Upadające włosy po porodzie - Przyczyny, Leczenie i Porady

Przyczyny wypadania włosów garściami

Przyczyn wypadania włosów garściami może być wiele. Do najczęstszych z nich należą :

  • Stres – silny lub długotrwały stres powoduje m.in. zmiany hormonalne w organizmie, a te mogą spowodować silne wypadanie włosów. Stresujące wydarzenia mogą również spowodować przyspieszone siwienie Twoich pasm.
  • Choroby skóry głowy – od zdrowia skalpu zależy kondycja mieszków włosowych, a to właśnie one odpowiadają za utrzymanie Twoich włosów w fazie wzrostu przez jak najdłuższy czas. Utratę włosów mogą powodować m.in. stany zapalne skóry głowy, łupież, łuszczyca czy różnego rodzaju grzybice.
  • Niewłaściwa, ubogadieta – Twój organizm traktuje włosy i paznokcie jako najmniej istotne elementy ciała – znacznie ważniejszy jest mózg czy serce. Kiedy więc dostarczasz mu zbyt mało składników odżywczych, to właśnie one jako pierwsze odczują te braki. Bez odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych oraz mikro- i makroelementów, włosy mogą zacząć wypadać garściami.
  • Przyjmowanie leków – leki, które zażywasz, mogą mieć wpływ na wypadanie włosów. Często może ono wystąpić po kilku tygodniach przyjmowania danego preparatu. Ten skutek uboczny może dotyczyć np. cytostatyków, heparyny, niektórych leków immunosupresyjnych czy tych, stosowanych w terapii chorób tarczycy. Wypadanie włosów mogą powodować również antybiotyki oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ.
  • Inne schorzenia – za wypadanie włosów garściami mogą odpowiadać nie tylko leki, ale też same choroby, nawet jeżeli nie dotyczą skóry głowy. Wypadanie włosów mogą powodować m.in. dolegliwości tarczycy, wątroby, niewydolność nerek lub cukrzyca.
  • Zabiegi fryzjerskie – nieodpowiednio wykonane mogą prowadzić do podrażnień, a nawet poparzeń skóry głowy, a skutkiem tego będzie wypadanie włosów garściami. Doprowadzić do tego mogą źle dobrane stężenia roztworów używanych np. do rozjaśniania włosów lub trwałej ondulacji.
  • Łysienie androgenowe – to również choroba, ale zasługuje na oddzielny punkt. Wbrew obiegowej opinii może dotykać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Spowodowana jest zbyt wysokim poziomem androgenów i ma podłoże genetyczne.
  • Ciąża i poród – w trakcie ciąży dochodzi w organizmie do wielu zmian, a gospodarka hormonalna wywraca się do góry nogami. Poród to kolejne, obciążające dla organizmu zdarzenie, które powoduje kolejne zmiany. Nic więc dziwnego, że wielu kobietom w trakcie ciąży lub tuż po porodzie zaczynają wypadać włosy.
  • Menopauza – zmiany zachodzące w ciele przy przekwitaniu mogą powodować osłabienie włosów, pogorszenie ich kondycji oraz wypadanie. Pomiędzy 40. a 50. rokiem życia większość kobiet zauważa pogorszenie stanu włosów.

Komu najczęściej wypadają włosy po COVID-19? Wypowiedź lekarki

COVID-19 to choroba, która powoduje wiele długotrwałych powikłań. Jednym z nich jest nadmierne wypadanie włosów, z którym walczy jedna trzecia ozdrowieńców. Lekarka tłumaczy, kiedy zaczynają wypadać włosy i jak sobie z tym radzić.

  • COVID-19 atakuje nie tylko płuca. Wpływa na cały organizm, a ze skutkami zachorowania pacjenci walczą jeszcze przez wiele miesięcy. Według ekspertów, u ozdrowieńców może wystąpić niemal 100 różnych powikłań , takich jak bóle stawów i mięśni, problemy neurologiczne czy zaburzenia wzroku. Szczególnie dotkliwa jest również utrata włosów, z którą zmaga się jedna trzecia osób po wyleczeniu COVID-19. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. – Pacjenci relacjonują, że włosy wyłażą garściami. Nie mogą nawet ich dotknąć, bo zostają im w dłoniach. Są wszędzie: na poduszce, na ubraniu. Nie mogą nawet ich dotknąć, bo zostają im w dłoniach – powiedziała dermatolog prof. Dorota Krasowska.

    Dlaczego możesz nam zaufać

    Dowiedz się więcej w naszym procesie redakcyjnym

    Informacja o reklamach

    Treści na Natu.Care mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.

    Dowiedz się więcej w naszym regulaminie

    Codziennie tracisz trochę włosów i to zupełnie normalne zjawisko. Jednak co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje włosy wypadają garściami?

    Aby skutecznie walczyć z wypadającymi w nadmiarze włosami, na początku warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Dopiero gdy je zdefiniujesz, będziesz mogła wdrożyć skuteczną terapię. Są jednak sposoby, które mogą pomóc niezależnie od tego, czy włosy wypadają na skutek choroby, czy też na przykład niedoborów żywieniowych.

    Z tego artykułu dowiesz się:

    • Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
    • Jakie kroki podjąć, by znaleźć powód utraty włosów.
    • Co może pomóc w walce z wypadającymi włosami.
    • Jaki wpływ ma Twój styl życia i dieta na kondycję pasm.
    • W jakie suplementy diety i kosmetyki warto zainwestować przy wypadających włosach.

    Zobacz też:

    Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

    Depilacja laserowa to nic innego jak trwałe uszkodzenie mieszków włosowych. Laser emituje wiązkę światła na określony obszar na ciele, a ta następnie jest pochłaniana przez melaninę zawartą w mieszku włosowym. W kolejnym etapie następuje kumulacja energii cieplnej, a w efekcie tego procesu cebulka ulega zniszczeniu. Wysoka temperatura bezpowrotnie uszkadza mieszek włosowy, przez co włos nie ma możliwości odrośnięcia w tym miejscu.

    Warto mieć na uwadze, że zabieg depilacji laserowej jest bardziej skuteczny u osób o ciemniejszych włosach. Dlaczego? W całym procesie dużą rolę odgrywa obecność melaniny. Duża zawartość naturalnego barwnika w strukturze włosa działa na wiązkę światła lasera, zwiększając temperaturę i uszkadzając w większym stopniu mieszki włosowe.

    Należy pamiętać o tym, że depilacja laserowa to w pełni bezpieczna metoda, ponieważ impulsy mają niską energię, w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, w którym dostarczona zostanie wystarczająca energia potrzebna do uszkodzenia mieszka włosowego. Jakie są etapy wypadania włosów po depilacji laserowej?

    Przyczyny wypadania włosów

    Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

    Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.


  • Podstawowe i najbardziej skuteczne sposoby to zabiegi, produkty do wcierania, metod skuteczniejszego wcierania w celu dotarcia do miejsc wzrostu włosów, witaminy doustnie aż po środki farmaceutyczne jak hormony czy sterydy w zależności od postawionej diagnozy przez trychologa.

    Czytaj dalej...

    Podczas niej, zamiast występującej zwykle przewagi hormonów kobiecych, czyli estrogenów głównie estradiolu , dochodzi do sytuacji względnej przewagi androgenów, czyli wzrostu ich liczby do poziomu wyższego niż zwykle.

    Czytaj dalej...

    Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

    Czytaj dalej...

    Nie golenie włosów na nogach oraz pod pachami stało się manifestem feministycznym, do którego dołączają się coraz częściej osoby ze świata show biznesu, pokazując, że nie ma nic złego w takim wyborze.

    Czytaj dalej...