parę rzeczy, aby ten proces poprawić.

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie planowania strategii na szybszy porost włosów jest unikanie restrykcyjnych diet, które polegają na wprowadzaniu organizmu w duży deficyt kaloryczny.

Dostarczanie organizmowi mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje on do utrzymywania obecnej masy ciała, może przyczynić się do dostarczania mu mniejszej ilości składników odżywczych, które mają wpływ na włosy.

Jeżeli nie wiesz, ile kalorii masz spożywać, to możesz wykorzystać dokładny kalkulator kalorii do wyznaczenia tej wartości, a następnie Juicify.app do kontrolowania spożywanych produktów i monitorowania metabolizmu.

Maseczki i serum na skórę głowy

Zdrowa i odżywiona skóra głowy jest dobrym podłożem do wzrostu mocnych włosów, gdyż włosy są wytworem czystej, zrównoważonej skóry głowy, a dokładnie jej naskórka.

Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw martwego, złuszczonego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych i leczniczych. Jeśli więc zauważymy jakieś nieprawidłowości lub odczuwamy swędzenie lub nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, warto zweryfikować jej kondycję podczas badania trichoskopowego – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Zdrową skórę głowy możemy wspomóc, aby przyspieszyć porost włosów, używając na przykład serum zawierającego peptydy biomimetyczne czy inne wartościowe składniki jak na przykład: proteiny, aminokwasy. Będą one poprawiały kondycję skóry i wzmacniały cebulki, a w efekcie przyczyniały się po prostu nowych włosów.

Stymulowanie i odżywanie mieszków włosowych za pomocą diety, peelingu połączonego z masażem i prawidłowo dobraną pielęgnacją to istotne elementy w procesie zadbania o zdrowy wzrost włosa. Niestety często skupiamy się na łodydze włosa, zapominając, że jego siła wynika z mocnych i dobrze odżywionych mieszków włosowych oraz zdrowej skóry głowy.

Jak szybko rosną włosy na głowie u różnych osób?

Najczęściej przyjmuje się, że średnie tempo wzrostu włosa na głowie wynosi 0,35 milimetra na dobę (dane: A. Szlachcic, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów…). Daje to około 1 centymetra w skali 1 miesiąca i 12 centymetrów na przestrzeni roku.

Należy jednak pamiętać, iż są to wartości przeciętne, czysto statystyczne. Rzeczywistość jest natomiast bardziej złożona. Szybciej włosy rosną:

  • w porze letniej,
  • w godzinach wieczornych i nocnych,
  • u osób w przedziale wiekowym 16-24 lata,
  • u mężczyzn.

Porost włosów przyspieszają odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, właściwe ukrwienie skóry głowy, a także dziania pobudzające mieszki włosowe, takie jak masaż, golenie, obcinanie.

Dlatego inne źródła podają, że dobowy wzrost wynosi od 0,37 do 0,45 milimetra, miesięczny od 1 do 1,5 centymetra, zaś roczny od 12 do 13 cm. (Anatomia i fizjologia włosa, cosmetix.com.pl).

W porównaniu z wartościami podanymi wcześniej, zgadza się przyrost roczny, widoczne są natomiast znaczne wahania w okresach krótszych.

Od czego szybciej rosną włosy?

Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta dostarczająca witaminy oraz makro- i mikroelementy. Najlepiej wybierać składniki odżywcze będące dobrym źródłem żelaza, cynku, miedzi i krzemu oraz witaminy z grupy B, A, C i E. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami, eliminującymi wolne rodniki tlenowe, które niszczą cebulki włosów. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odgrywa rolę w procesach regeneracji włosów. Witamina B3 (niacyna), rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia transport substancji odżywczych do cebulek włosów, a witamina B12 zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo wymienione pierwiastki wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania oparty na świeżych owocach i warzywach, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, mleku, mięsie kurczaka, pestkach słonecznika, orzechach, jajkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym chlebie. Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu.

Można też sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które dodatkowo wspomogą proces wzrostu włosa. W aptekach i drogeriach dostępne są zestawy witaminowe wzbogacone o składniki roślinne na porost włosów, a najpopularniejszymi wśród nich są skrzyp polny i pokrzywa. Można z nich przygotować także domowe płukanki.

Zdaniem niektórych badaczy szybko rosnącym włosom na głowie sprzyja regularne podcinanie, które najlepiej wykonywać 1–2 razy na 3 miesiące. Włosy wystarczy skrócić o 1 cm, aby je wzmocnić i poprawić wygląd końcówek. Wzrost włosów zależy od sposobu ich pielęgnacji. Należy używać delikatnych preparatów do mycia i odżywiania, niezawierających ciężkich składników chemicznych.

Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną?

Zabiegi trychologiczne to zabiegi kosmetyczne, po których szybko rosną włosy. Wykonuje się: peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d’Arsonvala.

Na co mamy wpływ, aby włosy miały warunki do szybkiego wzrostu?

Poszczególne fazy wzrostu włosa występują niezależnie od nas. Biorąc pod uwagę fazy, w jakich znajdują się włosy w kontekście dowolnego okresu życia człowieka, okazuje się, aż około 9 na 10 z nich znajduje się w fazie wzrostu, a tylko około 10% w fazie spoczynku. Dbając dobrze o stan całego organizmu, m.in. prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu czy ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, możemy mieć wpływ na lepszą kondycję włosów, więc pośrednio także na szybkość ich wzrostu. Aby nasze włosy miały lepsze warunki do efektywnego wzrostu, powinniśmy zadbać o kilka kluczowych elementów.

Włosy, aby zdrowo rosły potrzebują dużej ilości białka, witamin A, D, E oraz witamin z grupy B i produktów bogatych w miedź, magnez, krzem i cynk. Ważną rolę odgrywa także żelazo, którego niedobór będzie skutkował wypadaniem i osłabieniem włosów. Zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie w zadbaniu o dobre warunki do wzrostu włosów. Witaminy, kwasy tłuszczowe i minerały dostarczane do organizmu wraz z posiłkami będą wspierać kondycję włosów. Aby włosy były mocne, gęste i zdrowe w pierwszej kolejności należy zadbać w jadłospisie o nabiał, mięso i ryby. Te produkty dostarczą pełnowartościowego białka, zbudowanego z aminokwasów, które wpływa na stan naszych włosów. Jeśli nie mamy pewności czy realizowana przez nas dieta wpływa korzystnie na włosy, możemy skorzystać także z pomocy dietetyka.

Oliwka to najprostszy, najskuteczniejszy i najtańszy sposób na to aby usunąć rzęsy domowym sposobem Wystarczy, że zwilżonymi patyczkami higienicznymi oliwką będziesz pocierać rzęsy ważne, aby robić to bardzo delikatnie i wyłącznie na sztuczne rzęsy.

Czytaj dalej...

Odpowiednia technika w przypadku golenia miejsc intymnych jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, którym często towarzyszy ból, pieczenie, ogólne uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Czytaj dalej...

Po zakończeniu koniecznie trzeba umyć ogolone miejsca letnią wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej, a po wysuszeniu wmasować odpowiedni balsam o właściwościach łagodzących i regenerujących naskórek należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał alkoholu.

Czytaj dalej...

Stosowanie jednak bez wiedzy nieodpowiednich kremów, żelów czy maści, miejscowo na pojawiający się i nawracający trądzik różowaty , może mieć opłakany skutek i doprowadzić jedynie do zaostrzenia zapalenia.

Czytaj dalej...