Podłoże chorób owłosionej skóry głowy - Krzyżówka pomiędzy zdrowiem a dolegliwościami

Świąd owłosionej skóry głowy

Swędzenie jest to uczucie, które jest dobrze znane każdemu. Ale co tak naprawdę za tym się kryje? Przede wszystkim trzeba zacząć od omówienia procesu, który powoduje tą dolegliwość. Różnorodne czynniki działają drażniąco na receptory sensoryczne w skórze, które z kolei wysyłają sygnał do naszego mózgu po czym czujemy potrzebę podrapania się. Nasilenie i częstotliwość występowania swędzeń zależy od ilości receptorów, unaczynienia i unerwienia skóry, czyli tak zwanej wrażliwości skóry. Swędzenie w zależności od podłoża, umiejscowienia, czynników, które je powodują można podzielić w różnorodny sposób. Ze względu na czynniki możemy wyróżnić czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Czynniki wewnętrzne często powodują świąd uogólniony. Ponadto swędzenie podzielić można na rozlane oraz miejscowe. Mogą one mieć podłoże somatyczne albo psychogenne.

Grzybica owłosionej skóry głowy - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Grzybica skóry głowy to częsta choroba dermatologiczna wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania. Prawidłowe rozpoznanie tego schorzenia i wdrożenie leczenia przeciwgrzybiczego pozwala skutecznie pozbyć się zmian chorobowych i objawów grzybicy. Jakie są rodzaje tej choroby i który z nich występuje obecnie najczęściej? Jak pielęgnować skórę głowy z grzybicą? Jak zapobiegać nawrotom tego schorzenia?

  • Czym jest grzybica skóry głowy?
  • Rodzaje grzybicy skóry głowy
  • Przyczyny grzybicy skóry głowy
  • Objawy grzybicy skóry głowy
    • Charakterystyka zmian skórnych w przebiegu grzybicy skóry głowy
    • Grzybica skóry głowy a łupież
    • Grzybica skóry głowy a łojotokowe zapalenie skóry

    Świąd przy atopowym zapaleniu skóry

    Atopowe zapalenie skóry jest to choroba zaliczana do chorób alergicznych skóry, charakteryzująca się zmianami wypryskowymi z wybitnie nasilonym świądem i lichenizacją. Ma przewlekły i nawrotowy przebieg często z tendencją do wygasania. Etiologia atopowego zapalenia skóry ma charakter genetyczny z uwarunkowaniem immunologicznym w wyniku, którego dochodzi do zwiększonego wydzielania histaminy, prostaglandyn, leukotrienów i proteaz. Substancje te wywołują silny świąd skóry w miejscu zmienionym chorobowo.

    Induktor histaminy może być też neuropeptydem – substancją P, która uwalniana jest przez układ nerwowy pod wpływem stresu. Wszystkie histochemiczne procesy przebiegające w skórze w trakcie atopowego zapalenia skóry wykazują zewnętrznie cechy atopii. Do typowych objawów atopii należą skłonności do rogowacenia mieszkowego, suchość, dermografizm, świąd i wrażliwość skóry.

    Najczęściej zmiany skórne lokalizują się zgięciach łokciowych i podkolanowych, grzbietach rąk oraz karku, ale też mogą dotyczyć i skalpu. w przypadkach o ciężkim przebiegu zajmują całą powierzchnię skóry.

    Postępowanie w przypadku Atopowego Zapalenia Skory polega na odpowiednim nawilżeniu skóry, stosując preparaty z emolientami do pielęgnacji, leki przeciwhistaminowe oraz w mniejszym stopniu leki neuro- i psychotropowe. Nawilżanie i natłuszczanie skóry w przebiegu AZS ma podstawowe znaczenie odbudowujące briofilm i redukujące uczycie świądu.

Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków lub zlewnych plam lub nacieczeń najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach stanowią one tak zwaną postać zapalną charakterystyczną dla początku choroby skóry.

Czytaj dalej...

Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków lub zlewnych plam lub nacieczeń najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach stanowią one tak zwaną postać zapalną charakterystyczną dla początku choroby skóry.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...

Intensywna ekspozycja na słońce może powodować białego raka skóry oraz czerniaka złośliwego, dlatego też istotne znaczenie ma rozsądne korzystanie ze słońca odpowiednia odzież i nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny o wystarczająco wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej, regularne smarowanie kremem, unikanie palącego słońca itp.

Czytaj dalej...