Od jak długo rosną nowe włosy po przeszczepie?

Przeszczep włosów: metody, efekty i zalecenia po przeszczepie

Przeszczep włosów zakola może zmniejszyć lub zlikwidować całkowicie. Współcześnie do transplantacji mieszków włosowych używa się najczęściej metody FUE. Polega ona na pobraniu pojedynczych mieszków i przeszczepieniu ich w wyznaczone miejsce.

Przeszczep włosów kojarzy się głównie z transplantacją włosów na głowie, ale wykorzystywany jest również do przywracania owłosienia twarzy, np. brody i brwi. Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest przy pomocy precyzyjnych urządzeń i narzędzi.

Zobacz film: akie są metody przeszczepu włosów? Źródło: 36,6

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn: efekty przeszczepu włosów
Przeszczep włosów przeprowadza się u osób z problemem łysienia lub niedoborem owłosienia na twarzy lub ciele niezależnie od płci. Przeszczep włosów u kobiet wykonuje się przeważnie wtedy, gdy włosy wypadają, tworząc nieestetyczne przerzedzenia. Często przyczyną wypadania włosów u kobiety jest zbyt duże stężenie hormonów męskich w organizmie. To tzw. łysienie androgenowe. U mężczyzn łysienie również jest związane z hormonami męskimi – za nadmierne wypadanie włosów odpowiada DHT, czyli dihydrotestosteron. Utrata włosów następuje w przedniej części głowy, od czoła i na środku. Przeszczep włosów zakola eliminuje skutecznie, ponieważ można do procedury wykorzystać włosy z boków i z tyłu głowy. Dzięki temu uzyskany efekt jest naturalny. Przeszczep włosów efekty zaczyna przynosić po około 14 tygodniach od wykonania zabiegu. W ciągu dwóch pierwszych tygodni przeszczepione włosy wypadają, a po 3 miesiącach na nowo odrastają w tych miejscach. Czy przeszczep włosów jest skuteczny? Tak, jeśli dostępna jest wystarczająca ilość mieszków włosowych do pobrania i wszczepienia ich w nowe miejsce. Włosy po przeszczepie produkowane są dożywotnio i wypadają tylko wtedy, gdy kończy się cykl ich życia (a potem odrastają, ponieważ rozpoczyna się kolejny cykl), jest to zjawisko naturalne. Zobacz także: Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn Przeszczep włosów w młodym wieku wykonuje się u osób, u których jest wskazany ze względów estetycznych. Przeważnie to transplantacja włosów w miejsca po poważnych urazach czaszki czy po oparzeniach. U dzieci również można wykonać przeszczep włosów, jeśli są ku temu wskazania.

Kiedy można ocenić efekt przeszczepu włosów?

Jedno z częstszych pytań zadawanych przez pacjentów, którzy zdecydowali się na przeszczep włosów, dotyczy tego, po jakim czasie można zauważyć efekty przeszczepu włosów. Pierwsze efekty pojawiają się już po około 4 miesiącach, a kolejne po około 8 miesiącach od zabiegu, ale z oceną ostatecznego rezultatu trzeba poczekać przeciętnie rok. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn efekt przeszczepu włosów można ocenić właśnie po upływie 12 miesięcy od zabiegu. Jak uzyskać optymalne efekty?

Rezultaty przeszczepu włosów zależą zarówno od lekarza, jak i pacjenta. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto:

  • wybrać renomowany gabinet, który zatrudnia doświadczonych lekarzy i zwiększyć szansę powodzenia zabiegu,
  • ściśle przestrzegać rekomendacji otrzymanych od lekarza – zalecenia po przeszczepie włosów dotyczą między innymi pielęgnacji obszaru poddanego zabiegowi.

Przeszczep włosów rozwiązuje problem na obszarze pozbawionym włosów lub tam, gdzie występują przerzedzenia. W przypadku łysienia androgenowego, które jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, to jednak za mało – potrzebna jest kompleksowa kuracja.

Aby zminimalizować ryzyko wypadania włosów na innych obszarach, konieczne jest ustalenie z lekarzem planu leczenia farmakologicznego. Dopiero wdrożenie takiej terapii w połączeniu z przeszczepem włosów przyniesie oczekiwane rezultaty – pozwoli odzyskać pewność siebie i atrakcyjny wygląd.

Powyższy wpis jest częścią autorskiego e-booka omawiającego przeszczepy włosów. Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z jego zawartością. POBIERZ E-BOOKA

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz podyplomowych studiów dla lekarzy z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Staż specjalizacyjny z dermatologii i dermatochirurgii odbyłam w Klinice Dermatologii w Katowicach. W 2016 r. obroniłam pracę doktorską dotyczącą leczenia łuszczycy.

Metody przeszczepu włosów: FUT (strip), FUE i BHT, urządzenie S.A.F.E.R.

Metody przeszczepu włosów polegają na tym samym, czyli pobraniu włosów z jednego miejsca i wszczepieniu ich w inne. Różnią się jednak precyzją, efektem i skutkami w postaci blizn. Metoda FUT lub inaczej strip polega na pobraniu paska owłosionej skóry z boku lub z tyłu głowy, a następnie podzieleniu go na mikroskopijne fragmenty z mieszkami włosowymi. Powstałą ranę, która ma około 1 centymetra szerokości i kilka centymetrów długości, zszywa się. Po zagojeniu blizna nie powinna być szersza niż od 1 do 3 milimetrów. Przygotowane mieszki włosowe wszczepia się w przygotowane wcześniej miejsca. Niechirurgiczny przeszczep włosów możliwy jest dzięki metodzie FUE, czyli z angielskiego follicular unit extraction. Nie wycina się skóry, ale przy pomocy specjalnego urządzenia z mikroskopem pobiera się mieszki włosowe, a następnie wszczepia je w ustalone miejsca. Blizny po zabiegu są mikroskopijne i przeważnie niezauważalne gołym okiem. Metodą BHT przeszczepia się włosy z innych owłosionych części ciała na głowę. W tym celu używa się techniki FUE. Skrótowiec S.A.F.E.R. oznacza Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation. To rodzaj metody FUE, ale zabieg wykonuje się z użyciem specjalnego urządzenia – przy jego pomocy lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe, a następnie wprowadza je na obszarze biorczym. Urządzenie umożliwia pobranie włosów poprzez ich wyciągnięcie za sprawą tworzącego się podciśnienia. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia pobranych mieszków.

  • łysienie plackowate,
  • brak włosów na prawie całej głowie,
  • stany zapalne na skalpie,
  • u kobiet ciężkie zaburzenia hormonalne.

W dniu zabiegu rano należy umyć głowę szamponem, nie stosując żadnych innych kosmetyków ani preparatów. Warto też zjeść lekkostrawne śniadanie. Stosowane leki na cukrzycę czy choroby układu krwionośnego można zażyć jak zwykle.

Podsumowanie

Po wykonaniu trwałej ondulacji lub prostowania włosów, ważne jest zachowanie odpowiedniego czasu przed pierwszym myciem. Zazwyczaj zaleca się odczekać około 48 godzin, aby dać czas na utrwalenie się trwałej. Pamiętaj, że czas oczekiwania może się różnić w zależności od rodzaju trwałej oraz kondycji włosów, dlatego warto skonsultować się z fryzjerem.

Po umyciu włosów po trwałej, pamiętaj o odpowiednim dbaniu o swoje włosy. Wybieraj delikatne szampony i odżywki, unikaj gorącej wody i wysokich temperatur, stosuj nawilżające maski i chron swoje włosy przed słońcem. Dzięki tym prostym zasadom utrzymasz efekt trwałej jak najdłużej.

Pamiętaj, że każdy zabieg trwałej ondulacji lub prostowania włosów może mieć swoje indywidualne zalecenia dotyczące mycia i pielęgnacji. Dlatego zawsze warto skonsultować się z fryzjerem, który wykonał zabieg, aby uzyskać dokładne informacje i odpowiednie wskazówki.

Po trwałej można myć włosy po upływie 48 godzin.

Jak odbudować zniszczone włosy

Należy wiedzieć, jak po kolei przeprowadzać proces odbudowy. Okazuje się, że np. mając bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu, zacząć należy od dość radykalnych środków, czyli obcięciu włosów zniszczonych — można zrobić to za jednym razem, bądź stopniowo . Kolejno, wszelaka pielęgnacja musi być regularna i bardzo kompleksowa . Warto wiedzieć też, że im większą zmiana koloru, tym dużo bardziej powinniśmy zadbać o zastosowanie środków pielęgnacyjnych dostosowanych do stanu włosa.

Rynek pełen jest rozmaitych środków przeznaczonych do pielęgnacji zniszczonych włosów. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo ich używać i do czego konkretnie są przeznaczone. Posiłkować się można etykietami, na których zapewne widnieć będą wszelkie informacje dotyczące przeznaczenia produktu.

Czy jednak są inne metody na zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Okazuje się, że tak. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych domowych metod na pielęgnację włosów po rozjaśnianiu.

z nieznaną częstością obrzęk skóry, ból skóry, obrzęk powiek, swędzenie powiek, podrażnienie lub zaczerwienienie powiek, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, zmiana koloru skóry ciemnienie jasnej lub rozjaśnienie ciemniejszej skóry , oparzenie w miejscu aplikacji.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną.

Czytaj dalej...

Będzie chciał wiedzieć wszystko na temat diety, może też zapytać o różne dolegliwości - przemęczenie, bóle stawów, nadwrażliwość na słońce które pozornie nie mają związku z wypadaniem włosów, mogą jednak sygnalizować to, że w organizmie rozwija się inna choroba, np.

Czytaj dalej...

Później może występować z wielu powodów od problemów na tle hormonalnym, poprzez nieprawidłową dietę, stres i zmęczenie, aż po czynniki środowiskowe zanieczyszczenia , niewłaściwą pielęgnację, a nawet częste dotykanie twarzy.

Czytaj dalej...